GÜNDEM - 03 Aralık 2023 Pazar 14:09

İstanbul’un göbeğinde çağ dışı görüntüler: "Yollar tarlaya döndü, iş yerlerini su ve lağım bastı"

A
A
A

Şişli’de İSKİ tarafından 3 ay önce başlatılan altyapı çalışmasının hala bitmemiş olması vatandaşları adeta çileden çıkardı. Yolların mayın tarlasına döndüğünü ve yanlış çalışma nedeniyle iş yerlerini de su ve lağım bastığını söyleyen mahalleli, tüm şikayetlerine rağmen asla muhatap bulamadıklarını belirterek, “Daha iyi bir hizmet olması beklenirken rezil ettiler, berbat ettiler” dedi.

İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi) tarafından yaklaşık 3 ay önce Şişli Fulya Mahallesinde başlanan altyapı çalışmasının hala bitmemiş olması vatandaşları adeta çileden çıkardı. Bölgenin önemli ulaşım hatlarından biri olan Mehmetçik Caddesi’nin çalışmalar nedeniyle aylardır bölüm bölüm kapatıldığı, bu sebeple mahalle halkının evlerine gitmekte dahi zorluk yaşadığı öğrenildi. Bununla birlikte kapalı olan yolların genel trafik durumunu da olumsuz etkilediği ve bunun sürücüler arasında sık sık tartışma ve kavgalara sebebiyet verdiği ortaya çıktı. Öte yandan vatandaşın iddiasına göre, İSKİ’nin yaptığı yanlış altyapı çalışması sonucu cadde üzerindeki birçok iş yerinin deposunu su ve lağım bastı, buradaki eşyalar kullanılamaz hale geldi. Mahalle sakinleri tüm bu olumsuzlukları ve mağduriyetlerini defalarca yetkililere ilettiklerini ancak hiçbir şekilde geri dönüş alamadıklarını belirtti.

İstanbul’un göbeğinde çağ dışı görüntüler:

“Daha iyi bir hizmet olması beklenirken rezil ettiler, berbat ettiler, bodrumlarımız lağım doldu”

Mahalle esnaflarından Mehmet Seçilmiş, İSKİ’nin yaptığı yanlış çalışma yüzünden cadde üzerindeki iş yerinin bodrumunun lağımla dolduğunu söyledi. Seçilmiş, “İSKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi özel bir şirkete ihale vermiş. Buranın yağmur suyu ve lağım ıslah çalışması yapıyorlar. Buralarda daha önce herhangi bir su basma, su gideriyle, lağımla ilgili bir sıkıntımız yokken; bu çalışmanın sonucunda daha iyi bir şey olması beklenirken mahalle 2 ay toz toprak çekti, yaklaşık 1 aydır da yağmurlar başladı. Şimdi yağmurlarda da iş yerlerimizin bodrumlarına 50 santimetre kadar lağım doluyor. Daha önce olmayan şeyler, bu çalışmadan sonra olan şeyler. Yaklaşık 2 aydır da burası böyle. Araçlar giriş çıkış yaparken zarar görüyor. 3 aydır daha iyi bir hizmet olması beklenirken rezil ettiler, berbat ettiler. İSKİ olsun, büyükşehire olsun değişik yerlere defalarca başvurduğumuz halde hiçbir yetkiliden cevap alamadık, hiçbir muhatap bulamadık. Ekrem İmamoğlu’nun ismiyle de paylaştık ama kimse bizimle ilgilenmiyor” diyerek mağduriyetlerini dile getirdi.

500 metrelik yoldaki çalışma 3 aydır sürüyor

Çalışmanın çok uzun sürdüğünü ve yavaş ilerlediğini aktaran Seçilmiş, “Arka sokaklarda da aynı çalışmayı yaptılar, aynı rezalet oralarda da devam ediyor. Bir arkada yaptılar, orada da aynı rezalet devam ediyor. Normalde metre olarak hesapladığımız zaman, gittikleri son noktada ulaştıkları yer şu anda 500 metre yoktur. 500 metreyi gün olarak 3 aya böldüğümüz zaman kaç metre işlem yaptıklarını görebilirsiniz. Ki şu anda da sonuçlanmış değil, hala asfalt yapılmadı. Hala her yağmur yağdığında eskiden su gelmeyen iş yerlerimize lağım, pislik doluyor. Belki de tekrar kazılacak burası çünkü burada yanlış bir işlem yapıldı. Biz cahil halimizle bunu bilip yetkililere defalarca söyledik. Çok derine inmediler, yeni bir şey yaptıklarını daha iyi olacağını söylerken 20 yıl önceki halini arar duruma geldik” diye konuştu.

“Servis araçları geçemiyor, buradaki çocuklar okula gidemiyor”

Bir başka mahalle esnafı Suat Yalçın ise, “Yazın başında bir çalışma başlatılmıştı. Öğrendik ki bunu İSKİ başlatmış, altyapı çalışması yapıyorlar. Sular gidip geliyor. Caddede yol çalışmaları yaptılar, bir hayli mağduruz. Servis araçları geçemiyor, buradaki çocuklar okula gidemiyor, ara sıra yollar bozuk oluyor. Akşamları yağmur yağarken buraya gelmekte zorluk çekiyoruz. 3 aydır çalışma sürüyor. Biz mağduruz, yol çalışmaları çok uzun sürdü. Yolların yamuk olması, çamurlu olması sonucu yağmurlu günlerde araba yolda kalıyor. Çünkü yol gittikçe aşağı iniyor, asfalt da yapmamışlar. Mesela 5-10 dakikalık yolu trafik olduğu için yarım saatte gidiyoruz” şeklindeki ifadeleriyle duruma tepki gösterdi.

İstanbul’un göbeğinde çağ dışı görüntüler:

“Eziyeti biz çekiyoruz, başkası değil”

Otomobiliyle bozuk yollardan geçerken zorluk yaşadığı görülen esnaf Fatih Alp, “Çok mutluyuz, bayılıyoruz bu CHP’ye, bayılıyoruz. İki ay oldu, her yeri eşmişler. Bir yeri bitirmeden başka yere başlıyorlar. Bir yeri bitirip ondan sonrası başlayın. Tabii ki ihtiyaç ama genel olarak rahatsızız. Eziyeti biz çekiyoruz, başkası değil” derken araç içindeki yolcu Yener Özcan ise, “Başka zaman neden yapmıyorlar bunu? Okul zamanını mı buldular? Okul zamanı neden yapıyorlar? Bir ayda bitmez mi bu yahu? Şu çektiğimiz çileye bak. Mecidiyeköy’ü dolaşıp buraya geldik. Gene bir rahatsızlık var, parti olarak değerlendirmiyorum” diye konuştu.

Yunus Emre Şeker - Erhan Can

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Muğla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görmek isteyen 85 yaşındaki vatandaş: “Allah O’nu başımızdan eksik etmesin” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Muğla Mitingi gençler kadar yaşlılardan da yoğun ilgi gördü. Erdoğan’ı görmek için yatağından kalkıp gelen 85 yaşındaki Ünal Doğu, “Allah O’nu başımızdan eksik etmesin” diyerek Erdoğan hayranı olduğunu belirtti. 31 Mart yerel seçim çalışmaları çerçevesinde Muğla’da halka hitap edecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı dinlemek için miting yapılacak alana binlerce kişi akın etti. Muğla Merkez ilçesi Menteşe’nin yanı sıra Muğla’ya bağlı diğer 12 ilçeden Erdoğan hayranları alanı mitingden saatler önce doldurdu. Polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi alındı. “Allah O’nu başımızdan eksik etmesin” Miting yapılacak alana akın edenler arasında gençler, kadınlar ve çocuklar kadar refakatçileri ile gelen yaşlılar da dikkat çekti. Erdoğan hayranı olduğunu ve kendisini görmek için geldiğini belirten 85 yaşındaki Ünal Doğu, ilerleyen yaşına rağmen Erdoğan’ın kendisini hep heyecanlandırdığını söyledi. Doğu, ”Biz 25 yıldır Cumhurbaşkanımız ile birlikte çalışıyoruz. Her zaman Cumhurbaşkanımızın arkasındayız ve her şartta yanındayız. Yaşadığımız müddetçe yanında olacağız, Allah O’nu başımızdan eksik etmesin. Her konuda Türkiye’yi en az 3-4 kat büyüttü. 25 yılda ciddi başarılara imza attı. Ekonomiden, siyasetten, tarımdan, ticaretten her şeyden önce geliyor. Ben minnet, şükran ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
Ankara Başkan Yaşar hal esnafıyla buluştu Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu ile birlikte sabahın erken saatlerinde Ankara’ya sebze ve meyve girişini sağlayan Toptancı Hali’ni ziyaret ederek hal esnafına hayırlı işler diledi. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu ile birlikte Toptancı Hali’ni ziyaret ederek hal esnafına hayırlı işler diledi. Başkan Yaşar, Ankara Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ASEMKOM) Başkanı Ceyhan Gündüz ve yönetim kurulu üyeleri ile kahvaltı yaparak hal esnafının sesine kulak verdi. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Tarım ülkesi olan ülkemizin bu hale gelmesi çok üzücü. Üretici mutsuz, halci mutsuz, tüketici vatandaş mutsuz. Bu kadar bereketli toprakları olan ülkemizde bu sorunlar çözülürse vatandaş da tane ile sebze gramla meyve almak zorunda kalmaz” dedi. Sebze-meyve fiyatlarındaki yükselişin önüne geçmek için Hal Yasası’nda değişiklik yapılması gerektiğini her fırsatta dile getirdiğini hatırlatan Başkan Yaşar, “Yeni düzenleme ne üreticiyi, ne aracıyı, ne de tüketiciyi mağdur etmemeli” diye konuştu. Halde dükkanları tek tek dolaşarak esnafı ziyaret eden Yaşar, “Toptancı halleri hem üretici hem tüketici için çok önemli. Yaşadığınız sıkıntıları yakından biliyorum. Ortak akıl ile bu sorunlar çözülür” dedi. "Hep birlikte var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" Türkiye’nin içinde bulunduğu sıkıntılı sürece de vurgu yapan Başkan Yaşar, “Umutsuzluğa gerek yok. Bizi ayırmaya, bölmeye çalışanlara karşı hep birlikte kutuplaşmadan, demokrasi şöleni havasında seçime gideceğiz. Vatandaşlık görevimizi yerine getireceğiz. Ülkemizin aydınlık yarınları için hep birlikte var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Zonguldak Rektör Özölçer 263 madenciyi andı ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer 3 Mart 1992 tarihinde Kozlu’da meydana gelen ve 263 maden işçisinin şehit olmasına neden olan grizu faciasının 32. seneidevriyesinde Maden Şehitlerini Anma Mesajı yayınladı. Rektör Özölçer mesajında şu ifadelere yer verdi: “3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak’ımızın Kozlu ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürlüğüne ait maden ocağında meydana gelen Grizu patlaması felaketi sonucu 263 canımızı toprağa verdik. Emeğin ve alın terinin başkenti Zonguldak; tarih boyunca “Ekmeğini Taştan Çıkaran İnsan” sözüne karşılık, yüzünde karaelmasın isi ve ellerinde kazması ile oluşmuş hayat izlerinin görüntüsüyle zihinlerde yer edinmiştir. Madencilerin piri Uzun Mehmet ile başlayan Zonguldaklı madencilerin kömür yolunda mücadelesi; ailesinin geçimi, şehrinin geleceği ve vatanının müreffeh hâle gelme ilkesiyle canla başla çalışarak bir asırdan fazla süredir devam etmektedir. Bu aziz şehrin nice canları, bir avuç kömür için yerin yüzlerce metre altında oluşan kazalar sonucu hayatını yitirmesi bizleri derinden yaralamaktadır. Cumhuriyet tarihinin en büyük kazalarından biri olan ve 263 madencimizi kaybettiğimiz kara gecenin acısını 32. yıl dönümünde ilk günkü gibi hissediyor ve bu acıyı yüreğimizde hâlâ aynı korla paylaşıyoruz. Kozlu Grizu faciasının 32’nci seneidevriyesinde, emeği başında şehadete erişen maden işçilerimizi saygı, minnet ve dualarla yâd ediyor, böyle acıların bir daha yaşanmamasını Cenabıhak’tan niyaz ediyorum.”
Bursa Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: “Birilerinin projelerimizi çalmasına gerek yok” Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Nilüfer’deki seçim ofisi açılışında konuştu. Bozbey, “Birilerinin projeleri çalmasına gerek yok. Bize gelsinler biz onlara veririz zaten. Biz fikrimiz saklamayız. Biz insanların mutlu, umutsuzların umutlanmasını istiyoruz” dedi. Ayrıca Bozbey, mevcut Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu şeylerin bilime uygun olmadığını savundu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Nilüfer’deki seçim ofisi açılışına katıldı. CHP Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Kayıhan Pala, Hasan Öztürk, Orhan Sarıbal, CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, CHP Nilüfer Belediye Başkan Adayı Şadi Özdemir ve çok sayıda vatandaşın katıldığı törende, protokol üyeleri kısa kısa konuşmalar yaparak, Bursa başta olmak üzere tüm ilçeler kazanmak için çok çalışması gerektiğine vurgu yaptı. “17 ilçenin çocuklarının gülümsemesi yola çıktık” Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, konuşma öncesi mevcut Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve Nilüfer Belediye Başkan Adayı Şadi Özdemir’in ellerini kaldırarak ve sarılarak konuşmasına başladı. Bozbey, “Zaman zaman birbirimizin ufak tefek kırdığı insanlar olabilir. Benim de kırıldığım zamanlar olmuştur, benden yana hakkım helal olsun. Kırgınlığımız yok. Bizim hedefimiz var. Sadece Nilüfer’deki çocukların değil, bu kentteki 17 ilçenin çocuklarının gülümsemesi için yola çıktık. Çiftçinin, köylünün, esnafın sorunlarını bilmiyorlar. Seçim sürecine girdik, yine burada, sizinleyiz. Genel Merkezimiz o dönemki Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu bizi 3 yıl önce aday göstermiştir. Ardından yönetim değişti ve mevcut Genel Başkanımız Özgür Özel, ‘Bozbey, seninle biz Bursa’yı kazanacağız. Derhal çalışmaya başla, alacağız Bursa’yı, yola koyul’ dedi ve bizde yola koyulduk” ifadelerini kullandı. “Bizi taklit etmeye çalıştılar” “Bu kentin imarından planlamasına, tarımdan, esnafına kadar, hayvancılık yapanından diğer taraftan çocukların ihtiyaçlarını bilen biri olarak gerçekten çözüm önerilerimiz var” diyerek sözlerini sürdüren Bozbey, “Bundan 3 gün önce biz çözüm önerilerimizi paylaştık. Her ne kadar bizi sonrada bizi taklit etmeye çalışsalar da her ne kadar 5 sene önceki bizim yapmış olduğumuz projeleri kendilerine örnek alıp lansman gibi sunmuşlarsa da Bursalılar Mustafa Bozbey’i iyi tanır. Biz söz verdik mi yaparız. Birilerinin projeleri çalmasına gerek yok. Bize gelsinler biz onlara veririz zaten. Biz fikrimiz saklamayız. Biz insanların mutlu, umutsuzların umutlanmasını istiyoruz. Birileri gibi değiliz” dedi. “Yaptıkları şeyler bilime uygun değil” Projelerin vatandaşlar tarafından ilgi ile takip edildiğini dile getiren Bozbey, “Bu kentin sorunlarını kime sorsanız söylüyorlar. Trafik, ekonomi, kentsel dönüşüm gerçekten bu konuda 5 yılda Bursa geriledi. Tam tersine trafikte de yoğunluk arttı. Sorunlar artmaya devam ediyor. Bakmayın siz tabelalarda şunu yaptık dediklerine. Onların hiçbiri bilime uygun değil. Ulaşım Master Planına da uygun değil. Bunlar bilim insanlarını da kale almıyorlar. Bilim insanları bunu böyle yapın diyorlar, bunlar, ‘Hayır, biz kafamıza göre yapacağız’ diyorlar. Biz bilimsel verilere bakarak, raporlara göre hem trafiği hem Bursa’nın sorunlarını tek tek çözeceğiz” şeklinde konuştu. “2 katlı binayı yıkıp, yerine 8 katlı bina yapmak kentsel dönüşüm değil” Başkan Adayı Mustafa Bozbey sözlerini şöyle tamamladı: “Bursa’da kentsel dönüşüm yok. Bursa’da mimar, mühendis arkadaşlar var. Kentsel dönüşüm 2 katlı binayı yıkıp, yerine 8 katlı bina yapmak kentsel dönüşüm değildir. Olsa olsa rantsal dönüşümdür. Bursa’nın önce anayasasını yapacağız. Bursa’nın anayasası 1/100.000 ölçekli plandır. Onun altında kentsel dönüşüm alanlarını dirençli bir kent olgusu çerçevesinde kentin ihtiyaçlarını oraya koyarak planlama yapılacak ve sonra inşaatlar başlayacak” “Kenti ortak akılla yöneteceğiz” Nilüfer Belediye Başkan Adayı Şadi Özdemir de, “Yeşil enerji kaynaklarına yönelecek, Karbon ayak izinin azaltılması için önceki dönemlerde başlatılan çalışmalara devam edeceğiz. İstiyoruz ki kentimizde nefes alabileceğiniz daha çok yeşil alan olsun. Gelecek nesillere daha temiz bir gelecek bırakmanın yolu kentte yeşil alanları çoğaltmaktan geçiyor. Kişi başına düşen yeşil alan konusunda Türkiye’nin en çok yeşil alana sahip olan kenti olacağız. Yani sanatın kenti Nilüfer’de daha çok sanat üretilmesini sağlayacağız, Sporun kenti Nilüfer’de yaşayanların daha kolay spor alanlarına ulaşmasını sağlayacağız Tarım kenti Nilüfer’de kırsal kalkınmanın hep yanında olacağız. Üretim kenti Nilüfer’de daha çok bacasız sanayinin teşvik edilmesine önayak olacağız, Yeşil kent Nilüfer’i Türkiye’nin yeşil alan konusunda lideri yapacağız, Sosyal belediyecilik anlayışı ile AKP iktidarının yoksullaştırdığı halkımıza her türlü desteği daha çok vereceğiz. Hiç kimsenin herkesten akıllı olmadığını biliyoruz. Bildiklerimizin bilmediklerimiz içerisinde çok az yer tuttuğunun da farkındayız. Bu nedenle de kenti Ortak akılla yöneteceğiz. Ve bütün bunları hep birlikte yapacağız” dedi.