POLİTİKA - 11 Şubat 2024 Pazar 14:06

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, silahlı saldırıda yaralanan Ebru Güneş’i hastanede ziyaret etti

A
A
A

Ailesine geçmiş olsun dileyerek yaralının durumu hakkında bilgi alan Çebi saldırıya ilişkin olarak ise, “Siyasi veya adli, her ikisi de üzücü” dedi.

Küçükçekmece’nin Kanarya Mahallesi’nde AK Parti Belediye Başkan Adayı Aziz Yeniay’ın seçim çalışmaları sırasında düzenlenen silahlı saldırıda Ebru Güneş isimli bir kadın vurularak ağır yaralandı. Kaldırıldığı hastanede ameliyata alınan ve yoğun bakımda tedavisi devam eden Güneş’i ise Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ziyaret etti. Aile, yakınları ve doktorlar ile görüşen Çebi, Güneş’in durumunun iyiye gittiği, ancak henüz net bir şey söylemek için çok erken olduğunu söyledi.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Hastamızı ziyaret ettik. Başarılı ama ağır bir ameliyat geçirdi. Merminin beynine hafif de olsa bir hasar verdiğini öğrendik. Umarım bir an önce kurtulur. Annesi, babası, eşi ve yakınları ile görüştüm, Sağlık Bakanlığının göndermiş olduğu doktor ile görüştüm. Aldığım bilgilerde ise durumunun iyiye doğru gittiği yönündeydi. 3 gün boyunca uyutulacağı, sürecin sonunda sağlıklı bir bilgi verilebileceği söylendi” diye konuştu.

Saldırı hakkında da konuşan Çebi, "Bizim görgü tanıkları ve dernek başkanından aldığımız bilgiye göre; derneğe herhangi bir saldırı söz konusu değil. Derneğe yaklaşık 50-60 metre mesafede, bu kızımız durağa giderken ateş edilmiş. Sebebini aile de, diğerleri de bilmiyor şu anda. Saldırganların gerçek amaçları yakalandıklarında belli olacak. Aziz Yeniay’ın o anda dernekte olması olayı siyasi tarafa çekiyor ama 50-60 metre uzakta ve herhangi bir isabet izi bulunmamakta. Dernek başkanı da ‘Biz içeride sohbet ediyorduk, silah sesine dışarı çıktık, o sırada araba kaçıyordu’ dedi. Henüz kesin bir sonuç yok. Siyasi veya adli, her ikisi de üzücü” ifadelerini kullandı.

Hakan Polat

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul THY’den açıklama: "Küresel çapta yaşanan teknik aksaklık büyük ölçüde giderildi" Yazılım sisteminin küresel çapta aksamasının ardından birçok havalimanında uçuşlar durduruldu. Sıkıntıdan kaynaklı gün içinde iç ve dış hat olmak üzere toplam 84 seferini iptal eden Türk Hava Yolları’ndan (THY) teknik aksaklıkların büyük ölçüde giderildiğine dair açıklama yapıldı. Siber güvenlik firması Crowdstrike’ın yazılımından kaynaklı dünya çapında havayolu şirketleri başta olmak üzere bankacılık, acil durum hizmetleri gibi pek çok sektör olumsuz etkilendi. Kısa süre içinde neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan küresel çaptaki sıkıntı birçok havayolu şirketini zorlarken sistemi de durma noktasına getirdi. Havalimanlarında uçuşlar durdurulurken gün içinde tüm dünyada binden fazla uçuş iptal edildi. İstanbul Havalimanı ise bu süreçten en az etkilenen meydanlardan biri olarak dikkat çekti. Gün içinde iç ve dış hat olmak üzere toplam 84 seferini iptal eden Türk Hava Yolları, iptal olan seferlerin yolcularına ilave haklar tanıyacağına dair paylaşıma bulunmuştu. THY’den yapılan son açıklamada ise, "Küresel çapta yaşanan teknik aksaklık büyük ölçüde giderilmiştir. Tüm birimlerimiz, operasyonlarımızın normal seyrine dönmesi için hız kesmeden çalışmalarına devam etmektedir. Uçuşlarınız ile ilgili değişiklik ve iade işlemlerinizi web sitemiz veya mobil uygulamamız üzerinden yapabilirsiniz" denildi.
Antalya Finike Belediye Başkanı Geyikçi: "Ötanazi yerine barınakların koşullarının güçlendirilmesine destek verilmeli" Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) görüşülen Hayvanları Koruma Yasası hakkında yapılması düşünülen değişikliğin bir canlının yaşam hakkının elinden alınması olduğunu dile getirerek, “Biz ilçemizde yaşayan her canlının yaşam haklarının normal olmayan yollarla elinden alınmasına sonuna kadar karşıyız” dedi. TBMM tarafından görüşülen Hayvanları Koruma Yasası’nda planlanan değişikliğe karşı çıktıklarını belirten Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, sokak hayvanlarının yaşam haklarının ötanazi yöntemi ile alınmasının insanlık dışı bir uygulama olduğunu ifade ederek, “Sokak hayvanları ile ilgili yaşanan sorunun çözümü hayvan dostlarımızın ötanazi yapılarak yaşam haklarının alınması olmamalıdır. Bu sorunun çözümü hayvan ticaretinin önüne geçilmesi, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi konusunda bilinçlendirme çalışmalarının yapılması ve belki de en önemlisi belediyelerin hayvan barınaklarının koşullarının düzeltilmesi ve yeni barınakların inşa edilebilmesi için merkezi hükümet tarafından destek verilmesidir. Daha büyük ve şartları çok daha iyi oluşturulmuş hayvan barınaklarının inşası için orman arazilerinden belediyelere tahsis edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte belediyelerimize maddi olarak destek olunmalı, verilen destekler artırılmalıdır" dedi. "Belediyeler desteklenmeli" Özellikle belediyelere ait barınakların koşullarının güçlendirilmesi ve yeni barınakların yapılabilmesi konusunda verilecek olan desteğin önemine değinen Geyikçi, "Belediyeler olarak kendi bütçelerimiz içerisinden yaptığımız harcamaların dışında hayvan severlerimizden aldığımız desteklerle patili dostlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Ancak sorunun çözümü önümüze ötanazi olarak gelirse Finike Belediyesi olarak buna karşı çıkacağız. Çözüme bir canlının yaşam hakkını elinden alarak değil, ona daha iyi yaşam koşulları sunarak ulaşabiliriz. Finikeli vatandaşlarımıza da sokak hayvanlarımızı sahiplenme konusunda çağrıda bulunmak istiyorum. İmkanı olan, bu konuda sorumluluk alabilecek hemşehrilerimizi bir patili dostumuzu sahiplenmeye davet ediyorum. İlçemizden ateşleyeceğimiz bir kıvılcım belki büyük bir ateşe dönüşecektir. Bu konuda tüm vatandaşlarımızı destek olmaya, sahiplenmeye ve sokak hayvanlarımızın ötanazi yapılmaması için bizleri desteklemenizi bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Başkan Geyikçi açıklamasını sosyal medyadan da paylaşarak Finikeli vatandaşlardan destek istedi.