GENEL - 06 Mart 2016 Pazar 11:36

Stres Ceo'ların Da DÜşmanı

A
A
A
Stres Ceo'ların Da DÜşmanı

Bedensel ve ruhsal arınma koçu Alman Otto Bauer, aynı zamanda 35 yılını dünyanın çeşitli ülkelerinde çalışarak geçiren eski bir CEO. Hedefi ise bir dönem kendisinin de yaşadığı gibi stresle mücadele eden yöneticilere yol göstermek. Yaptığı araştırmalarda dünya genelindeki CEO’ların 45-50 yaşlarında hayatlarını kaybettiğini tespit eden Bauer, günümüz koşullarında sağlıklı bir yöneticinin nasıl olması gerektiğini anlattı.
Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YÜSEM) tarafından düzenlenen “Yönetici Sağlığı: Yaşam ve Denge” konulu seminere konuşmacı olarak katılan Türkiye Festo Şirketi Kurucusu ve Eski CEO’su Otto Bauer, İzmirli yöneticileri bilgilendirdi. İstanbul’da hizmete açtığı Fasting Academy ile yöneticilerin yanı sıra çocuklu çalışan annelere hatta iş yaşamına yeni adım atan gençlere beden ve ruh sağlıklarını tehlikeye sokmadan nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini anlatan Bauer, “35 yıl boyunca Güney Amerika, Asya ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde çalıştım. Kısa kesintilerle yedi sene boyunca Hindistan’da yaşayarak Hint felsefesi ve meditasyon hakkında bilgi sahibi oldum. Hindistan’ın ardından Almanya ve son olarak Türkiye’ye yerleşerek uzun yıllar üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundum. Bu süre zarfından ben de yoğun strese maruz kalarak duyma problemi ile mücadele ettim. Ancak daha sonra Hindistan’da öğrendiğim bilgilerden yola çıkarak bedensel ve ruhsal arınmaya önce kendi bedenimden başladım. Böylece iş yaşamımda çok daha başarılı olduğumu ve çalışanlarımla ilişkilerimin çok daha yolunda gittiğini gözlemledim” dedi.
“İKİ CEP TELEFONU, İKİ ASİSTAN VE İKİ BİLGİSAYARLA YAŞAMAK DOĞRU DEĞİL”
Bedensel ve ruhsal arınma anlamına gelen Fasting Academy’i kurarak stres altındaki yöneticilerin ve çalışanların yaşam stillerini nasıl değiştirmesi gerektiğini sekiz gün boyunca süren kamplarda anlatan Otto Bauer, “Bir insan CEO’da olsa öncelikle kendisi ve ailesi için ne kadar zaman harcadığını, hobisi ile ne kadar vakit geçirdiğini iyi bilmeli. Ancak bunlara yeteri kadar zaman harcamıyorsa yaşam stilini baştan aşağı ele almalı. Herkes için hizmet ederken kendin için neler yaptığını bir düşünmelisin. Dünyada sert ve yaklaşılmaz CEO dönemi bitti. Artık hümanist ve kişisel kontrole sahip CEO modeli mevcut. Kişisel kontrole sahip kişilerde takım lideri olmak çok daha kolaylaşıyor. Ekibinizin de sizin arkanızdan geldiğini görebiliyorsunuz. Ayrıca iki cep telefonu, iki asistan ve iki bilgisayarla yaşamak da çok doğru değil. Teknolojiyi daha az kullanarak daha basit bir yaşam benimsenmeli” diye konuştu.
“PEK ÇOK CEO MEDİTASYON YAPIYOR”
Otto Bauer sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya geneline baktığınızda CEO’ların 45-50 yaşlarında hayatlarını kaybettiğini gözlemleyebilirsiniz. Avrupa’daki CEO’lar artık daha temkinli. Pek çoğu meditasyon eğitimlerine katılıyor. Türkiye henüz başlangıç aşamasında. Ben de sekiz gün süren kamp boyunca katılımcılara yoğun meditasyon yaptırıyorum ve onları doğru beslenme konusunda özel bir diyet yardımıyla bilgilendiriyorum. Stresle mücadelede önemli bir adım atmış olan kişiler böylece iş yaşamının yarattığı çeşitli hastalıklardan da korunmuş oluyor.”
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Kütahya Kütahya’da ana arı ve arı sütü üretimi ekipmanları dağıtıldı Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ’Arıcılığı Geliştirme Projesi’ kapsamında; “Ana Arı ve Arı Sütü Üretimi” kursunu tamamlayan 34 kursiyere sertifika verilirken, yüzde 75 hibeli ana arı ve arı sütü üretimi malzeme-ekipmanı dağıtım töreni düzenlendi. Törene AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay ve AK Parti Kütahya milletvekilleri de katıldı. Proje kapsamında 25 Arıcıya; 1000 adet çiftleştirme kovanı, 1000 adet parçalanabilir çerçeve, 25 adet larva transfer fırçası, 25 adet 100’lük yüksük seti, 25 adet ana arı boyama kalemi, 100 adet bigudi temini gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığının tüm yöneticilere ciddi destek sağladığını söyleyen Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Emre Yeniay, "Arıcılar için Bakanlık katkısı 525.000,00 TL, Çiftçi katkısı 175.000,00 TL, toplam 700.000,00 liralık bütçesiyle alet-ekipman desteğini bugün dağıtacağız" dedi. İl Müdürlüğünde üç hafta boyunca her akşam ’Arıcılık kursu’ verdiklerini dile getiren Yeniay, "Profesyonel olarak Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsündeki arıcı uzmanlarımız geldi, tek tek üreticilerimize gösterdik, eğitim verdik. Daha sonra uygulamalı eğitim kısmında da bu üreticilerimizi İzmir’e götürdük. İzmir’de konaklattık ve bizzat ana arı nasıl yetiştirilir? Arı kovanları nasıl bakılır? Bunların eğitimi gösterildi. Şu anda donat kısmındayız. İnşallah eğit, donat ve daha sonrasında da üret kısmını çiftçilerimizden, üreticilerimizden bekliyoruz. Geçen hafta da FAO kapsamında toplamda yüz beş arılı kovanı yüzde yüz hibe ile yine ilimize, üreticilerimize kazandırdık. Toplamda Kütahya’nın yüzde 57’si orman. Böyle ormanlık bir alanda kalite olarak, fiyat olarak en yüksek bedelle satılan kestane balının üretilmesini de artık üreticilerimizden bekliyoruz. İnşallah Hayırlara vesile olmasını diliyorum" diye konuştu.
Kütahya AYBÜ’de “Vergi Yargısında Güncel Gelişmeler” konulu sempozyum Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Hukuk Fakültesi ev sahipliğinde, Pamukkale Üniversitesi işbirliğiyle “Vergi Yargısında Güncel Gelişmeler” konulu sempozyum tamamlandı. Sempozyum ev sahipliği AYBÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, düzenleme kurulu başkanlığı Kütahya Tasarım Teknokent Genel Müdürü ve Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Öz, düzenleme kurulu eş başkanlığı ise AYBÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Karataş Durmuş tarafından yapıldı. İdari yargıdaki değişim ve gelişmelerin vergi yargısına etkisi 2 oturumda 6 tebliğ ile masaya yatırıldı. Sempozyuma Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Vergi Denetim Kurulu Başkanı Muhsin Atci, Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Hanefi Keskin, Danıştay 3. Daire Başkanı Hanifi Doğan, Ankara Vergi Dairesi Başkanı Yüksel Duman yargı mensupları akademisyenler avukatlar mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler katıldılar. Sponsorluklarıyla emeği ürüne ana sponsorlar Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) yönetim kurulu başkanvekili Ahmet Doğan Alperen, Vergi Müfettişleri Derneği Genel Başkanı Fatih Mustafa Olcay nezdinde tüm vergi müfettişleri camiası, Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlyas Kocaer nezdinde Dijital Yapay Zeka A.Ş. firmaları dönüştürdüler. Ayrıca kongre salonunda AYBÜ Hukuk Fakültesi ile Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri dinleyici olarak yer aldılar. Sempozyumda vergi mevzuatında sadelik, yargı kararlarında içtihat ve kalite, muhasebe meslek mensuplarının süreçteki rolü konularına dair müzakereler yapılarak çözümler geliştirildi.