YEREL HABERLER - 26 Kasım 2012 Pazartesi 11:58

HELVACI YOLA KAVUŞUYOR.

A
A
A
HELVACI YOLA KAVUŞUYOR.

Aliağa Belediyesi, sağlıklı bir altyapıya kavuşması için Helvacı`daki çalışmalarına devam ediyor. Kentin en büyük mahallesi olan Yeni Mahalle`de yaklaşık 40 bin metrekarelik yol kaplaması yapan Aliağa ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yukarı Şehit Kemal Mahallesi`nden sonra en uzak mahallesi Helvacı`nın yollarını yenilemeye başladı.
Birçok sokağı ve kaldırımı yenilenen Helvacı`da son olarak 2421, 2410, 2405/1 Sokak ve Gençlik Caddesi`nde çalışmalar yürüten ve 3 bin metrekarelik parke taşı döşemesi yapacak olan Aliağa Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde, Helvacı`da 5 Bin metrekarelik yol kaplaması gerçekleştirecek. Helvacı`da; Münir Nurettin Bayrav, Kanal ve Sanayi Caddesi ile 2420 sokakta çalışmalarını sürdüren Aliağa Belediyesi ilgili cadde ve sokaklarda Büyükşehir Belediyesi ile birlikte toplam 5 Bin metrekarelik yol kaplaması gerçekleştirecek.
İçme suyu şebekesinin yenilenmesinin yanında birçok cadde ve kaldırımı yenilenen Helvacı`da, Aliağa Belediyesi, 2421, 2410, 2405/1 Sokak ve Gençlik Caddesi`ni de yeniliyor. Aliağa Belediyesi, bu sokak ve caddede toplam 3 bin metrekarelik parke taşı döşemesi yapacak.
Daha güzel, daha çağdaş bir Helvacı için yatırımlar ve çalışmaların devam ettiğini belirten Aliağa Belediye Başkan Turgut Oğuz; ``Gerek Büyükşehir Belediyesi ile birlikte, gerekse Aliağa Belediyesi olarak Helvacı`nın ihtiyacı doğrultusunda çalışmalarımız devam ediyor. Kentin her mahallesinde olduğunu gibi daha güzel ve daha çağdaş bir Helvacı için çalışmalarımız ve yatırımlarımız sürecek`` dedi.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Gaziantep YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Haldun Göktaş’tan GAÜN’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanvekili Prof. Dr. Haldun Göktaş ile YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Arif Bilgin Gaziantep Üniversitesi’nde (GAÜN) inceleme ve toplantılara katıldı. GAÜN Senato Toplantı Odası’nda gerçekleşen toplantıda, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Haldun Göktaş ile YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Arif Bilgin, GAÜN üst yönetimi ve Gaziantep’teki kurum temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda, GAÜN’de yeni kurulacak programlar ve atılacak adımlar konuşuldu. YÖK Başkanvekilinden GAÜN’e övgü YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Haldun Göktaş toplantıda Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın’dan üniversitede yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve Gaziantep kurum temsilcileriyle kentte yükseköğrenim alanında yapılacaklar hakkında bilgi alış verişinde bulundu. Prof. Dr. Haldun Göktaş yaptığı konuşmada GAÜN’den övgüyle bahsederek, burada olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Prof. Dr. Göktaş, “Gaziantep Üniversitesinde olmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Gaziantep Üniversitesi, 1970’lerin başından beri faaliyet gösteren, hem bölge için hem Türkiye için değerli bir üniversite. Gerek piyasada gerekse Gaziantep Üniversitesi mezunlarıyla çalışan birisi olarak Üniversitenin kalitesine şahit oldum” dedi. Rektörden müjde GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ziyaretlerinden dolayı YÖK’ten gelen heyete teşekkür etti. Kısa süre içerisinde önemli işler başardıklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Özaydın, yakın zamanda kente ve üniversiteye katkı sağlayacak bir projeye daha imza atacaklarının müjdesini verdi.
Muğla Köyceğiz’de kurumlar ortaklaşa kadınlara seminer programı düzenledi Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde kadınlara yönelik kurumlar tarafından ortaklaşa seminer programı gerçekleştirildi. Köyceğiz İlçe Müftülüğü; İlçe Jandarma Komutanlığı ve Köyceğiz Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa Köyceğiz Otmanlar Mahallesi’nde bayanlara özel “Mutlu Aile, Huzurlu Toplum, Güvenli Gelecek” konulu seminer programı düzenledi. Organize edilen programda; İlçe Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Koordinatörü Vaiz Belkıs Ulusan, Vaiz Emine Okulu “Aile İçi Şiddet” ve “Ailede Mahremiyet” konularında, İlçe Jandarma Komutanlığı görevlileri “Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ (KADES) tanıtımı ve uygulaması konularında, Köyceğiz Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü görevlileri de “Kadına Şiddetin Türleri ve İzlenecek Yol ve Yöntemler” konularında sunumlarını gerçekleştirdi. Kurumların afiş-broşür dağıtımı ve hatıra fotoğrafı çekimi ile program sona erdi. İlçe Müftüsü Ahmet Karagöz, “Otmanlar mahallemizdeki bayan kardeşlerimize kurumlarımızla ortaklaşa program yapmak nasip oldu. Ahlaki değerlerin alabildiğince tahrip edildiği, iffetsizliğin çağdaşlık ambalajıyla sunulduğu, nikâhsız birlikteliklerin aslında tam bir sorumsuzluk vesilesi iken özgürlük diye pazarlandığı günümüzde, aile yuvalarımız huzurlu, güvenli ve mutlu olsun diye bu programı kurumlarımızla ortaklaşa düzenlemiş olduk. Ben programa destek ve katkılarından dolayı İlçe Jandarma Komutanlığımıza, Köyceğiz Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” dedi.
Karabük Milletvekili Akay, Karabük’te yaşanabilecek felaketlere dikkat çekti CHP Karabük Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında Karabük’teki fay hattına dikkat çekti, Şeker Kanyonu yolunun hala yapılmamasına ise tepki gösterdi. Milletvekili Akay TBMM’de yaptığı konuşmasında Karabük fay hattının detaylı incelenmesi gerektiğinin altını çizerek, 2023 yılının temmuz ayında meydana gelen sel felaketinde yıkılan Şeker Kanyonu yolunun hala yapılmamasına tepki göstererek yolun yapımı için iktidara çağrıda bulundu. Deprem riski olan yerlere AFAD’ın gerekli ödenekleri aktarması gerektiğini dile getiren Milletvekili Akay, “Türkiye’nin her bölgesinde deprem riski var. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde Türkiye diri fay hatlarının sismolojik yapısının araştırılmasıyla ilgili platform kuruldu. Burada AFAD, TÜBİTAK, MTA gibi kuruluşlar ve 22 tane üniversite var. Bu platforma ilgili ödeneklerin ayrılmasıyla ilgili de Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşlerimizi ifade etmiştik. AFAD’ın buraya ödenek ayırması ve bu çalışmalar neticesinde de depremle ilgili önlemleri alması gerekiyor. AFAD’a bütçe içerisinden 671 milyar ayrıldı fakat bu yeterli değil. AFAD’ın bütçe dışında özel bir hesabı var ve bu hesaptan çok ciddi harcamalar yapılıyor. Üstelik bu hesap Sayıştay denetimine de tabi değil, Türkiye’nin bütün bölgelerindeki deprem riski olan yerlere AFAD’ın bu desteğini aktarması gerekir. Bu platformun da ödenek tutarının artırılması ve bölgelerdeki çalışmaların süratle yapılması gerekiyor.” dedi. Karabük’ün deprem riskine dikkat çeken Akay, “Naci Görür hocamızı Karabük’e davet ettik ve Karabük’te bir çalıştay yaptık. Bu çalıştay neticesinde Karabük’te 35 kilometrelik farklı bir fay hattı olduğunu öğrendik. Bu fay hattı Karabük nüfusun yüzde 93’ünü ilgilendiriyor. Dolayısıyla bu bölgede depremle ilgili önlemlerin alınması, bu fay hatlarının paleosismolojik yapısının mutlaka araştırılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Şeker Kanyonu yolunun yapımı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na tepki gösteren Akay, “Karabük Yenice bölgesinde doğal güzellikleriyle meşhur, Karabük turizminin can damarlarından Şeker Kanyonu’nun yolu bir yıldır göçmüş durumda. Bu yolun hemen üstünde de orman köylüleri var, orman kooperatifleri var. Burada, daha yeni orman kooperatifine üye hemşehrilerimizden birisinin evi yandı ve itfaiye bu yol kapalı olduğu için çok zor şartlar altında bölgeye ulaştı fakat ev maalesef yandı. Burası il özel idaresine bırakılacak kadar önemsiz bir yer değil, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının ve AFAD’ın bu konuya önem vermesi gerekiyor, buralara bütçe ayırması gerekiyor. Depremle ilgili, kentsel dönüşümle ilgili bütün projeleri süratle hayata geçirmesi gerekiyor, yoksa büyük bir felaket bizi bekliyor.” şeklinde konuştu.