SAĞLIK - 13 Ekim 2022 Perşembe 20:09

Togan Demircan’dan yetkili sendikaya tepki

A
A
A
Togan Demircan’dan yetkili sendikaya tepki

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, yetkili sendikanın sağlık çalışanlarının mali ve sosyal hak kayıplarına karşı sessiz kaldığını belirterek, “Bu mudur yetkili sendika olmanın gereği? Sendikacılık haksızlık karşısında dimdik bir duruş ister.

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, yetkili sendikanın sağlık çalışanlarının mali ve sosyal hak kayıplarına karşı sessiz kaldığını belirterek, “Bu mudur yetkili sendika olmanın gereği? Sendikacılık haksızlık karşısında dimdik bir duruş ister. Unutmayın sendikalar demokrasinin beşiğidir” dedi.


Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, yetkili sendikalara bir kez daha yüklendi. Yetkili sendikaların sağlık çalışanlarının hak kayıplarına ve yaşadıkları sorunlara karşı sessiz kaldığını söyleyen Başkan Demircan, “Neredesin yetkili sendika? Yetkili sendika olmanın gereği mali ve sosyal hak kayıplarına karşı kör, sağır, dilsiz olmak mı?” diyerek tepki gösterdi.


Yetkili sendikanın bakanlığın yayınladığı yönetmeliği 45 gün sonra değerlendirdiğini, ödeme farklarına, sağlıkta şiddet gibi birçok soruna karşı sessiz kaldığını ifade eden Demircan, “Bu mudur yetkili sendika olmanın gereği? Tamam, sizi anlıyoruz önünüzde kongreniz var, yeniden başkan olmak istiyorsunuz ama sağlık sosyal hizmet çalışanlarının da sizden isteği var. İnsanca yaşayabilecekleri miktarda maaş almak istiyorlar. Dört-beş farklı kalemde aldıkları gelir vergisi kesilmesine rağmen emekliliklerine yansımayan ödeme metotlarından vazgeçilerek, ne kadar aylık alacaklarını bildikleri ve emekliliğe yansıyan maaş sistemi istiyorlar. Sözleşmeliler kadro istiyor, emeklilikte yaşa takılanlar emekliye ayrılmak istiyor, 5510 sayılı yasanın mağdurları tek cümle ile mağduriyetleri ortadan kaldırılan kesime dahil olmak istiyor, emeğinin karşılığını istiyor. Performans sisteminin kaldırılmasını istiyor, atama bekleyenler atanmak istiyor, ikramiye almak istiyor, günümüz şartlarına uyarlanmış eş ve çocuk yardımı istiyor, yine günümüz şartlarına uyarlanmış giyim yardımı istiyor. Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatı, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, birinci basmak çalışanları da taban ek ödeme ve teşvik ek ödeme istiyor. Bakanlık merkez teşkilatı çalışanları ayrıca yüzde 20 ek ödeme farkı istiyor. Hani toplu sözleşmede unuttunuz ya, işte o arkadaşlar” diye konuştu.“Sendikacılık bu değil”


Yetkili sendikanın Çalışma Bakanlığının kapısını talepler için değil, dayanışma aidatı ve baraj uygulaması için aşındırdığını belirten Demircan, sözlerini şöyle tamamladı:


“Beyler sendikacılık bu değil, sendikacılık memuru delikli kuruşa muhtaç etmek değil. Sendikacılık haksızlık karşısında dimdik bir duruş ister. Unutmayın sendikalar demokrasinin beşiğidir.”

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Arnavutköy’de mevlit yemeğinde onlarca kişi zehirlendi Arnavutköy’de asker mevlidinde dağıtılan yemeği yiyen çok sayıda vatandaş zehirlendi. Rahatsızlanan vatandaşlar, ambulansla Arnavutköy Devlet hastanesine kaldırıldı. Olay, akşam saatlerinde Arnavutköy Durusu Mahallesi Uğuralp Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre öğle saatlerinde oğlu askere gidecek olan bir vatandaş, komşularını mevlit yemeğine davet etti. Mevlide gelip dağıtılan yemekten yiyen vatandaşlardan bazıları birkaç saat sonra rahatsızlanmaya başladı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Zehirlenen vatandaşlar, ambulanslarla Arnavutköy Devlet Hastanesine götürüldü. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 kişinin ambulansla hastaneye götürüldüğü öğrenildi. Konu ile ilgili konuşan mahalle sakini Tarkan Yalçın, ”Yeğenimin asker gecesini yapıyorduk. Mevlit okuttuk. Burada bir yemek verdik. Bu yemekten dolayı zehirlenme olmuş. Şu an hastanedeyiz. Tüm yaralılar şu an iyi. Sadece mide bulantısı ve kusma oldu. Hepsinde etki göstermemiş. Bünyesi zayıf olan kişilerde etki göstermiş. Doktorlar ile konuştuk. Şu an da herhangi bir sıkıntı yok” dedi. Yemekten sonra rahatsızlanan Bahar Çayır ise, “Biz de komşuyuz. Komşumuzun asker mevlidine gittik. Ben bir de mide ameliyatlıyım. Yemeği 2-3 kaşık yedim ama zehirlenmişim. Çok şükür şimdi iyiyiz. Yemekte tavuklu pilav ve helva vardı” diye konuştu. Olayı anlatan bir başka mahalleli Ahmet Hundi, “Aşağı yukarı 50 kişi rahatsızlandı. Mevlidi yapan teyzem, pilavı kendilerinin yaptığını ama tavuğu cuma günü aldıklarını söyledi. Dolaba koyduktan sonra kaynatıp pilavın üstüne koymuşlar. 16.00 sıralarında yediler. Akşam saatlerinde belirtiler başladı. Kusma, ishal gibi belirtiler oldu. Çoğunda fazla bir şey yok ama durumu ağır olanlar da var. Doktorlarımız ilgileniyor. Allah razı olsun” dedi.