EĞİTİM - 28 Mayıs 2024 Salı 16:41

Veliler çocukluklarına döndü: Çocuklarıyla geleneksel oyunları oynadı

A
A
A
Veliler çocukluklarına döndü: Çocuklarıyla geleneksel oyunları oynadı

Kastamonu’da düzenlenen şenlikte veliler, çocukluklar geleneksel oyunlar oynayarak eğlendi. Velilerin çocukluklarına döndüğü şenlik renkli görüntülere sahne oldu.


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ekran bağımlılığı ve obezite gibi sorunlarla mücadele etmenin en etkili yollarından biri olarak görülen geleneksel oyunlar, Kastamonu’da veliler ve çocuklarını buluşturdu. Bu çerçevede Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ali Fuat Darende İlkokulu’nda düzenlenen “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği”nde öğretmenler, veliler ve öğrencileri birlikte geleneksel oyunlar oynadı. “Çatlak patlak”, “istop”, “çömlek”, “gölge kovalamaca”, “köşe kapmaca”, “mendil kapmaca”, gibi geleneksel oyunlarla veliler de çocukluklarına döndü.“Tüm okul bahçelerimizi rengarenk hale getirdik, çocuk oyunlarıyla donattık”


Tüm okul bahçelerini rengarenk hale getirdiklerini ve çocuk oyunlarıyla donattıklarını söyleyen Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, “Çocuklarımızın çocuklarına ortak oluyoruz. Oyun çocuğun her türlü gelişimine destek oluyor. Bizlerde bakanlığımızın destek ve öncülüğünde tüm okul bahçelerimizi rengarenk hale getirdik, çocuk oyunlarıyla donattık. Öğrencilerimizin hem teneffüslerde hem de ders dışı kalan zamanlarında okullarımızın bahçelerine gelerek arkadaşlarıyla birlikte neşeli vakitler geçirdiklerini görmekteyiz. Neşeli vakit geçirmenin yanında bir öğrencimiz diğer öğrencimizle etkileşim halinde oluyor sosyalleşmeyi paylaşmayı arkadaşlığı, dostluğu öğrenmiş oluyor” dedi.“Geleneksel oyunlarla iletişim ve etkileşim becerilerinin üst düzeyde geliştiğini gözlemliyoruz”


Öğrencileri dünya ile rekabet edebilecek şekilde yetiştirme gayreti içerisinde olduklarını anlatan Gümüş, “Bugün ilimizdeki bütün ilkokullardaki öğrencilerimizi bu okula topladık. İl oyun şenliğimizde gerçekleştiriyoruz. Şimdi hangi okula giderseniz gidin ilk ve ortaokullarımızın rengarenk olduğunu çeşitli oyunlarla bezenmiş olduğunu görüyorsunuz. Türkiye yüzyılı vizyonunun gerçekleştirecek olan öğrencilerimizin hem moral motivasyonlarının artmış olduğu hem de iletişim ve etkileşim becerilerinin üst düzeyde geliştiğini gözlemliyoruz” diye konuştu."çocuklarımızın sokaklarda oynayabilmesini çok önemsiyoruz"


Kuzeykent İlkokulu Müdür Yardımcısı Seher Dağlı ise “Bizler, çocuklarımızın sokaklarda oynayabilmesini çok önemsiyoruz. Bu anlamda Çocuk Oyunları Şenliği düzenlendi. Yaklaşık 25 okulda belli guruplardan kız ve erkek öğrenciler, buraya gelerek farklı farklı istasyonlarda bizim küçükken oynadığımız ve zevk aldığımız oyunları onlara da hatırlattık ve çocuklarımızın da sırayla bu oyunları oynayarak eğlenmelerini hedefliyoruz” şeklinde konuştu.


Düzenlenen şenlikte çok eğlendiklerini belirten Sıla Bozkurt, “Çocuk Şenliği olduğu için burada etkinlikler oldu. Fasulye atma oyunu oynadık, başka oyunlarda oynayacağız. Burada çok eğlendik” ifadelerini kullandı.


Öğrenci velisi Şelale Gülcan ise “Ankara’dan geldik, okulu çok sevdik. Bugün de çok güzel. Veliler de öğrenciler de oynuyor. Yumurta yarışı, ip oyunu oynadılar. Biz de yumurta yarışı yapacağız. Bizim zamanımızda oynanan oyunları oynayınca çok hoşumuza gitti. Biz de hevesle bakıyoruz, ne zaman oynasak diye” dedi.


Düzenlenen oyunlar sırasında öğretmen ve velilerin yaşadığı kazalar ise renkli görüntüler oluşturdu.Veliler çocukluklarına döndü: Çocuklarıyla geleneksel oyunları oynadı

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Gaziantep GAÜN Turizm Fakültesi mezunları törenle uğurlandı Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Turizm Fakültesi’nde 2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminde mezun olmaya hak kazanan öğrenciler, gerçekleştirilen tören ile mezuniyet belgelerini aldı. GAÜN Atatürk Kültür Sahnesi’nde gerçekleşen mezuniyet programının açılışında konuşan GAÜN Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Bay öğrencilere seslenerek, “İyi gastronomlar olun. İnsanlık için, devletimiz ve Türk milleti için hep en güzel şeyleri yapın. Bu hikayenin gerçek kahramanı sizlersiniz. Bundan sonraki hikayenizin devamında başarılar dilerim” dedi. Konuşmasının devamında Prof. Dr. Bay, akademisyenlere hitap ederek, “Dünün çocukları, bugünün gençleri ve yarınların yetişkinleri gençlerimizin başarı hikayesinde bir çok senaryoda sizlerin emeği var. Ailelerimizin evlatlarını kendi evlatlarınız olarak gördünüz ve hem mesleki hem karakter açısından en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştınız. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk’ümüzün bizlere emanetini temsil edecek fertler yetiştirdiniz. Pandemi, deprem gibi felaketlerin yaşandığı bu süreçte en iyi olmaları için emek verdiniz. Emeklerinizden dolayı sizleri de tebrik ediyorum” diye konuştu. GAÜN Turizm Fakültesi mezunları adına konuşan dönem birincisi Zeynep Düzgün ise, “Bu fakültede hepimiz güzel dostluklar ve ilerde dönüp baktığımızda içimizi ısıtacak çok değerli hatıralar biriktirdik. Üniversite hayatımız boyunca yaşamış olduğumuz iyi kötü tüm deneyimlerimiz bizi hayata hazırladı. İnanıyorum ki GAÜN Turizm Fakültesi’nin sağlamış olduğu nitelikli eğitim ve geleceğe güvenle adım atabilmemiz için bize kazandırdığı tüm mesleki donanımlarla birlikte, bu fakültenin mezunları olarak mesleğini en güzel şekilde yapacağız” ifadelerini kullandı. Açılış konuşmalarının ardından dereceye giren öğrencilere ve mezunlara belgeleri takdim edildi. Tören mezun öğrencilerin keplerini havaya atmasıyla son buldu.
Ankara Gölbaşı Belediye Başkanı Odabaşı, vatandaşlarla bayramlaştı Ankara’nın Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Kurban Bayramı sonrası vatandaşlarla makamında bayramlaştı. Kurban Bayramı tatilinin sona ermesinin ardından Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, bayramlaşma programı kapsamında vatandaşlarla bir araya geldi. Bayramlaşma programına STK ve siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, belediye personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı. Vatandaşları makamında ağırlayan Odabaşı, geçmiş bayramlarını kutladı. Odabaşı, bayramlaşma esnasında misafirlerini ayakta karşılayarak tek tek tokalaştı ve isteklerini dinledi. “Bayram boyunca ekiplerimizle sahadaydık” İslam aleminin geçmiş bayramını bir kez daha en içten dileklerle kutladığı belirten Odabaşı "Bu bayram birlik ve beraberlik bayramıdır. Dayanışma ve paylaşmanın en güzel örneklerini Kurban Bayramı’nda yaşadık. Belediye olarak bayram boyunca ekiplerimizle sahadaydık. Vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve temiz bir ortamda bayramını yaşaması için gece gündüz çalıştık. Bayram sonrası da vatandaşlarımızla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadık. Onları belediyemizde ağırlamak bizleri mutlu etti. Hep birlikte mutlu, sağlıklı ve huzurlu nice bayramlar diliyorum. Geçmiş bayramınız mübarek olsun” ifadelerini kullandı. Bayramlaşma programına 7’den 70’e onlarca kişi katılırken renkli anlar yaşandı. Odabaşı ziyaretçilerle tek tek fotoğraf çekildi.
Denizli Ameliyat ile kapatıldıktan sonra tekrar oluşan kalp deliği bu kez ameliyatsız kapatıldı Denizli’de 47 yaşındaki kadının 2007 yılında ameliyat ile kapatılan kalp deliği yıllar sonra tekrar oluştu. Nefes darlığı şikayeti ile başvurduğu hastanede ameliyatsız yöntemle tedavi olan kadın sağlığına kavuştu. Denizli’de 2007 yılında kalbinde oluşan delik nedeniyle ameliyat olan Nuriye Arslan (47), ameliyatı sonuç vermedi. Açık kalp ameliyatı ile kapatılan delik yıllar sonra tekrar oluştu. Nefes darlığı şikayeti ile Denizli Özel Tekden Hastanesine başvuran Nuriye Arslan, kalbinde yeniden delik oluştuğu belirlendi. Yapılan tetkiklerin sonucunda Arslan, anjiyografik yöntem ile ameliyatsız kalp deliği kapatma işlemi ile sağlığına kavuştu. Başarılı operasyonu gerçekleştiren Özel Denizli Tekden Hastanesi doktorlarından Kardiyolog Dr. Nihat Pekel, “Nuriye hanıma 3 yıl önce kalp deliği kapama işlemi uygulamıştık. Anjiyografik yöntemle, ameliyatsız yöntemle. Nuriye hanım yaklaşık 17 yıl önce kalp deliğinin kapatılması için açık kalp ameliyatı olmuştu son yapılan kontrollerinde bu ameliyatla kapatılan delik bölgesinin tekrardan açılma olduğu tespit edilmişti. Nefes darlığı şikayetinin olması üzerine hastamız bize başvurmuştu. 3 yıl öncede hastamıza bu anjiyografik yöntemle ameliyatsız yöntemle kalp deliğini kapatma işlemi uygulamıştık. Bu işlem narkoz olmadan ameliyatsız anjiyografik yöntemle yapılıyor. Kasıktaki toplardamardan giriyoruz. Kalbin sağ ve sol kulakçıkları arasında ki delik bölgesinden geçerek o bölgeye şemsiye dediğimiz kapatma cihazı yerleştiriyoruz. Kıskaç gibi deliği kapatıyoruz. Hastamız 3’üncü yıl kontrole geldi. Gayet sağlıklı kendisi. Aktif olarak çalışma hayatın da kendisi. Emekçi çalışan bir kadınımız. Yaptığımız işlemden baya fayda gördüğünü görmemiz bizi gerçekten mutlu ediyor” dedi. “3 senedir rahatım, mutluyum” İlk gittiği hastanede anjiyo olduğunu ifade eden Nuriye Arslan, “Anjiyodan sonra ameliyat yaptılar. Ameliyatta kalbimin delikleri kapatılmayı başaramamışlar eksik kalmış. Rahatsızlıklarım devam etti. Sonra çevremden Nihat Pekel hocamızı duydum. Allah razı olsun geldim, muayene oldum. Hocamız anjiyo yaptı, çok memnun kaldım. 3 senedir rahatım, mutluyum. Çalışmama devam ediyorum” şeklinde konuştu.