GÜNDEM - 18 Mart 2024 Pazartesi 13:43

Büyüksimitci: "Suriyeliler gidince batacaksak bugün gitsinler batalım"

A
A
A
Büyüksimitci: "Suriyeliler gidince batacaksak bugün gitsinler batalım"

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci; "Hiç kimse sayısal konuşmadığı için Suriyeliler giderse burası batacakmış. Öyleyse bugün gitsinler bugün batar. Böyle bir şey söz konusu olamaz" dedi.


Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Büyüksimitci; ihracat rakamlarına bakıldığında bir iyileşme söz konusu olduğunu ifade ederek; "İhracat rakamlarına baktığımızda iyileşmeye başladı gibi. Ama geçtiğimiz yılın başında da söyledik, Hazine ve Maliye Bakanımız da söylüyor biraz zorlaşacak. Onun için işadamı dediğin çözüm üretir. Yeni pazarlar, yeni ürünlere gayret gösterir. Şuanda da bütün sanayicilerimiz hızlıca onu yapmaya çalışıyor. Çok şükür şuan itibariyle büyük bir sıkıntı yok ama yılın ortasında bakan maliye politikalarıyla ilgili bir sıkılaşmadan bahsediyor. Bu sıkılaşmadan herkes nasibini alır eğer hazırlık yapmazsak" dedi."Mutlaka Suriyelilerle ilgili seçimden sonra çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum"


Suriye uyruklu insanların belli işlere katkısı olabileceğini ancak ’giderlerse batar’ anlayışının söz konusu olmadığını belirten Büyüksimitci; "Hiç kimse sayısal konuşmadığı için Suriyeliler giderse burası batacakmış. Öyleyse bugün gitsinler bugün batalım. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Evet, belli şeylere katkıları vardır ama ilk 1000 şirketlerimize baktığımızda 37 şirketimiz var. Bize asıl ciroyu, istihdamı yapan firmalar kayıtlı çalıştırır, bunlarda kayıtsız ve herhangi bir çalışan olmaz. Bunlar sırf siyaseten söylenmiş geliyor bana. Belli işlere katkısı olabilir. Suriyeli veya yabancı çalıştırmakla ilgili devletin bir politikası olması gerektiğini düşünenlerdenim. Bu çok yanlış anlaşılmaya da müsait. Bu kısır döngüyü kırmamız lazım. Mutlaka bununla ilgili seçimden sonra çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Lüzumsuz, gereksiz insanları buraya getirelim demiyoruz ama çoban ihtiyacı varsa çoban, kaynakçı ihtiyacı varsa kaynakçı gibi özel yetişmiş inanlar diyoruz" şeklinde konuştu.


Türkiye’nin teknoloji ve savunma sanayi anlamında çok iyi yerde olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Büyüksimitci; "Uzay, havacılık ve savunma sanayi aslında bir ülkenin teknoloji seviyesi orada. Sadece hazır ürünleri alıp monte ediyorsanız orta teknoloji grubundasınız ama kendi uçağınızı, İHA’nızı, SİHA’nızı yapıyorsanız yüksek teknolojik ürün yapıyorsunuz demektir. Türkiye’nin geldiği yer çok şükür kendi imkanlarıyla bu ülkeyi savunmak için her şeyi üretebilecek halde. Bu da çok büyük bir irade ve uzun zaman çabalamakla alakalı. Bu millet dünyanın en asil milleti ve bu milletin yapamayacağı yok. Geçmişte yaptıkları belli, gelecekte de inşallah yapacakları belli. Dolayısıyla bir özgüven kazandık. Özgüveni kazandıkça da teknolojik olarak ne yapabileceğimizi anladık. Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin yüksek teknoloji ürün üreten birçok yerde Türkleri görürsünüz. Savunma sanayi anlamında çok iyi yerdeyiz" ifadelerini kullandı.


"Türkiye’de üretilmeyen neyi üretebiliriz dedik"


Milli Muharip Uçağı KAAN ve Altay tankının parçalarının Kayseri’de üretildiğini de dile getiren KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci; "Kayseri’de bizim ve Ticaret Odası’nın öncülüğünde yaptığımız çalışmalar var. Ana düşüncemiz; ’Türkiye’de üretilmeyen neyi üretiriz’? KİM Teknoloji çok şükür Milli Muharip Uçağımız KAAN’ın resmi tedarikçilerinden. KAAN’ın Türkiye’de üretilmeyen çok özel bir fren sistemi var, onlar yapılacak. Milli tank projemiz Altay’ın zırhları ile ilgili şuanda sözleşmeler imzalandı, inşallah onların da üretimine başladık" diye konuştu.


Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ankara ASELSAN, NATO Tatbikatında ilkleri gerçekleştirdi ASELSAN, NATO Ramstein Legacy 2024 Entegre Hava ve Füze Savunma Tatbikatında ilkleri gerçekleştirdi. NATO’nun en önemli ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin aktif olarak kullandığı ASELSAN ürünleri Nakledilebilir Batarya Komuta Kontrol Harekat Merkezi (HAKİM-ADOC/T), Ateş İdare Cihazı (KORKUT 130/35), Kaideye Monteli Stinger (KMS ZIPKIN) ve MANPADS Tim Teçhizatı sistemleri ile katılım sağladığı NATO Ramstein Legacy 2024 Entegre Hava ve Füze Savunma Tatbikatında, ASELSAN Sistemleri; Türkiye’nin NATO unsurları ile entegre hava savunma tatbikatını gerçekleştiren ilk kısa menzilli hava savunma sistemleri oldu. Romanya’da gerçekleşen tatbikatta, ASELSAN Hava Savunma Komuta Kontrol ve Silah Sistemleri, NATO ülkelerinde bulunan diğer sistemler ile ortak bölgede konuşlanarak Nakledilebilir Batarya Komuta Kontrol Harekat Merkezi (HAKİM-ADOC/T) üzerinden Almanya, Macaristan ve Portekiz sistemleri ile ortak hava resmi paylaşımı, angajman yönetimi ve taktik data link mesaj iletimi sağlayarak tatbikat boyunca başarılı bir şekilde NATO sistemleri ile tam entegre çalıştı. HAKİM-ADOC/T taktik data link üzerinden üst komuta kontrol unsurları olan NATO sistemlerine bağlanarak KORKUT 130/35, KMS ZIPKIN ve MANPADS ile ortak hava resmi paylaşımı, angajman yönetimi ve taktik data link mesaj iletimini başarılı bir şekilde sağlandı. Tatbikatta Türk Hava Kuvvetleri ekipleri tarafından KMS ZIPKIN atışı da başarıyla gerçekleştirildi.
İstanbul 10 yıldır yaşadığı aracın içerisinde hayatını kaybetti Ataşehir’de yaklaşık 10 yıldır hafif ticari aracın içerisinde yaşayan ve meyve sebze satışı yaparak geçimini sağlayan bir vatandaş, aracının içerisinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Şahsın cenazesi olay yerinde yapılan incelemenin ardından morga kaldırıldı. Olay, Ataşehir’de Barbaros Mahallesi Mimar Sinan Caddesi üzerinde saat 14.00 sıralarında yaşandı. İddiaya göre, cadde üzerinde park halinde bulunan 34 NPN 21 plakalı hafif ticari aracın arka kasa kısmında bir vatandaşın hareketsiz şekilde yattığını gören mahalleli durumu polise ve sağlık ekiplerine bildirdi. Sağlık ekipleri yaptıkları incelemede şahsın hayatını kaybettiğini belirledi. İlk belirlemelere göre şahsın kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği tespit edildi. 10 yıldır aracın içerisinde yaşıyormuş Yapılan incelemede, aracın içerisinde hayatını kaybeden kişinin 58 yaşındaki İrfan Kordon olduğu öğrenildi. Kordon’un yıllar önce eşiyle ayrılık yaşadığı ve yaklaşık 10 yıldır hafif ticari aracın içerisinde yaşadığı, aracın arka kasa kısmındaki bir yatakta geceleri uyuduğu, geçimini de meyve sebze satarak sağladığı öğrenildi. Kordon’un cenazesi olay yerinde yapılan incelemelerin ardından cenaze aracına konularak morga kaldırıldı. Abdulfez Beyter isimli bir vatandaş, "Dün akşam ambulanslar geldi, kontrol etti sonra gittiler. Sabah namazından sonra yine bakıyorlar bir şey yok, bir şey olmadığını görüyorlar sonra yine gidiyorlar. Yarım saat bir saat önce geliyorlar bakıyorlar ki kapı açık. Kapıyı açık görünce de öldüğünü anlıyorlar. Bu adam aşağı yukarı 10 yıl önce eşinden ayrıldı. Yıllardır da arabada yaşıyor. Halden bazen meyve sebze alıyor, getiriyor. Burada satarak günlük ihtiyacını karşılıyor. Arabada yaşıyor, orada yatıp kalkıyor. Tuvalet ihtiyacını camide gideriyor. Çevredeki mahalleli eş dost yardım ediyordu. Kimseye zararı olmayan meyve sebze satarak yaşamını geçindiren bir ağabeydi" dedi. Bir gün önce İrfan Kordon’un sattığı meyvelerden satın alan ve borcu olan 20 TL’yi ödemek için geldiğinde Kordon’un hayatını kaybettiğini gören Mine Ayan ise, "Arabada yatıyordu. Meyve sebze satıyordu, şeftali, fasulye portakal, limon, her şeyi alıyordum bu adamdan. 20 lira borcum vardı. Dün şeftali aldım buradan" diye konuştu.
Aydın Kuşadası Kent Meydanı’nın yapımı hızla ilerliyor Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, kente kazandıracağı en önemli vizyon yatırımlarından biri olan Lütfi Suyolcu Kent Meydanı ve Yaşam Merkezi şantiyesini ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Proje tamamlandığında Kuşadası’nın çok önemli bir yaşam merkezi kazanacağını belirten Başkan Ömer Günel, “Müthiş bir eser ortaya çıkacak” dedi. Türkiye’nin turizm başkenti Kuşadası’nda, Başkan Ömer Günel’in İnovatif Turizm Yatırımı Ödülü’ne layık görülen projesi Lütfi Suyolcu Kent Meydanı ve Yaşam Merkezi’nin yapımı tüm hızıyla sürüyor. Eski belediye binasının yıkımı ile 6 ay önce başlayan çalışma kapsamında projede yer alan otoparkın diyafram duvarlarının yapımı ve zemin iyileştirme çalışması da tamamlandı. Kuşadası’nın önemli bir ihtiyacını giderecek olan Kent Meydanı’nın yapımı 2025 yaz sezonunda tamamlanacak. Proje, ayrıca Kuşadası’nın sosyal, kültürel, ekonomik ve sanatsal yaşamına önemli bir katkı sunacak. Hafriyat çalışması sürmekte olan Lütfi Suyolcu Kent Meydanı ve Yaşam Merkezi şantiyesini ziyaret ederek ekiplerden çalışmalarla ilgili bilgi alan Başkan Ömer Günel, proje tamamlandığında Kuşadası’nın çok önemli bir sosyalleşme alanı kazanacağını belirtti. Başkan Ömer Günel, “Öncelikle Temmuz ayı içerisinde esnaf, sivil toplum kuruluşları ve kent yöneticileri için bir lansman toplantısı düzenleyeceğiz. Bu toplantıda, kent meydanının bire bir özelliklerine sahip maketi üzerinden merak edilenleri açıklayacağız. Kent Meydanımızın yapımı tamamlandığında gerçekten müthiş bir eser ortaya çıkacak. Kuşadası’nın kurulduğundan beri hiç kent meydanı olmamış. Burada hemşehrilerimiz ve çocuklarımız çok güzel vakit geçirecek. Şimdiden bizlere hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
Adana Katil zanlısı damat: "Nevrim döndü herkesi öldürdüm, pişmanım" Adana’da eşini ve ailesinden 3 kişiyi öldüren şahıs; annesi, babası ve bebeğiyle Irak’a kaçmak isterken Hatay’da yakalandı. Katil zanlısının ifadesinde, "Nevrim döndü herkesi öldürdüm, pişmanım" dediği öğrenildi. Katil zanlısı ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi. Olay, 22 Haziran’da Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçesi Mahallesi 13422 Sokak’ta meydana geldi. İddiaya göre, 1 yıl önce Hakim Aba (24) ve Şükran Aba (20) evlendi. Çiftin bu evlilikten Deniz isimli 3 aylık erkek bebeği oldu. Sürekli kavga eden çiftin son kavgalarında Şükran Aba’nın, "Seni bırakıp babamın evine gideceğim" demesi üzerine Hakim Aba cinnet getirdi. Aileler arasında çıkan kavgada katil zanlısı damat 4 kişiyi öldürdü Kayınbabası ile karşılıklı evlerde oturan Hakim Aba, eşinin babasının evine gitmesi üzerine babası Şerif Aba (67), annesi Azize Aba (51) ile birlikte evlerinin önüne gitti. Aileler arasında çıkan tartışma sırasında Hakim Aba yanındaki tabancayı çıkartarak, kayınbabası Turgut Erat (51), kayınvalidesi Leyla Aktay (51), kayınbiraderi Muhammet Erat (18) ve karısı Şükran Aba’yı kurşun yağmuruna tuttu. Olay anı ise anbean cep telefonuyla görüntülenirken komşularının "Hakim yapma" demesi dikkat çekti. Cinayet polisleri Irak’a kaçma hazırlığındayken yakaladı Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Cinayet Büro Amirliği ekipleri, söz konusu katili yakalamak için KGYS kameralarını incelemeye aldı. Yapılan incelemelerde katil zanlısının babası Şerif, annesi Azize Aba ve 3 aylık bebeği Deniz ile birlikte Hatay’a kaçtığı belirlendi. Ekipler şüpheliyi Hatay’ın Erzin ilçesine bağlı Ilıca Mahallesi’ndeki saklandığı adreste yakaladı. Yakalanan şahısların Irak’a kaçacağı öğrenildi. "Nevrim döndü öldürdüm, pişmanım" Adana’ya getirilen katil zanlısı Hakim Aba emniyetteki ifadesinde, "Sabah tartıştık, tartışma büyüdü, aileler araya girdi. Nevrim döndü herkesi öldürdüm, pişmanım" diye savunma yaptığı öğrenildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından 3 şüpheli adliyeye sevk edildi. Operasyonda 3 aylık Denize bebeği de ekipleri muhafaza altına alarak Adana’ya getirdi. Deniz bebek 112 Sağlık ekiplerince kontrol edildikten sonra bir sağlık sıkıntısı olmadığını belirlendi ve sevgi evlerine teslim edildi. Öte yandan, Hakim Aba’nın cinayeti işlediği sokakta bir bakkal dükkanı işlettiği öğrenildi.