EKONOMİ - 13 Aralık 2023 Çarşamba 10:05

Malatya’da aylık 70 bin TL’ye çalıştırılacak usta bulunamıyor

A
A
A

Kahramanmaraş merkezli depremler büyük bir yıkım yaşan Malatya’da, kentin yeniden inşası için çalışmalar hızla sürerken, firmalar aylık 70 bin TL maaşla çalıştırılacak usta bulmakta güçlük çekiyor.

Deprem bölgesi Malatya’da konut inşasının yoğunluğu, inşaat sektöründe işçi bulma sorununu berberinde getirdi. İnşa ve imar çalışmalarının hızla sürdüğü kentte firmalar 70 bin TL maaşla çalıştırılacak sıva, kaynak ve boya ustası bulmakta güçlük çekiyor. 6 Şubat depremlerinin ardından inşaat sektöründe başlayan kalifiye eleman sıkıntısının artarak devam ettiğini kaydeden Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Başkanı Mehmet Bülbüloğlu, durumun böyle devam etmesi halinde yeni yıl sonrası 100 bin TL maaşla da çalıştıracak usta bulamayacaklarını söyledi.

Malatya’da aylık 70 bin TL’ye çalıştırılacak usta bulunamıyor

“Aylık 60-70 bin TL maaşla çalıştırılacak usta bulamıyoruz”

Depremlerin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen 60-70 bin TL maaşla çalıştıracak usta bulamadıklarını ifade eden Bülbüloğlu, "Deprem bilgesi diğer illerde olduğu gibi Malatya’da kentin imarı ve inşası için çalışmalar sürüyor. Depremlerde en fazla etkilenen 4 ilden biri olan Malatya’da ciddi bir anlamda barınma ve işyeri sorunu yaşanıyor. Diğer taraftan da yıkımlarla birlikte Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından rezerv alanlarındaki kalıcı konutlar için çalışmalara başlanıldı. Bununla birlikte vatandaşların kendi arsa ve bahçelerine müstakil yapılar inşa ederek barınma problemini çözmeye çalışıyor. Bu çalışmalar devam ederken, inşaatlarda çalışacak usta noktasında ciddi anlamda sorun yaşıyoruz. Sıva, duvar, boyacı ustalığı gibi mesleklerde 60-70 bin TL maaşla çalıştırılacak usta bulma noktasında ciddi anlamda sıkıntı yaşıyoruz” dedi.

Malatya’da aylık 70 bin TL’ye çalıştırılacak usta bulunamıyor

“Yeni sezonda usta maaşları 100-150 bin TL’ye ulaşabilir”

Yeni sezonda usta maaşlarının 100-150 bin TL’ye ulaşabilmesinde endişe ettiklerini belirten Bülbüloğlu, "Sezonun sonuna gelmiş durumdayız yeni sezonda yerinde dönüşümler, orta hasarlı binaların tadilatları, TOKİ konutlarda ki yeni etap çalışmaları da üst üste gelince usta maaşlarının 100 -150 bin TL ulaşarak ciddi bir sıkıntının yaşanacağı görülüyor. Bu noktada yetkili isimlerin konuya ilgi göstermesini bekliyoruz. El emeği ile çalışan ustalarımızı her zaman savunuyoruz ama vatandaşlarımız da yazık. Yeni sezon için önlem alınmalı aksi taktirde özellikle yerinde dönüşüm konusunda ciddi sıkıntıya neden olabilecektir” diye konuştu.

Malatya’da aylık 70 bin TL’ye çalıştırılacak usta bulunamıyor

Hasan Eryılmaz

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Çanakkale AK Partili Gider: 15 Temmuz, Çanakkale zaferini ve kurtuluş savaşını unutanlara bir ders oldu AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Milletvekili Gider, yazılı olarak yayımladığı mesajında, “40 yıl boyunca adım adım, ilmek ilmek devlet kademelerine sızan hain terör örgütü, milletin iradesini gasp edebilmek için pek çok girişim yaptı. 17-25 Aralık’tan gezi kalkışmasına kadar bulduğu her fırsatta ülkeyi ele geçirebilmek, milleti karanlığa mahkum etmek için harekete geçen FETÖ terör örgütü, 15 Temmuz’da bir kez daha düğmeye bastı. Daha önce yaşadığı darbelerde büyük bedeller ödeyen milletimiz, bu hain yapıya geçit vermedi. 15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, uçaklara, tanklara, silahlara rağmen, birlik olunca neler yapabileceğimizi, sadece içimizdeki hainlere değil, bütün dünyaya bir kez daha göstermiş olduk. O karanlık gece, Çanakkale zaferini, Kurtuluş savaşanı, bu milletin vatanı, bayrağı, bağımsızlığı için neler yapabileceğini unutmuş olanlara da büyük bir ders oldu. Ülkemiz ve demokrasimiz, 15 Temmuz’da sadece bir darbe ile yüz yüze gelmemiştir. Aynı zamanda bir işgal girişiminin de önü kesilmiştir. Darbecilere karşı bu denli büyük bir direniş, dünya tarihinde eşsiz bir konumdadır. Allah bu millete bir daha öyle bir gün yaşatmasın. Ancak biliyoruz ki; bir benzerine cesaret etme cüretini kedinde görenler olursa, milletimiz cevabını yine verecektir. Bu vesile ile canlarını demokrasimiz ve devletimiz için 15 Temmuz günü feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetleanıyorum”ifadelerini kullandı.
Mardin Mardinli 15 Temmuz gazisi Alğan: "Bin kere şükürler olsun ki vatan için vurulduk" İstanbul’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında durdurmak istediği tankın üstüne çıkan Halil Alğan, askerlerin kurşunuyla belden aşağısı felç kalarak hayatını yatağa bağlı sürdürüyor. Alğan, "Bin kere şükürler olsun ki vatan için vurulduk. Kendime geldiğim günden beri şükür ediyorum. Vurulduğum için yine olsa yine aynı şeyi yapardım" dedi. İstanbul’da tekstil işiyle uğraşan 2 çocuk babası Halil Alğan (54), FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısının ardından, Bağcılar Güneşli’de yürüdükleri sırada insanların arasına dalan bir tankı durdurmak için beraberindekilerle üzerine çıktı. Tankın içindeki askerlerin açtığı ateşle ağır yaralanan Alğan, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. 45 gün yoğun bakımda kalan Alğan, kurşunun koltuk altından girerek omuriliğine verdiği zararın ardından yatağa bağımlı kaldı. Memleketi Mardin’e dönen Alğan, Artuklu ilçesi Nur Mahallesi’ndeki evinde yaşamaya başladı. 15 Temmuz gecesini anlatan Alğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile caddelere çıktıklarını söyledi. Emniyet Müdürlüğünü korumak için önüne gittiklerini aktaran Alğan, "15 Temmuz günü biz de herkes gibi caddeye çıktık. Emniyet Müdürlüğünün önüne yürüdük. Cumhurbaşkanımızın bize havaalanında beklediğini söylediler. Biz de ana yola indik. Ana yoldan havaalanına doğru yürümeye başladık. Biraz ilerledikten sonra arkamızdan tank geldiğini gördük. Tankın üzerine yaklaşık on kişi atladık. Daha sonra tank insanların arasına daldı. Arabaların üstünden geçmeye başladı. İnsanlarımızı şehit etti gazi oldu” dedi. Vurulduktan sonra felç kalan Alğan, “Tank hızlanmaya başladıktan sonra üzerinde iki kişi kalmıştık. 2 kilometre kadar yol aldıktan sonra bir silah sesi duydum. Beni koltuk altından vurup amirliğinden çıktı. Çıktıktan sonra siniri yaktığı için felç kaldım. Her zaman şükrediyorum Allah’a binlerce kez şükürler olsun. Yanımdaki arkadaş da vuruldu fakat iyileştiğini duydum daha sonra. Biz düştükten sonra çevredeki vatandaşlarımız bizi alıp hastaneye götürdüler. Yine olsa yine sokağa çıkardık; devlete karşı bir darbe yapıldı, sonuç olarak bin defa da olsa bin defa daha sokağa çıkarız. Halkın oylarıyla kazanmış Cumhurbaşkanına kimsenin darbe yapmasına izin vermeyiz. Bu öyle haince bir darbeydi ki umarım bir daha yaşamayız” şeklinde konuştu. "Sadece 15 Temmuz’da değil her zaman hatırlanalım" diyen Alğan, “Bin kere şükürler olsun ki vatan için vurulduk. Kendime geldiğim günden beri şükür ediyorum. Vurulduğum için yine olsa yine aynı şeyi yapardım. Sadece ilgisizlik canımızı yakıyor. Biz istiyoruz ki sadece 15 Temmuz’da değil her zaman hatırlanalım. Valimiz Tuncay Akkoyun Allah kendisinden razı olsun çok güzel bir insan. Sadece benimle değil herkesle ilgileniyor” dedi.
Samsun ’Muhtarlık seçimi husumeti’ cinayetinde 2 kardeşi öldüren şahıs adliyede Samsun’da muhtarlık seçimi husumetinden dolayı pompalı tüfekle 2 kardeşi öldüren, kardeşlerin 2 arkadaşını da yaralayan katil ile birlikte 4 zanlı adliyeye sevk edildi. Olay, Samsun’un Çarşamba ilçesi Emirli Mahallesi’nde dün akşam saat 23.45’te meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, İbrahim A. pompalı tüfekle Eren Kılıç (23) ve ağabeyi Emre Kılıç’a (31) pompalı tüfekle ateş açtı. Olayda Kılıç kardeşlerinin yanı sıra Zafer E.T. (20) ve Gökhan İ.’de yaralandı. Yaralanan 4 kişi ambulanslarla Çarşamba Devlet Hastanesine kaldırıldı. Ağır yaralanan Kılıç kardeşler yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatlarını kaybetti. Yaralılardan Gökhan İ. ilk müdahalesinin ardından Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Samsun’daki hastanede tedavi altına alınan Gökhan İ. daha sonra taburcu oldu. Çarşamba Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan diğer yaralı Zafer E.T. de tedavisinin tamamlanmasının ardından taburcu edildi. Her iki yaralı da jandarma tarafından gözaltına alındı. Jandarma olayla ilgili Yusufhan T.’yi gözaltına aldı. Jandarma ekipleri olaydan sonra kaçan silahlı saldırgan İbrahim A.’yı yakaladı. Jandarmadaki sorguladı tamamlanan İbrahim A., Gökhan İ., Zafer ET. ve Yusufhan T., Çarşamba Adliyesine sevk edildi. Samsun Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri, şahıslar adliyeye çıkarken jandarmaya destek vererek adliye önünde geniş güvenlik önlemi aldı. Taraftar arasında muhtarlık seçiminden dolayı husumet bulunduğu öğrenilirken, olayla ilgili soruşturma devam ediyor.
İzmir 17. Uluslararası Türkiye Tiyatro Buluşması son gününde de dolu dolu geçti İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Belediyesi desteği ile düzenlenen 17. Uluslararası Türkiye Tiyatro Buluşması tiyatro sanatçılarının ve tiyatro severlerin katıldığı atölyeler, söyleşiler ve tiyatro gösterisi ile son buldu. Pamucak Kamp Alanı’nda gerçekleşen atölyeler sonrasında Ayasuluk Kitap Kafe’de Metin Güler, Çağlar İşgören, Nazif Uslu ve Özgün Aytar’ın katılımıyla gerçekleşen “Ödüller ve Tiyatro” söyleşisi ile tiyatro severler bir araya geldi. Ardından Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın ve Tiyatro Sanatçısı Levent Üzümcü’nün konuşmacı olduğu “Sanat ve Değişim” konulu söyleşi tiyatro severlerin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Söyleşilerin ardından Amfi Tiyatro’da sahnelenen “Günebakan Cam Kırıkları Mecburi İstikamet” adlı tiyatro oyunu izleyicilerle buluştu. “Her şeye rağmen üretmeye devam edeceğiz” Tiyatronun önemine, tiyatrocuların karşılaştıkları zorluklara dikkat çeken Tiyatro Sanatçısı Orhan Aydın; “Her şeye rağmen üretmeye devam edeceğiz. Birlikte üretilecek işlerin geniş kitleler ile halkla buluşabildiği, kadın cinayetlerine, yangınlara ve diğer konulara karşı bir ağ oluşturan zemindir tiyatro. Artık maalesef okuryazar oranı da çok düştü. Önceden yeni yazılan bir tiyatro metni anında okunur ve tartışılırdı. Gazete okunurdu. Tiyatro eleştirmenliği diye bir zemin vardı, maalesef bu zemin de eridi” dedi. ‘Sanatsız kalan toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ Tiyatro ve sanatı çocuklarla, gençlerle ve toplumla buluşturmak için gösterdikleri gayreti aktaran Tiyatro Sanatçısı Levent Üzümcü ise “Mesleğimizi daha fazla insana ulaştırmak gayretindeyiz. “Sanatsız kalan toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir” demiştir Mustafa Kemal Atatürk. Sanatın nasıl bir hayati gereklilik olduğunu toplumların anlayabilmesi için sanatla tanışmış olması gerekir. Eğer siz insanları sanatla, tiyatroyla tanıştırmazsanız sanatın gerekli olduğunu bilemez. Onun için Türkiye’de sanatla uğraşan herkesin esas görevi, yaptığı sanatı koruyarak olabildiğince ileriye götürerek mutlaka halkın, toplumun kılcal damarlarına inmesi gerekir. Çocuklar sanatsız ve sporsuz kalıp büyümeye devam ederlerse inanın kendi çocukları da bu şekilde büyüyecektir. Bu yüzden ilk önce çocukları sonra gençleri sanatla, tiyatroyla tanıştırmalıyız. Eğer bunu yapamazsak sanatımızı yayamayız. Biz tiyatrocular olarak insanları tiyatro ile buluşturmak zorundayız” şeklinde konuştu. 17. Uluslararası Türkiye Tiyatro Buluşması’nın son tiyatro gösterisi olan “Günebakan Cam Kırıkları Mecburi İstikamet” adlı tiyatro oyunu, sanatçıların etkileyici performansıyla izleyicilerden tam not aldı.