EKONOMİ - 25 Ağustos 2022 Perşembe 09:58

Kızıltepe’de kadınlar tandır ekmeği yaparak hem kültürlerini yaşatacak hem ev ekonomilerine katkı sağlayacak

A
A
A
Kızıltepe’de kadınlar tandır ekmeği yaparak hem kültürlerini yaşatacak hem ev ekonomilerine katkı sağlayacak

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde ’Kadın Emeği Tandır Ekmeği’ projesi bünyesinde 15 kadın hem tandır kültürü yaşatacak hem de aile bütçelerine katkı sağlayacak.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde ’Kadın Emeği Tandır Ekmeği’ projesi bünyesinde 15 kadın hem tandır kültürü yaşatacak hem de aile bütçelerine katkı sağlayacak.


Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Kadın Emeği Tandır Ekmeği projesi ile dezavantajlı 15 kadının istihdam edeceği ve ilçenin merkezi bir yerinde kurulacak, halk ekmek kuruluşları sistemiyle işletilecek içinde tandırların olduğu, hamur yoğurma ekipmanlarının bulunduğu bir tandır merkezi oluşturularak birer istihdam alanı haline getirilecek."13 tandır kurulacak"


Temelleri atılan Kızıltepe Kadın Emeği Tandır Ekmeği projesi çalışmasını inceleyen Kaymakam ve Belediye Başkanvekili Hüseyin Çam, “Ağustosun ortası itibariyle başlatılan bu çalışma inşallah ekim ayı itibariyle nihayete erecek ve burada tandır ekmeği pişirimine başlanacaktır. Başlangıçta 15 kadına istihdam sağlanacak olup bu vesileyle bölgenin kültürü olan tandır ekmeği anlayışı kurumsal bazda devam edecektir. Yapımına başlanan proje sahsında 13 tane tandır mevcuttur. 5 tanesi odun ateşinde, 8 tanesi doğalgazlı çalışacaktır. Burada vatandaşlarımız hem hijyenik koşullarda üretilen tandır ekmeğine ulaşacak hem de çalışan kadınların emeklerine katkı sağlayacaktır. Burada desteklerinden dolayı Kızıltepe Üreten Kadınlar Kooperatifi başkanlığına teşekkür ediyorum. İlçemize hayırlı uğurlu olsun, ülkemizin kadınlarına hayırlı uğurlu olsun. Bu emeği ve bu istihdamın ilçemize ve kadınlarımıza güzellikler getirmesini diliyorum. Kızıltepe Kadın Emeği Tandır Ekmeği projesi ilçemize hayırlı olsun” dedi.


Kızıltepe Kaymakamlığı, Kızıltepe Belediyesi ve Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliğiyle yapımına başlanılan Kızıltepe Kadın Emeği Tandır Ekmeği projesi ile merkez mahallelerinde dezavantajlı kadın guruplarının ev ekonomilerine doğrudan katkı sağlayacağı bir projenin temelleri atılmış oldu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Aydın Dursun Özbek: “Milli takımın morale ihtiyacı var” Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “Milli Takımı yönetenler şu anda eleştiriliyor. Böyle yapmayalım. Çünkü milli takımımız çarşamba günü Çekya ile çok önemli bir maça çıkacak ve morale ihtiyaçları var. Bu nedenle bence Çekya maçının sonucunu beklemek lazım” dedi. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, bir dizi ziyarette bulunmak için geldiği Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, Kuşadası Kaymakamı İbrahim Keklik ve Belediye Başkanı Ömer Günel ile birlikte Kuşadası Galatasaraylılar Derneği üyelerinin düzenlediği toplantının konuğu oldu. Toplantı öncesinde sarı-kırmızılı taraftarlar Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’e yoğun ilgi gösterdi. Minik taraftarların forma imzalatabilmek için sıraya girdiği etkinlikte Özbek, dernek üyeleri ve Galatasaraylı taraftarların sorularını yanıtladı. “Takımın omurgasını koruyup nokta transferler yapacağız” Sarı-kırmızılı takımın dış transferde izlediği politikayla alakalı da açıklama yapan Dursun Özbek, “Konuyla ilgili Perşembe günü bir toplantı yapacağız. Bazı eksiklerimiz var. Özellikle 2, 8 ve 10 numarada transfer yapmayı düşünüyoruz. Kanat transferleri için yine yerli oyuncularla görüşüyoruz. Yabancı transferinde sınırlamalar geldiği için elimizde satmamız gereken oyuncular da var. Transfer açısından zor bir sene olacak. Avrupa Kupası’nın devam ediyor olması da transferi yavaşlattı. Herkes turnuvadaki oyuncu performanslarına göre transfer yapmayı planlıyor. Biz de temaslarımızı sürdürüyoruz. Takımın omurgasını koruyup, nokta transferler yapacağız. Takımın iskeletini bozmadan takviyeler yaparak önümüzdeki sene yine şampiyon olacağız” diye konuştu. “Sonucu beklemek lazım” Toplantıda milli takımın 2024 Avrupa Şampiyonası’nda Çekya ile çarşamba günü oynayacağı gruptaki son maça değinen Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “Milli takımı yönetenler şu anda eleştiriliyor. Böyle yapmayalım. Çünkü milli takımımız Çekya ile çok önemli bir maça çıkacak ve morale ihtiyaçları var. Bu nedenle bence alınacak sonucu beklemek lazım. Ben buradan milli takımımızda oynayan tüm oyucularımıza başarılar diliyorum. Bizi gururlandırmaları için moralli olmaları lazım. İnşallah Çekya maçında başarılı bir sonuç alıp bir üst tura da çıkacağımızı düşünüyorum” dedi. “Birkaç ay içerisinde Bankalar Birliği’nden çıkmış olacağız” Galatasaray’da göreve seçildiğinde ilk önce takımın finansal yapısını düzeltme sözü verdiğini hatırlatan Özbek, “Bundan 6 yıl önce, ’Gelin borç yükünden çıkalım, sürdürülebilir bir finansal yapıya kavuşalım, onun ardından da sürdürülebilir sportif başarı gelecektir’ demiştim. Bu anlamda önümüzdeki birkaç ay içerisinde Bankalar Birliği’nden çıkmış olacağız ve Galatasaray’ın finansal yapısı mükemmel bir hale gelecek. Benim 6 senedir söylediğimi Fenerbahçe Başkanı Ali Koç bugün söylemeye başladı. İşte aramızdaki fark bu” ifadelerini kullandı.