SAĞLIK - 21 Kasım 2023 Salı 13:41

Uzmanı uyardı: "Toz taşınımı akciğer hastalıklarını alevlendirir"

A
A
A
Uzmanı uyardı: "Toz taşınımı akciğer hastalıklarını alevlendirir"

Uzmanlar, Mardin’de etkili olan toz taşınımı nedeniyle astım ve KOAH gibi solunum yolu rahatsızlığı olanları uyararak bu duruma karşı dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi.


Son zamanlarda kızıl toza bağlı olarak akciğer sağlığı için çok olumsuz etkileri olan bir süreç olduğunu belirten Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Funda Uluorman, "Altta yatan bir hava yolu hastalığı varsa astım KOAH gibi hastalıkların alevlenmelerine, atak tablosunun gelişmesine neden oluyor. Sağlıklı bireylerde de yine birtakım sorunlara neden olabiliyor. Üzerinde özellikle durmamız gereken nokta onların da akciğer sağlığını olumsuz etkileyip duyarlılaşmaya havayolu hastalıklarında artmaya neden olabiliyor. Bu konuda özellikle çocuklar ve yaşlılar daha fazla etkilenen grup olmaktadırlar. Geçirdiğimiz üst solunum enfeksiyonları özellikle şu geçiş dönemi dediğimiz sonbahar dönemlerinde çok fazla arttıkça bu süreç daha da hızlanıyor" dedi.


Enfeksiyon dönemlerinde semptomların başlangıcının genelde üst solunum enfeksiyonları, boğaz ağrısı, hafif halsizlik, kırgınlık ve kas eklem ağrıları olduğunu belirten Uluorman, "Septomlar çok rahatsız edici değilse istirahat ederek, bol sıvı alarak evde tedavi edilebilir. Ama özellikle yaşlılar ve çocuklar daha fazla etkilendiği için onlar da daha hassas davranmak gerekebilir. Hastaneye daha hızlı başvurmaları gerekebilir. Genç hasta grubu bu süreci evde bakım yaparak geçirebilir. Eğer bu süreç uzarsa kişinin semptomları daha ağır ve kontrol edilemez boyuta gelirse mutlaka bir sağlık kuruluşundan destek alması gerekir" diye konuştu.


Bu dönemlerde özellikle kalabalık ortamlarda çok fazla bulunmamanın faydalı olacağını ifade eden Uluorman, "Temas çok önemli. Hasta insanlarla yakın temasta bulunmamak ve kişisel direncimizi iyi tutmak önemli. Enfeksiyonların gelişmesi için tabii ki biz mikroorganizmaları alıyoruz çevreden ama direncimiz iyi olduğu sürece hastalık gelişmiyor. Kendi direncimizi iyi tutmalıyız. En önemli faktörler sağlıklı beslenmek, uyku düzenini iyi tutmak, stresten uzak durmakta fayda var" şeklinde konuştu.


Göğüs hastalıkları olarak altta yatan bir akciğer hastalığı, astım ve KOAH gibi hastaların alevlenme dedikleri tablolarına rastladıklarını aktaran Uluorman, "Bu da tamamen geçirilmiş enfeksiyonlar sonrasında ya da maruz kaldıkları toz, duman gibi bir takım sıkıntılı süreçlerden sonra ortaya çıkıyor. Bu süreçler maalesef bu hastalarda astım ve KOAH hastalarında alevlenme tablolarına neden oluyor. Biz polikliniklerimizde daha çok bu hastaları görüyoruz" ifadelerini kullandı.



Uzmanı uyardı: "Toz taşınımı akciğer hastalıklarını alevlendirir"

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Nevşehir Fırtına çatı uçurdu, ağaçları devirdi, aracın üzerine yıldırım düştü, turistler mahsur kaldı Nevşehir’de akşam saatlerinde fırtına etkili oldu. Fırtına nedeniyle bir evin çatısı uçarken, ağaçlar devrildi. Derinkuyu ilçesine bağlı Suvermez köyünde de bir aracın üzerine yıldırım düştü. Dolu nedeniyle tarım arazilerinde hasar meydana geldi. Göreme beldesinde atlar ile gezintiye çıkan turistler mahsur kaldı. Turistlerin yardımına AFAD ekipleri yetişti. Nevşehir’de akşam saatlerinde etkili olan fırtına nedeniyle Esentepe Mahallesi Güzelbahçe Sokak üzerinde bulunan 5 katlı binanın çatısısın yarısı uçtu. Olay yerine polis, itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edildi. Çatı uçması nedeniyle ölen ya da yaralanan olmazken polis ekipleri sokak üzerinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Araca yıldırım düştü Nevşehir gelinde etkili olan sağanak yağış olumsuzlukları da beraberinde getirdi. Derinkuyu ilçesine bağlı Suvermez köyünde etkili olan sağanak yağış nedeniyle bir otomobile yıldırım düştü. Sezer Karaketir (29) aracıyla seyir halindeyken aracına yıldırım düştü. Çevredeki vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralı vatandaş Nevşehir Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Dolu yağışı etkili oldu Avanos ilçesine bağlı bazı köylerde dolu yağışı sele neden oldu. İlçeye bağlı Özkonak beldesi ile Göynük, Mahmatlar ve Sarılar köylerinde sel ve dolu yağışı nedeniyle tarım arazilerinde büyük hasar oluştu. Turistler mahsur kaldı Göreme beldesinde de gün batımını izlemek ve at safari yapmak isteyen turistler bir anda çıkan fırtınanın ortasında kaldı. Atların ürkmesi nedeniyle paniğe kapılan turistler 112’den yardım istedi. Bölgeye AFAD ekipleri sevk edildi. AFAD ekipleri vadide mahsur kalan turistlere ulaşarak otellerine ulaştırdı.