YEREL HABERLER - 09 Nisan 2012 Pazartesi 14:57

TARSUS`TA İŞ ADAMLARINA YENİ TİCARET KANUNU ANLATILDI

A
A
A
TARSUS`TA İŞ ADAMLARINA YENİ TİCARET KANUNU ANLATILDI

Mersin`in Tarsus ilçesinde Girişimci İşadamları Derneği (TAGİD) tarafından yeni Ticaret Kanunu hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıya, Mersin Vergi Dairesi Müdürü Serdar Aksoy, TAGİD Başkan Yardımcısı Mehmet Koçak, Mersin Vergi Dairesi Grup Başkanları, Tarsus Vergi Dairesi Müdürleri ve Tarsuslu mali müşavirler, muhasebeciler ve iş adamları katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan TAGİD Başkan Yardımcısı Mehmet Koçak, 2011 yılında 40 olan üye sayılarının 2012 yılında 98`e ulaştığını söyledi.
Üyelerinin, sanayi, gıda, inşaat, lojistik, tekstil ve perakende kollarında faaliyet gösterdiklerini dile getiren Koçak, TAGİD`in faaliyetleri hakkında kısa bilgi verdi. Koçak, "Başarılı girişimciler tecrübelerini paylaşıyor, programı kapsamında Süvari Grup Başkanı Ahmet Coşkun Tarsus`a gelerek tecrübeleri anlattı. Bu programa yaklaşık 320 Tarsuslu iş adamımız katıldı. Daha sonra Prof. Dr. İbrahim Öztürk Tarsus`ta bir panel verdi. Bu panelde de Tarsuslu iş adamlarımız ticaret ve ekonomi hakkında bilgilendirildiler. Daha sonra, KOSGEB Mersin İl Müdürü, İş-Kur Mersin İl Müdürünü SGK İl Müdürü ile Fransa davetlileri ile de sohbet havasında bir söyleşi programı gerçekleştirdik. Bunun haricinde ülke tanıtım toplantılarında Sırbistan`dan gelen iş adamları ile bir araya geldik. İkili görüşmeler ile Sırbistan ve Türkiye arasındaki ticaretin gelişmesine olanak sağladık. Bunların dışında yurtiçi yurtdışı gezileri düzenledik. Sektörel üye kahvaltıları yaptık, en sonda 2011 yılının ödül töreni ve Zafer Çağlayan`ın katılımı ile bir program düzenledik`` dedi.
Öte yandan bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak katılan Mersin Vergi Dairesi Müdürü Serdar Aksoy, vergicilik konusunda Tarsuslu iş adamlarını bilgilendirdi.
Hizmetin odağında vergiciliğin olduğunun altını çizen Aksoy, "Nitelikli, bilgili, birikimli, donanımlı arkadaşlarımızla hizmetin en iyisini vermeye çalışıyoruz. Tamamen hizmetin odağında, işi sadece vergicilik olan konusunda uzman konusunda bilgili, donanımlı, arkadaşlarımızla daha kaliteli, daha nitelikli hizmet vermeye başladık. Türkiye`nin her köşesinde arkadaşlarımızla fedakar bir şekilde görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Bir değişim döneminde yaşıyoruz. 21. yüzyılda özellikle teknolojinin maksimum düzeyde kullanıldığı bir dönemde yaşıyoruz. Sınırların kalktığı bir dönemde yaşıyoruz. Teknolojik yatırımlar hemen hemen tüm engelleri ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerde hızla artarak, gelişiyor. Özellikle TUSKON önderliğinde dünyada ekonomik alanda önemli faaliyetler gerçekleştiriliyor. Artık iş adamlarımız, Mersin, ya da Çukurova bölgesi ile sınırlı kalmıyor, yurt dışında önemli yatırımlar yapan iş adamlarımız var. Tabiri caizse gerçekten arı gibi çalışıyoruz. Bu noktada biz bürokratlarda mükelleflerimizi mevzuatlar alanında bilgilendiriyor, kendilerine yardımcı oluyoruz`` şeklinde konuştu.
Devlet kurum ve kuruluşlarının ekonomik anlamda sağlayacağı katkılara da değinen Aksoy, şöyle devam etti:
``Burada en önemli konu iş adamları ve mükelleflerin mağdur edilmemesidir. Kamu kurumları olarak bizlere düşen en önemli iş, bürokrasi ile ilgili konularda daha sadeleştirici ve işleri kolaylaştırıcı bir tavırla hizmet vermektir. Böylece daha nitelikli ve kaliteli hizmetin yanında mükelleflerimizi de memnun etmiş olacağız.``
Vergi ödemelerinin geciktirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Aksoy, mükelleflerden zor durumda kalmamaları için ödemeleri zamanın yapmalarını istedi.
Konuşmaların ardından TAGİD Başkan Yardımcısı Mehmet Koçak, Mersin Vergi Dairesi Müdürü Serdar Aksoy`a günün anlam ve önemine ilişkin plaket verdi.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir