YEREL HABERLER - 13 Kasım 2012 Salı 11:19

TISİAD IRAK İLE TÜRKİYE ARASINDA KÖPRÜ OLUYOR

A
A
A
TISİAD IRAK İLE TÜRKİYE ARASINDA KÖPRÜ OLUYOR

Türk-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nevaf Kılıç, Türkiye`nin gücüne güç katmak amacıyla 17 Mayıs 2012`de yola çıktılarını ifade ederek, ``Bu kapsamda TISİAD, Türkiye ile Irak arasında güçlü bir köprü kurma çabasındadır`` dedi.
Nevaf Kılıç, Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte yaptıkları ve yapacakları çalışmalar ile ilgili Radisson Blu Otel`de basın toplantısı düzenledi. Kılıç, derneğin kurulduğu ilk günden bu güne kadar uzun mesafeler kat ettiğini söyledi. Kardeşlik bağlarının yanı sıra, Türkiye`nin en önemli ticari partnerlerinden birinin Irak olduğuna değinen Kılıç, ``Irak, daha iyi bir gelecek için şekillendiği son yıllarda aynı zamanda yeniden inşa edilmektedir. Bu süreçte ülkemizin Irak`a siyasi ve ekonomik katkısı ise büyük olmuştur. Bu katkı hükümetimizin başarılı çalışmaları ile günden güne artarken, Irak`ın yeniden inşasında Türk işadamları adeta harikalar yaratmaktadır. Ancak tüm dünyanın pay almak isteği bu gelişimde payımızı kaybetmemek, aksine arttırmak için avantajlarımızı iyi değerlendirmeli, bağlarımızı güçlendirmeliyiz`` diye konuştu.
Kılıç, halen bakir bir pazar olup, dünyanın ilgisini çekmeye devam eden Irak`ın siyasi, ekonomik, coğrafi ve stratejik açıdan büyük önem taşıdığının da unutulmaması gerektiğini ifade etti. Bu bilinçle TISİAD`ın Türkiye ile Irak arasında güçlü bir köprü kurma çabasında olduğuna vurgu yapan Kılıç, ``Merkezi bir bölgede faaliyete geçirdiğimiz dernek ofisi ve uzman personellerimiz ile kısa sürede önemli etkinliklere imza attık. Ayrıca ülkemiz, bölgemiz ve genel merkez olarak seçtiğimiz geleceğin parlak şehirlerinden Mersin`in sorun ve taleplerine duyarlılık göstererek, çözüm üretmek ve elimizi taşın altına koymaktan çekinmedik`` şeklinde konuştu.
Dernek olarak insanlığa, Türkiye`ye faydalı olmak istediklerinin altını çizen Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: ``Yeni dönemde aktif bir çalışma sürecine imza atacağız. Yurt içi ve yurtdışında şubeleşme çalışmalarına imza atacağız. Yurtdışında öncelikle Irak ayağımızın oluşturulmasını sağlayacağız. Bu kapsamda oluşum, dernek, STK`larla işbirliği sağlayacağız. Aralık ayında Irak`a iş adamları ile çıkarma yapma hedefindeyiz. Irak`ın genelinde etkin olunması, Irak sermayesinin ülkemize çekilmesi ve Irak`ta iş yapmak isteyen Türk işadamlarına yol gösterilmesi yolunda ise ``˜Irak bizim uzmanlık alanımız` sloganımızın doğrulunu ispatlarcasına önemli başarılara imza atmayı hedefliyoruz.``
Kuzey Irak`ın şu anda Türkiye`den daha güvenli bir bölge olduğunu iddia eden Kılıç, ``Irak`ın kuzeyinde şu anda hiçbir problem yok. Her şey yolunda gidiyor. İş adamlarımızla zaten gidip göreceğiz`` ifadelerine yer verdi.
Kılıç, Irak ile bin yıllık kardeşliği pekiştirmek için gece gündüz demeden, özveri ve fedakarlık ile çalışacaklarını sözlerine ekledi.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Kütahya Kütahya’da ana arı ve arı sütü üretimi ekipmanları dağıtıldı Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ’Arıcılığı Geliştirme Projesi’ kapsamında; “Ana Arı ve Arı Sütü Üretimi” kursunu tamamlayan 34 kursiyere sertifika verilirken, yüzde 75 hibeli ana arı ve arı sütü üretimi malzeme-ekipmanı dağıtım töreni düzenlendi. Törene AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay ve AK Parti Kütahya milletvekilleri de katıldı. Proje kapsamında 25 Arıcıya; 1000 adet çiftleştirme kovanı, 1000 adet parçalanabilir çerçeve, 25 adet larva transfer fırçası, 25 adet 100’lük yüksük seti, 25 adet ana arı boyama kalemi, 100 adet bigudi temini gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığının tüm yöneticilere ciddi destek sağladığını söyleyen Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Emre Yeniay, "Arıcılar için Bakanlık katkısı 525.000,00 TL, Çiftçi katkısı 175.000,00 TL, toplam 700.000,00 liralık bütçesiyle alet-ekipman desteğini bugün dağıtacağız" dedi. İl Müdürlüğünde üç hafta boyunca her akşam ’Arıcılık kursu’ verdiklerini dile getiren Yeniay, "Profesyonel olarak Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsündeki arıcı uzmanlarımız geldi, tek tek üreticilerimize gösterdik, eğitim verdik. Daha sonra uygulamalı eğitim kısmında da bu üreticilerimizi İzmir’e götürdük. İzmir’de konaklattık ve bizzat ana arı nasıl yetiştirilir? Arı kovanları nasıl bakılır? Bunların eğitimi gösterildi. Şu anda donat kısmındayız. İnşallah eğit, donat ve daha sonrasında da üret kısmını çiftçilerimizden, üreticilerimizden bekliyoruz. Geçen hafta da FAO kapsamında toplamda yüz beş arılı kovanı yüzde yüz hibe ile yine ilimize, üreticilerimize kazandırdık. Toplamda Kütahya’nın yüzde 57’si orman. Böyle ormanlık bir alanda kalite olarak, fiyat olarak en yüksek bedelle satılan kestane balının üretilmesini de artık üreticilerimizden bekliyoruz. İnşallah Hayırlara vesile olmasını diliyorum" diye konuştu.
Kütahya AYBÜ’de “Vergi Yargısında Güncel Gelişmeler” konulu sempozyum Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Hukuk Fakültesi ev sahipliğinde, Pamukkale Üniversitesi işbirliğiyle “Vergi Yargısında Güncel Gelişmeler” konulu sempozyum tamamlandı. Sempozyum ev sahipliği AYBÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, düzenleme kurulu başkanlığı Kütahya Tasarım Teknokent Genel Müdürü ve Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Öz, düzenleme kurulu eş başkanlığı ise AYBÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Karataş Durmuş tarafından yapıldı. İdari yargıdaki değişim ve gelişmelerin vergi yargısına etkisi 2 oturumda 6 tebliğ ile masaya yatırıldı. Sempozyuma Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Vergi Denetim Kurulu Başkanı Muhsin Atci, Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Hanefi Keskin, Danıştay 3. Daire Başkanı Hanifi Doğan, Ankara Vergi Dairesi Başkanı Yüksel Duman yargı mensupları akademisyenler avukatlar mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler katıldılar. Sponsorluklarıyla emeği ürüne ana sponsorlar Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) yönetim kurulu başkanvekili Ahmet Doğan Alperen, Vergi Müfettişleri Derneği Genel Başkanı Fatih Mustafa Olcay nezdinde tüm vergi müfettişleri camiası, Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlyas Kocaer nezdinde Dijital Yapay Zeka A.Ş. firmaları dönüştürdüler. Ayrıca kongre salonunda AYBÜ Hukuk Fakültesi ile Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri dinleyici olarak yer aldılar. Sempozyumda vergi mevzuatında sadelik, yargı kararlarında içtihat ve kalite, muhasebe meslek mensuplarının süreçteki rolü konularına dair müzakereler yapılarak çözümler geliştirildi.