GENEL - 05 Ocak 2021 Salı 12:38

Mersin İnternet Gazetecileri Derneği kuruldu

A
A
A
Mersin İnternet Gazetecileri Derneği kuruldu

Mersin’de gazeteci Vahap Şehitoğlu başkanlığında Mersin İnternet Gazetecileri Derneği kurularak faaliyetlerine başladı.

Mersin’de gazeteci Vahap Şehitoğlu başkanlığında Mersin İnternet Gazetecileri Derneği kurularak faaliyetlerine başladı.


Dernek yönetim kurulu üyeleri, Cumhuriyet Alanında Atatürk Anıtı ve Atatürk Parkı içerisindeki Uğur Mumcu Anıtını ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu. Derneğin kuruluşuyla ilgili bilgi veren Kurucu Başkan Vahap Şehitoğlu, Türk medyası gibi Mersin medyasının da önemli bir değişim süreci yaşadığını söyledi.


Bu değişime ayak uyduran, gelişmeleri yakından takip eden Mersin medyasının da bünyesinde yetişen profesyonel kadrolar aracılığı ile internet gazeteciği halkasını büyütüp, çoğalttığını vurgulayan Şehitoğlu, "Çok kısa bir zaman dilimi içerisinde Türkiye genelinde internet gazeteciliği yasal statüye kavuşacaktır. Bu nedenle Mersinli internet gazetecilerinin korunması ve bu mecranın amacı dışına taşmaması için tüm internet haber sitelerimizde çalışan ve çalıştıranları bir çatı altında toplamak zorunlu olmuştur" dedi.


Mersin’in deneyimli gazetecileri olarak, hızla gelişen bu ortamda meslektaşlarının zaman ve hak kaybına uğramaması için, mesleğe yakışan Mersin İnternet Gazeteciler Derneği’ni resmi olarak kurduklarını kaydeden Şehitoğlu, "Derneğimiz, Mersin’de faaliyet gösteren internet haber sitelerinde, internet alanlarında gazetecilik niteliğindeki görevlerde çalışanları ve çalıştıranları ile kuruluşların basın ve halkla ilişkiler bölümlerinde internet alanlarında gazetecilik niteliğindeki görevlerde çalışanları bir araya toplamak, mesleki ve sosyal haklarını korumak, geliştirmek, meslek ilkelerini savunmak, insan haklarının korunduğu, özgürlükçü ve çoğulcu demokrasi kurallarının işlediği ulusal, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışı çerçevesinde, düşünce, iletişim ve basın özgürlüğünün tam olarak gerçekleşmesini sağlamak, bu alanda gazetecilik mesleğinin özel amaç ve çıkarlara alet edilmesini engellemek amacı ile kurulmuştur" ifadelerini kullandı.


Şehitoğlu, yönetim kurulunun, derneğinin yapılması gereken tüm işlemleri ve yerleşim aşamalarını tamamen bitirdikten kısa süre sonra 1. olağan kongresini, derneğe katılacak yeni üyelerle birlikte yapacağını da sözlerine ekledi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Ataşehir’de kontrolden çıkan tır park halindeki 2 tıra çarptı: 1 yaralı Ataşehir’de seyir halindeki tır, sürücüsünün alkollü olması nedeniyle kontrolden çıkarak park halindeki 2 tıra çarptı. 3 tırın da hasar aldığı zincirleme kaza neticesinde tır sürücüsü yaralandı. Kaza, saat 01.00 civarında Ataşehir ilçesi, Dudullu Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre seyir halindeki 33 AHA 008 plakalı tır, kavşaktan dönerken sürücünün alkollü olmasının da etkisi ile kontrolden çıkarak 2 tıra çarptı. Tır, önce 33 CCN 51 plakalı park halindeki tıra, ardından da 76 DK 428 plakalı park halindeki tıra çarptı. Olayı görenlerin 112 acil çağrı merkezini araması üzerine kaza alanına sağlık ekipleri ve polis ekipleri sevk edildi. Olayda tır sürücüsü, Paşa Türkdoğan yaralandı, sağlık ekipleri ilk müdahalenin ardından Paşa Türkdoğan’ı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ulaştırdı. Kaza sonrası polis ekipleri güvenlik önlemi aldı, trafik ekipleri ise kazanın araştırılması için çalışma başlattı. Kaza sonrası tek şeritten ilerleyen yol trafiğe açıldı. Olayı gören görgü tanığı Serkan Zor, "Siyah tır virajı alamayınca 33 CNN 51 plakalı tıra vurdu, bu tırdan sonra 76 DK 428 plakalı tıra vurdu, zincirleme kaza oldu. 33 AHA 008 plakalı tırın şoförünü indirdik alkollüydü, kafası iyi değildi. Ondan sonra polis arkadaşlar gelince şoförü indirdik" ifadelerini kullandı.