ÇEVRE - 01 Mart 2024 Cuma 10:42

Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisinin ömrü 20 yıl uzadı

A
A
A
Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisinin ömrü 20 yıl uzadı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ), Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisinde yaptığı çalışmayla tesisin kullanım süresini 20 yıl uzatırken, yüzde 20’lik enerji tasarrufu sağladı.


İçme suyu, kanalizasyon ve arıtma tesislerinde gerçekleştirdiği yenilikleri sürdüren MESKİ, son olarak Mekanik Revizyon, Onarım ve Otomasyon Yapılması İşi kapsamında Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisinde yenileme çalışması yaptı. Çalışma kapsamında, ekonomik ve mekanik ömrünü dolduran ekipmanlar ile iletim boruları, vanalar, pompalar, panolar, kapaklar ve otomasyon sistemi yenilendi. Tesisin mekanik, elektrik ve kimyasal ekipmanlarının izlenmesi ve kontrolü SCADA’dan (Veri Tabanlı Kontrol ve İzleme Sistemi) sağlanmaya başladı. Yeni nesil ekipmanların da devreye alınmasıyla, tesiste yaklaşık yüzde 20 oranında enerji tasarrufu sağlandı."Sistem ful otomasyonlu hale dönüştürüldü"


MESKİ Genel Müdürü İrfan Korkmaz, tesisin 1984 yılında işletmeye alındığını, ardından ikinci ve üçüncü etaplarının tamamlandığını belirtti. Tesiste günde yaklaşık 390 bin metreküplük ham suyu işleyerek, yüzde 82’lik kısmını 4 merkez ilçeye, yüzde 18’lik kısmını da Tarsus’a gönderdiklerini ifade eden Korkmaz, şöyle devam etti: "Bugüne kadar köklü bir bakım-onarım işlemine tabi tutulmamış 40 yıllık tesisteki mekanik, elektrik ve otomasyonları yerinde inceledik. Ciddi bakıma ihtiyacı olduğu kanaatine vararak ihale çalışmasına girdik. 2022 yılının Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz ihaleyi 2023’ün Aralık ayında tamamladık. Yaklaşık 156 milyon liralık yatırım bedelli ihale kapsamında bütün havuzlar arasındaki borulamalar, vanalar, pompalar, kapaklar ve SCADA Sistemi yenilenerek, sistem ful otomasyonlu hale dönüştürüldü. Bu dönüşüm sayesinde tesiste bütün işlemleri SCADA’dan izler ve yönetir hale geldik. Yapılan yenileme çalışmalarıyla tesisin ömrünü yaklaşık 20 yıl uzatırken, yüzde 20 oranında da enerji tasarrufu sağladık."Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisinin ömrü 20 yıl uzadı

Bunlar Da İlginizi Çekebilir