GÜNDEM - 24 Mayıs 2024 Cuma 12:19

Kapadokya’da rehberler, Türk mutfağını da anlatacak

A
A
A
Kapadokya’da rehberler, Türk mutfağını da anlatacak

Kapadokya Bölgesi’nin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerin yanı sıra, bölgenin önemli yemeklerinin ve ürünlerinin turistler tarafından da tanınması için rehberlere gastronomi eğitimi verildi.


Ahiler Kalkınma Ajansı ve Kapadokya Üniversitesi tarafından yürütülen program çerçevesinde, Kapadokya Bölgesi’nde hizmet veren turist rehberlerine gastronomi konusunda da hem teorik hem de pratik eğitim verildi. Eğitim sonrasında rehberler, bölgeye gelen turistlere bölgenin tarihi, kültürel ve coğrafi yapısını anlatırken, Kapadokya mutfağını da anlatmaları ve tatmaları sağlanacak. Kursa katılan Profesyonel Turist Rehberi Ramazan Ceylan, "Bölgeye gelen turistler, bölgenin güzelliklerinin yanında, bölgeye özgü lezzetlerinden bahsettiğimizde çok etkileniyorlar. Bence bölgeye gelen turistler bu güzelliklerin yanı sıra, bölgeye özgü lezzetleri de tatmaları gerekiyor. Bu nedenle her grubumuza, bölgenin lezzetlerinden bahsetmeye çalışıyoruz" dedi.


Kapadokya Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Cem Aydoğdu da yaptığı açıklamada, "Üniversitemizin Uçhisar yerleşkesinde bulunan mutfağımızda, bölgede rehberlik yapan arkadaşlarımız ile bir çalışma yapıyoruz. Rehberlerimizin Türk ve Kapadokya gastronomisini daha yakından tanımalarını istiyoruz. Bu projenin amacı bölgemize gelen yerli ve yabancı turistlerin, geleneksel yemeklerimizi, modern sunumlarla restoran kalitesine taşımak" şeklinde konuştu.


Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bekir Varol ise, "Bölgemizi turistlere anlatan rehberlerimize yönelik bir çalışma yürütüyoruz. Amacımız buradaki gastronomi zenginliğinin yerli ve yabancı turistlere doğru bir şekilde aktarılabilmesi. Bunun için de eğitimlerimize rehberler ile başladık. Bir hafta süren programa toplamda 30 rehber katıldı. Hem teorik, hem de pratik eğitim aldılar" ifadelerini kullandı.Kapadokya’da rehberler, Türk mutfağını da anlatacak

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Samsun YEDAŞ‘ta görev değişimi Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. (YEDAŞ) Çorum ve Amasya Bölge Müdürlüklerine yeni isimler atandı. Samsun, Amasya, Çorum, Ordu ve Sinop illerinde yaklaşık 3 milyon müşterisine elektrik dağıtım hizmeti veren YEDAŞ’ta, Çorum Bölge Müdürlüğüne dağıtım sektörünün deneyimli isimlerinden olan ve YEDAŞ Amasya Bölge Müdürlüğünde Bölge Müdürü olarak görev yapan Onur Akyazıcı atandı. 1986 doğumlu olan Akyazıcı, Fırat Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu. Yaklaşık 13 senedir, elektrik dağıtım sektöründe farklı pozisyonlarda çalışan Akyazıcı, Çorum’da yapacağı çalışmalardan dolayı heyecanını belirterek, “2011 yılından bu yana YEDAŞ bünyesinde müşteri memnuniyeti anlayışıyla çalışmalarımızı sürdürdük. Çorum’da da aynı anlayış ile müşterilerimize sürekli ve kaliteli enerji hizmetini sunmak, en önemli görevimizdir” dedi. Akyazıcı’dan boşalan Amasya Bölge Müdürlüğü görevine ise, Ordu Bölge Müdürlüğü’nde Arıza Onarım Bakım Yöneticisi olarak görev yapan Niyazi Bilgi atandı. 1982 doğumlu olan Niyazi Bilgi, Dumlupınar Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu. YEDAŞ bünyesinde 2011 yılından bu yana görev alan Niyazi Bilgi, “Kaliteli hizmet anlayışımızla, Amasya bölgemizdeki çalışmalarımızı genç ve dinamik ekimizle birlikte, sürdürmeye devam edeceğiz. Bunun için hızla çalışmalara başladık" diye konuştu.
Hakkari 20 bin yıllık buzullarda saatlerce yürüdüler Türkiye’nin rakımı en yüksek ikinci yeri olan Hakkari’nin Cilo Dağları’nın eteklerindeki Cennet ve Cehennem Vadisi, yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı olmaya devam ediyor. Hakkari ve Yüksekova sınırında kalan Cennet ve Cehennem Vadisi ile buzulları görmek için ilçeye gelen 40 kişilik grup, bölgedeki doğal güzellikleri görme imkanı buldu. Bir yanda rengarenk bitki örtüsü, dağların üzerini örten kar ve karların erimesiyle oluşan akarsuyun bulunduğu vadide doğa yürüyüşü yapan ziyaretçiler, Türkiye’nin en büyük vadi buzulunun bulunduğu bölgeye çıktı. Kente gelen 40 kişilik doğasever, Cilo Dağları’nın eteklerindeki Cennet ve Cehennem Vadisi’nde yürüyüş yaparak günün keyfini çıkardı. 40 kişiyi ağırladıklarını belirten doğasever Erdinç Düzen, “Yüksekova’dan Türkiye’nin Alplerine 40 kişilik ekiple Cennet ve Cehennem Vadisi bölgesine geldik. Yaz ortasında kartpostallık görüntüler görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Doğası 4 mevsimde insanı kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Acente olarak bölgemizin tanınması için güzel projelerle yola devam ediyoruz. Yurt dışında ve Ankara, İzmir ile İstanbul’dan gruplar geliyor. Hem doğamızı görüyorlar hem de esnafımıza can damarı oluyorlar. Bölgemiz müthiş bir doğa sahip olması nedeniyle kontrollü turizme açılmasını istiyoruz. Doğası ve enerjisi müthiş bir yerdir” dedi. Doğa fotoğrafçısı Esat Kamuk ise, “Bu eşsiz yeri görmek muhteşem bir duygu. Harika bir doğal güzelliğe sahip. Şu an Cilo Dağları’nın eteklerinde doğayı fotoğraflıyorum. Doğa fotoğrafçıları için dört mevsimi bir arada çekme fırsatı sunuyor. Burası yaz ile kışın bir arada yaşandığı kartpostallık bir yer. Tüm doğaseverleri burayı görmeye davet ediyorum. Tek isteğimiz, bu güzel doğanın kirletilmemesidir” ifadelerini kullandı.