GENEL - 04 Temmuz 2023 Salı 13:34

Tapuda yeni dönem: Alım ve satım artık noterlerde de yapılıyor

A
A
A
Tapuda yeni dönem: Alım ve satım artık noterlerde de yapılıyor

Ev, arsa ve iş yeri gibi gayrimenkullerin satışları, bugün itibariyle noterliklerde de başladı.

Ev, arsa ve iş yeri gibi gayrimenkullerin satışları, bugün itibariyle noterliklerde de başladı. İşlemlerin tapu dairelerindeki gibi olduğunu aktaran Sakarya Noter Odası Başkanı Mehmet Ermiş, "Tapudaki bekleme süreleri açısından vatandaşlara daha kolaylık sağlanacak. Sakarya’da tapu işlemlerini yapan bir veya iki daire varken, şimdi 9 noter var. Vatandaşlarımız için 9 alternatif daha sunuluyor" dedi.


Adalet Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği; arsa, tarla, konut ve iş yeri gibi tüm taşınmaz satışlarının noterliklerde yapılması için hazırlıklarını tamamlanmasının ardından bugün itibariyle satışlar başladı. Bu çerçevede, gayrimenkulünü satmak isteyen vatandaşlar, Türkiye Noterler Birliğinin internet sitesindeki e-Başvuru sistemi üzerinden işlem yapmak istediği noterliği seçerek, başvuruda bulunabilecek. Başvurulan noterlik tarafından, taşınmazın hak sahibi olduğunun tespiti ve değerlendirilmesi sonrasında ise işlem başlatılacak."İsteyen tapuda devam edecek satışlarını yapmaya, isteyen noterlerde"


Uygulamanın sürecinden bahseden Sakarya Noter Odası Başkanı Mehmet Ermiş, "7413 sayılı yasayla taşınma satış sözleşmeleri noterlere de verildi. Bu vatandaş için alternatif bir durum isteyen tapuda devam edecek satışlarını yapmaya isteyen noterler de bu işi yapacak. Sistem olarak aynı sistem taşınmaz satışları, satış sözleşmeleri, devirleri bu noterlerde de yapılacak. İşlemler ise Noterler Birliği’nin randevu sistemi üzerinden satış yapılacak taşınmazla ilgili olarak randevu sistemine girecek. Orada çıkan forumdaki istenilen bilgileri dolduracak. Bu bilgileri doldurduktan sonra yapılmasını istediği noterliği seçecek ve sisteme düşecek. Noter arkadaşımız o randevu talebine bakacak, bilgilerini kontrol edecek. Eğer bir üzerinde bir eksiklik, bir hata yoksa, randevu talebi tam olgunlaşmışsa kendisine tapunun satışı için gerekli olan tapu harçlarını yatırmasını, döner sermaye bedelini yatırmasını ve noter ücretini yatırması için gerekli banka bilgileri ile miktarlarını kendisine bildirecek. Bunlar sistem üzerinden olacak ve kendisine randevu günü verecek. O kişi bedellerini, tapu harçlarını yatırdıktan sonra kendisine verilen günde notere gidecek orada işlemler, eksik yoksa satışlarda, bedellerini, devirlerini yapılacak. Gayrimenkul devri yapılıp, yeni alıcıyla tapusu noter tarafından çıkarılıp verilecek ve böylece sistem olgunlaşmış olacak. Satış bilgileri de tapuya geçecek" diye konuştu."Şu andan itibaren noterlerde tapuların satışları başladı"


Sakarya’daki noterlerde şu ana kadar herhangi bir tapu satışının olmadığını belirten Ermiş, "Randevu sistemi olduğu için vatandaşlarımız henüz tam bilgi sahibi değiller, olmayabilirler. Şu an için Sakarya’da bize gelen bilgiye göre henüz bir randevu talebi yok ama başladı. Vatandaşımızın da bilgisi olsun. Şu andan itibaren noterlerde tapuların satışları başladı. Noterlere ve noter personellerine bu konuyla ilgili bilgi verilecek. Büyük ihtimalle bu cumartesi günü biz noterlerimize toplantı yapacağız. Konuyla ilgili yetkili kişiler tarafından bunun eğitimi verilecek. Sadece noterlerde değil. Vatandaşa alternatif olarak sunulan bir hükümdür noterlerde satış yapılması. İsteyen kişi tapuda bu işlemleri yapacak, isteyen kişi noterlerde yapacak. Alternatiftir, hangisini isterlerse vatandaşın tamamen tercihine bağlı bir husustur. Tapudaki bekleme süreleri açısından onlara daha kolaylık sağlanacak, hizmet yayılacak, daha geniş bir ağırlık verilecek. Sakarya’da tapu işlemlerini yapan bir veya iki daire varken, şimdi Sakarya’da 9 noter var. Vatandaşlarımız için 9 alternatif daha sunuluyor. Vatandaşın işinin kolaylaşması, hizmetin vatandaşın ayağına gitmesi açısından bu bir tercih olarak yapıldı" şeklinde konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul İstanbul’da otobüste “neden arka kapıdan bindin” tartışması kamerada: “Arkadan alanlar özürlü o zaman” Sarıyer Ayazağa-Alibeyköy seferini yapan İETT otobüsünün sürücüsü, araca arka kapıdan binen kadın yolcuya tepki gösterdi. Bunun üzerine ikili arasında yaşanan tartışmada kadın yolcu, “Arkadan bindiren otobüs şoförleri de var. O kapıyı açanlar özürlü o zaman” diyerek kendini savundu. Yaşananlar yolcunun cep telefonuna kamerasına anbean yansıdı. Olay Sarıyer Ayazağa-Alibeyköy seferini yapan bir İETT otobüsünde geçtiğimiz Perşembe günü saat 17.00 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre Vadi İstanbul durağında bulunan bir durakta bekleyen kadın yolcu, diğer yolcuların indiği sırada arka kapıdan araca bindi. Ardından şoförün tepkisi üzerine kartını okutmak için ön tarafa gelen yolcu ile sürücü arasında tartışma çıktı. “Arkadan bindiren özürlü o zaman” Otobüs sürücüsü, “Hanımefendi, yaptığımız işe saygı duyun. Sen otobüse nereden binileceğini bilmiyorsun. Arkadan otobüse binilmiyor. Buraya gelerek benim psikolojimi bozma” diyerek kadına tepki gösterdi. Bunun üzerine kadın yolcu, “Ben duyuyorum, üslubun güzel değil. Arkadan bindiren otobüs şoförleri de var. Nasıl arkadan binilmiyor? O kapıyı açanlar özürlü o zaman” diyerek kendini savundu. İkili arasında çıkan ilginç tartışma kısa sürede son bulurken, o anlar yolcunun cep telefonu kamerasına yansıdı.
Adana Katil 22 sene sonra cezaevinde çıkıp 300 bin lira gasp etti iddiası Adana’da 23 sene önce evini hacze gelen icra memurunu ve avukatı öldürüp cezaevine giren şahıs, tahliye olduktan sonra eniştesi ve ablasının 300 bin lirasını ‘Bana cezaevinde bakmadınız’ diyerek gasp etti. Ayrıca şahıs, eniştesini de silah zoruyla mezara götürüp ölmüş insanlara küfür ve hareket ettirip video çektirdi. Adana’da 2001 yılında evine icra gelen iş adamı Sedat G. (61), avukat Savaş Bedir ve İcra Memuru Hasan Fındıl’ı tabancayla öldürdü. Cinayetin ardından cezaevine giren ve 22 sene hapis yatan Sedat G., 1.5 sene önce tahliye oldu. Sedat G.‘nin tahliye olduğu dönemde ise ablası ev kadını S.Ş.’nin (56) eşi A.Ş.’nin (56) babası hayatını kaybetti. Babasının ölümü üzerine A.Ş.’ye 300 bin lira miras kaldı. ‘Bana cezaevinde bakmadınız deyip ceza kesti’ Eniştesine miras kaldığını öğrenen Sedat G., iddiaya göre, eniştesini taziye evinden alıp ölen kardeşi Vedat G.’nin Akkapı Mezarlığı’ndaki kabri başına götürdü. Burada silah zoruyla video çeken Sedat G., ardından eniştesi ve ablasına miras kalan 300 bin lirayı, ‘Bana cezaevinde bakmadınız’ diyerek gasp etti. 4 kız babası A.Ş. ise evlatlarının başına bir şey gelmemesi için şikayetçi olmadı. ‘Yeğenini vurdurdu’ Geçtiğimiz aylarda ise Sedat G., jandarma olan yeğeni A.D.‘yi alacak verecek meselesi nedeniyle takside vurdurdu. Bunun üzerine kardeşinden korkan S.Ş., eşiyle birlikte adliyeye gidip şikayetçi oldu. İfadesi alınan Sedat G., çıkartıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. “Tedirgin oldum” Halen ağabeyinden tehditler aldığını anlatan ve can güvenliği olmadığını söyleyen S.Ş., “Elim kan kokuyor, parasızım diyerek eşimin üstüne çöktü. Bana para vereceksin dedi. Eşimi bir tuzakla mezarlığa götürdü, silah zoruyla parasını elinden almışlar. Haliyle bende tedirgin oldum. Her gün telefon ediyordu, silahla evime geliyordu. Altınlarımı da bozdurup verdim” dedi. “Böyle ağabey olmaz olaydı” Ağabeyinin cezaevine geri girmesini istediğini anlatan S.Ş., “Cezaevinden çıkınca çok üzüldüm. İlk başta sevinmiştik ama sonra böyle yapınca üzüldüm. Gidip yeğenimi de vurdurtunca çok üzüldüm. Keşke çıkmasaydı cezaevinden. Benim paramı getirsin, geri cezaevine girsin ben ancak öyle rahatlarım. Çok korkuyorum, mağduruz. Böyle ağabey olmaz olaydı” ifadelerini kullandı. “Kendisine cezaevinde baktım” Enişte A.Ş. ise kendisinin zorla mezarlığa götürüldüğünü belirterek, “Beni mezarlığa götürüp video çektirdi. Silahları vardı ellerinde. Dediklerini yaptım. Sonrasında da 300 bin lira para istedi benden. O parayı da verdim. Çocuklarıma, torunlarıma bir şey olmasın istedim. Ben kendisine zaten cezaevinde elimden geldiğince baktım. Harçlıklarını gönderiyordum. Ondan yetinmedi demek ki. Çıkınca hepiniz bedel ödeyeceksiniz diyordu. Yeğenini vurunca artık korkup şikayetçi olduk” diye konuştu.
Adana Vestel marka sıfır çamaşır makinesi hasarlı ve kullanılmış çıktı Adana’da sıfır teşhir ürünü Vestel marka çamaşır makinesi alan kadın, aldığı makinenin kullanılmış ve hasarlı olduğunu fark edince şikayetçi oldu. Evindeki çamaşır makinesini yenilemek isteyen Fulya Örtücek (40), yeni bir çamaşır makinesi almak üzere Vestel bayisine gittiğini belirterek, "Bir Vestel çamaşır makinesi aldım. Evime gelip teslim aldıktan sonra detaylı incelediğimde camında ve çeşitli bölgelerinde kırıklar olduğunu gördüm. Ayrıca iç yüzeyinde deterjan kalıntıları olduğunu, kapak lastiğinde kullanıma bağlı gevşeme olduğu da fark ederek bununla ilgili şikayetlerimi oluşturduğumu bayiye bildirdim. Şikayetim devam ediyor. Bayi ile ilgili bir çözüm yok. Ayıplı ve kusurlu, kullanılmış bir ürün. Sıfır diye aldım, kullanılmış ürün olarak geldi ve hiçbir çözüm bulamadım" dedi. Ürünü satın alırken bayideki satış temsilcisinin makinenin sol üst tarafında küçük bir çiziğin olduğunu ve bu nedenle kendisine 8 bin TL’lik bir indirim sağlanacağının söylendiğini iddia eden Örtücek, "Makinenin asıl değeri 23 bin TL iken bana makineyi 15 bin TL’ye satabileceklerini söylediler. Sadece köşesinde bir çizik kusuru var dediler. Ben de sadece çizik olacağı için bu tip indirimden faydalanarak belirli bir tutarda indirim tekliflerini kabul ettim. Ama gelen üründe çizik bir yana, ürünün kullanılmış ve ikinci el olduğunu fark ettim" şeklinde konuştu. "Ben indirim yaptıklarını düşünüyordum" Makineyi 15 bin TL’lik bedel ile aldığını kaydeden Örtücek, "Ben indirim yaptıklarını düşünüyordum. Daha sonrasında gerekli internet araştırmalarını yaptığımda ürünün pazarlamasının zaten bu fiyatta olduğunu ve ürünün bu fiyatta satıldığını gördüm. Ancak bana bayide çizik dolayısıyla yaklaşık 8 bin TL daha indirimli olduğunu söylemişlerdi, o yüzden makul gelmişti bana. Aldıktan sonra inceleyerek baktığımda internet pazarında veya diğer bayiliklerde arada bir fark olmadığını gördüm. Aslında hiçbir fiyat farkı da yokmuş. Bayinin samimiyetine güvenerek köşesindeki çiziğe rağmen almıştım ben. O da doğru çıkmadı. Ben ürünü istemiyorum. Hijyen dolayısıyla bunu kullanmak istemiyorum. Tercihim ikinci el olsaydı ikinci el bulurdum" ifadelerini kullandı. Örtücek ayrıca, ürünün ayıplı ve kullanılmış çıkması sonrasında ürünü eve teslim eden yetkili servis ile iletişime geçerek geri dönmeleri talebinde bulunduğunu, birçok kez telefonda yetkililerle görüşmesine rağmen servisin, ’gün içerisinde tutanak tutmak için geliriz’ diyerek gelmediklerini iddia etti.