YEREL HABERLER - 13 Kasım 2012 Salı 16:59

ŞUTSO BAŞKANI SABRİ ERTEKİN: "2023 YILI MİLLİ GELİR HEDEFİMİZ 115 MİLYAR TL"

A
A
A
ŞUTSO BAŞKANI SABRİ ERTEKİN: "2023 YILI MİLLİ GELİR HEDEFİMİZ 115 MİLYAR TL"

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Genç Girişimciler ve Kadın Girişimciler Kurulu`nun organizesiyle ``Girişimcilik ve Gençlik`` konulu bir seminer düzenlendi. Seminerde konuşan ŞUTSO Başkanı Ertekin, ``2023 yılı milli gelir hedefimiz 115 milyar TL, 10 milyar TL`yi 115 milyar TL yapmak zor değil`` dedi.
Gerçekleştirilen etkinliğe TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üyesi ve Habitat İçin Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazır, ŞUTSO Başkanı E. Sabri Ertekin, KOSGEB Şanlıurfa Bölge Müdürü İdris Erkeksoy, ŞUTSO ve Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Göncü, Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Vildan Polat, kurul üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Harran Üniversitesi (H.Ü.) Mühendislik Fakültesi büyük konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe öğrencilerin ilgisi yoğun oldu.
Cem Göncü`nün açılış konuşmasının ardından bir konuşma yapan ŞUTSO Başkanı Ertekin, şunları söyledi:
"Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2009 yılında yaptığımız bir araştırmada, ilimizin toplam milli gelirinin 8 milyar TL olduğunu gördük. Malumunuz hükümetimizin 2023 hedefi var, kişi başı milli gelirin 25 bin dolar olması hedefleniyor. İlimizin potansiyeli oldukça fazla, hem doğum oranı fazla, hem de göç alıyoruz. Yani yılda 3,3 büyüyoruz. Şu an için ilimizin tüm ilçeleriyle beraber nüfusumuz 1 milyon 800 bin, bu 3,3 büyümeyle devam edersek 2023 yılında nüfusumuz 2 milyon 500 bini geçecek. Yani bu durumda 25 bin dolar milli gelir demek bugünkü kurla yaklaşık 45 bin TL ediyor. Bu 45 bin TL`yi 2 milyon 500 kişiyle çarparsak 115 milyar TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Şu an 10 milyar TL olarak tahmin ettiğimiz milli geliri 115 milyar TL`ye çıkarmalıyız ki, ilimiz çağı yakalasın, Türkiye`nin gerisinde kalmasın. İlk bakışta bu rakamların yakalanması zor gibi gözükse de kendimize güvenmeliyiz. Bu rakamları yakalayabilecek potansiyelimiz var. Çalıştıktan sonra başarılı olmamamız için hiçbir neden yok."
Bu rakamlara ulaşmak için projeler üretilmesi gerektiğini belirten Ertekin, "Projeniz varsa ve bu proje için nakit ihtiyacınız varsa bu ihtiyacınızı KOSGEB karşılıyor. Bunun yanı sıra bir iş adamımızla işbirliği yaparak odamızda `Girişim Sermayesi Bürosu` açıyoruz. Yatırım uzmanlarımızla sunduğunuz proje üzerinde tartışacaksınız ve projenize inandıkları andan itibaren sizlere maddi destek sunacak. İlimiz kalkınacaksa sizlerle kalkınacak, 10 milyar TL`yi 115 milyar TL yapmak zor değil. Bakın mesela ilimizde tarım alanları var. Türkiye`nin ekonomik olarak sulanan arazilerinin yüzde 20`sine ilimiz tek başına sahip. 2009 yılında 5 milyar TL tarımsal gelir elde ettik, bugünkü rakamları yaklaşık 6 milyar TL olarak tahmin ediyoruz. GAP Projesi tamamlandığında 960 bin hektar sulanabilir alana sahip olacağız. Bu alanların yarısında dahi geleneksel ürünler yerine yani pamuk, mısır, buğday yerine meyve ve sebze üretimine geçtiğimiz andan itibaren ilimizin tarımsal gelirini 6 milyar TL`den 35 milyar TL`ye çıkarmak mümkün. Bunu sizler yapacaksınız. Gönlümüz, sizlerin iş adamı olarak yanında istihdam oluşturan kişilerden ve üyemiz olmanızdan yana. İlimiz gerçekten önemli bir yer. Belki Türkiye`yi kurtaracak bir yer, bunun kıymetini bilmeliyiz. Bir büyüğümüzün dediği gibi iş yapmak isteyen çaresini, yapmak istemeyen ise bahanesini bulur. Bizim temennimiz sizlerin iş yapması, sizin iş yapabilmeniz için elimizden geleni yapmaya hazırız. Siz yeter ki projeler geliştirin, iyi bir projeniz olursa para da bulursunuz ortak da bulursunuz. Bu konuda sizlere güveniyoruz. Pozitif düşünün ve pozitif enerji yayan arkadaşlar edinin. Karamsarlıktan uzak durun. Sizler için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.
Başkan Ertekin`in konuşmasının ardından KOSGEB Şanlıurfa Bölge Müdürü İdris Erkeksoy, H.Ü. Makine Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Refet Karadağ ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesi Sezai Hazır birer sunum yaptı. Yaklaşık 2 saat süren etkinlik, öğrencilerin sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul İnovasyonun öncüleri ödüllendirildi İnovaLİG 2023 Ödül Töreni’nde inovasyon sektöründe faaliyet gösteren firmalar ödüllendirildi. Ticaret Bakanlığı destekleriyle Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye Innovation Week İnovaLİG Ödül Töreni’nde, toplamda 5 farklı kategoride yarışan, birbirinden farklı sektörlerde faaliyet gösteren 2 bin 500 firma arasından Uyumsoft bu yıl “İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü” kategorisindeki birincilik ödülü ile 3.’cü kez İnovaLİG liderleri arasındaki yerini aldı. Uyumsoft, 2017 yılında “İnovasyon Döngüsü” kategorisindeki üçüncülük ödülü ve 2022 yılında “İnovasyon Sonuçları” kategorisinde ikincilik ödülünü almıştı. “Birincilik ödülümüzü ülkemize ve milletimize hediye ediyoruz” İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü kategorisinde birincilik ödülü kazanan YTÜ Yıldız Teknopark firması Uyumsoft, ödülünü Cumhuriyetin 100. yılı ve Türkiye’nin inovasyon yolculuğuna adadı. Uyumsoft Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, “Aldığımız birincilik ödülümüzü Cumhuriyet’imizin 100. yılına, ülkemize ve milletimize adıyoruz. Alın terimiz ve akıl terimiz milletimize feda olsun. Uyumsoft ailesi adına, böyle bir günü birlikte yaşayabilmiş olmaktan dolayı mutluyuz ve gururluyuz. Bu motivasyonla bundan sonraki başarılarımıza yenilerini eklemeye devam edeceğiz. Bugüne kadar aldığımız ödüllerde, 27 yıldır firmamıza değer katan tüm çalışma arkadaşlarıma, müşterilerimize, iş ve çözüm ortaklarımıza çok teşekkür ederim. Hepimizin başarısını, yurt içi ve yurt dışında yeni ödüller alarak birlikte taçlandırmaya devam edeceğiz” dedi. İnovaLİG katılımcı firmaların inovasyon yetkinliklerini ve yönetim metodolojilerini geliştirmek için tasarlanmış bir platform olarak öne çıkıyor. Bu platform hem özel sektör firmalarına hem de kamu kuruluşlarına açık olup, Türkiye’nin inovasyon alanındaki geniş katılımını ve çeşitliliğini temsil ediyor. Türkiye’nin inovasyon yönetimi ve bilincinin geliştirilmesi yolunda önemli bir kilometre taşı olarak görülen etkinlik hem katılımcı firmaların başarılarını vurgulamak hem de ülkenin inovasyon kapasitesini geniş bir kitleye tanıtmak açısından değerli bir platform olarak göze çarpıyor.
Van Özalpli öğrenciler 150 kuş evi yaparak çeşitli noktalara bıraktı Van’ın Özalp ilçesindeki ilkokul öğrencileri örnek bir projeye imza attı. Öğrenciler, atık malzemeleri kullanıp 150 adet kuş evi yaparak ilçenin belli yerlerine yerleştirdi. Özalp ilçesindeki ilkokul öğrencileri, kuşlar üşümesin diye atık malzemeleri kullanarak minik elleriyle 150 adet kuş evi yapıp öğretmenlerinin ve ailelerinin yardımı ile ilçe genelindeki parklardaki ağaçlara yerleştirdi. 3 Nisan İlkokulu öğrencileri, işledikleri doğa ve hayvan sevgisi konusundan yola çıkarak kuşlar üşümesin diye başlattıkları proje kapsamında atık malzemelerden yaptıkları 150 adet kuş evini Okul Müdürü Yusuf Açar ve öğretmenleri ile birlikte vernik çekip ilçede belirli noktalara bıraktı. Okul Müdürü Yusuf Açar, öğretmen Adem Güleç ile birlikte ‘Kuşlar Üşümesin’ projesini başlattıklarını belirterek, “Tamamen atık malzemeler kullanılarak yapılan 150 adet evi, ilçenin belli noktalarına bıraktık. Bu projenin amacı tamamen çocuklarımıza hayvan sevgisi ve merhameti aşılamaktı. Bu projede ilk defa öğrenci ve veliyle birlikte bir çalışma yapmış olduk” dedi. Sınıf öğretmeni Adem Güleç ise işledikleri derste kuş evi konulu bir metinden yola çıktıklarını söyleyerek, “Proje haline getirdiğimiz bu çalışmada ilk olarak kartondan kuş evi yapmaya karar verdik. Daha sonra öğrencilerimizle sağlam olması için tahta ve çeşitli atık malzemelerden yapmaya karar verdik. Ailelerin yardımı ile 150 adet kuş evi yapılarak ilçedeki çeşitli yerlere yerleştirdik. Bu konuda bize destek veren okul müdürümüze ve milli eğitim müdürümüze teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. Kuş evi yapan öğrencilerden Hatice Özlem Canova da çok güzel bir proje olduğunu belirterek, “Okul müdürümüz ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz. Artık kuşlar üşümeyecek, onların da bir evi oldu. Çok mutlu olduk, güzel bir proje oldu” diye konuştu.
Hatay Deprem, devasa taşlarla inşa edilen su kemerini yok etti Hatay’ın Defne ilçesinde bulunan devasa taşlarla yapılan Trajan Su Kemerini, 6 Şubat depremleri yok etti. Kahramanmaraş merkezli depremlerde en büyük yıkım Hatay’da yaşanmıştı. Hatay’da bulunan birçok tarihi yapılarda zarar görmüştü. Trajan Su Kemerlerinin Esenbulak Mahallesi mevkiindeki kısmı depremde tamamen yıkıldı. Yıkılan tarihi su kemerinden kopan devasa kayalarsa görenlerin dikkatini çekiyor. Su kemeri, 2’nci yüzyıl Roma dönemine ait bir yapıydı. 13.’üncü Roma İmparatoru Trajan tarafından yapılan su kemeri, kentte su getirmek amacıyla yapılmıştı. 6 Şubat depremleri, devasa taşlarla yapılan Trajan Su Kemer’ini yok etti. Su kemerinden geriye bazı büyük kaya parçaları kaldı. “Su kemerinin altına yıkılmaması için demir korkuluklar koymuşlardı ama bu depremde yıkıldı” Su kemeri depremde yıkıldığını belirten vatandaş Esad Kabarcıklı, buradaki köprünün daha önceden yıkıldığını belirterek “Buradaki su kemeri bu depremde yıkıldı. Diğer köprüde yıkılalı baya zaman oldu. Su kemerinin altına yıkılmaması için demir korkuluklar koymuşlardı ama bu depremde yıkıldı. Kaya parçalarının bazıları dereye düştü. Geriye bu kaya parçaları kaldı” dedi. “Yukarıda küçük bir su kemeri kaldı ama o da depremde yıkıldı” Atalarımızın anlattıklarına göre su kemeri çok eskiden kalma bir yapı olduğuna dikkat çeken Naim Altındağ, Osmanlı’dan daha eskiye dayandığını belirterek “Bu su kemeri vasıtasıyla Antakya’ya su götürüldü. Şelaleden akan suyu cazibe olarak Antakya’ya aktarılıyordu. Depremde su kemerinin bir kısmı yıkıldı. Daha öncede orada bir köprü vardı. Köprü bundan 15 ila 20 yıl önce kar yağdığında yıkıldı. Geriye yukarıda küçük bir su kemeri kaldı. O da depremde yıkıldı” ifadelerini kullandı.