SAĞLIK - 10 Aralık 2018 Pazartesi 14:05

Şırnak’ta ilk defa yapılan ameliyatlarla hasta sağlığına kavuştu

A
A
A
Şırnak’ta ilk defa yapılan ameliyatlarla hasta sağlığına kavuştu

Şırnak Devlet Hastanesinde ilk defa yapılan alt dudak tümör rezeksiyonu ve bilateral boyun disseksiyonu ameliyatında, 43 yaşındaki Lezgin Öter sağlığına kavuştu.

Şırnak Devlet Hastanesinde ilk defa yapılan alt dudak tümör rezeksiyonu ve bilateral boyun disseksiyonu ameliyatında, 43 yaşındaki Lezgin Öter sağlığına kavuştu.


Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde ikamet eden Lezgin Öter kanser teşhisi ile başvurduğu Şırnak Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) servisinde Op. Dr. Cömert Şen, Op. Dr. Sinan Aksoy ve Op. Dr Çağrı Çelik tarafından saatlerce süren ameliyat ile sağlığına kavuştu. KBB Op. Dr. Sinan Aksoy, “Hastamız bize alt dudak ile yara şikayeti ile geldi. Bu yaradan biyopsin aldık. Hatta iki defa tekrarladık bu biyopsini. Biyopsin sonucunda bu hastanın kanser olduğunu ve bunun daha çok ilerlemediğini tespit ettik. Hastamıza gerekli tetkiklerin ardından dudağındaki kanserli bölge dahil, boynunda ki lenf bezlerini çıkararak bir ameliyat yaptık. Biz buna tıbbi olarak alt dudak tümör rezeksiyonu ve bilateral boyun disseksiyonu diyoruz. Hastamız şu an gayet iyi durumu. Yarında hastamızı taburcu etmeyi planlıyoruz” dedi.


Şırnak’ta ilk defa bu ameliyatı gerçekleştirdiklerini ifade eden Aksoy, “Bu ameliyat genellikle 3. basamak hastanelerde yapılan bir ameliyattır. Şırnak’ta ilk defa bu ameliyatı gerçekleştirdik. Daha ilerleyen boyutlarda bir tümör ile gelseydi hasta, daha büyük ameliyatlar gerekebilirdi. Bu ameliyatlarla hastanın daha sonraki sağ kalımını da etkileyebilir. Hatta konforunu da etkileyebilirdi. Dudağın büyük bir bölümü alınabilirdi. Erken tespit ettiğimiz için hem yeme hem de dudağın fonksiyonlarını korunmuş oldu. Bu yapmış olduğumuz boyun disseksiyonu ile birlikte hastalığı kontrol altına almış olduk” diye konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Bursa Başkan Bozbey: "Kentin geleceğine birlikte imza atalım" Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, kentsel dönüşüm çalışmalarının içerisinde akademik odaların da bulunduğu bir estetik kurulla sürdürülmesinin doğru olacağını söyledi. Başkan Bozbey, “Bursa’nın her yerinde aynı şekilde uygulanacak bir sistemi getirmek zorundayız. Başka türlü Bursa’yı kurtaramayız. Hızlı hareket etmeliyiz” dedi. Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı ikinci oturumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in başkanlığında yapıldı. Gündem maddelerinin ve önergelerin görüşüldüğü oturumda konuşan Başkan Mustafa Bozbey, Bursa’nın iki ilçesinde orman yangınlarıyla mücadele edildiğini dile getirdi. Yenişehir ve İnegöl’de orman yangını çıktığını hatırlatan Başkan Bozbey, Yenişehir’deki yangının büyük olduğunu belirterek söndürme çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Başkan Bozbey, "Şehirde yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmaları, Mimarlar Odası’nın, Şehir Plancıları Odası’nın ve İnşaat Mühendisleri Odası’nın da mutlaka içerisinde yer aldığı estetik komisyonu tarafından belirlenmesinin kent adına doğru olacağına inanıyorum. Bu konuda bir karar almalıyız. Zaten odalarla görüşmelerimiz var. Burada en azından önümüzdeki iki ay boyunca gruplardan da arkadaşlarımız olsun. Aynı zamanda bürokrat arkadaşlarımızla birlikte ortak bir karar oluşturalım. Estetik kurulları ortak hareketle kurmalıyız. Bu kentin buna ihtiyacı var. Herkesin bu konudaki fikrini alarak ilçelerde ve Büyükşehir’de estetik kurullarını nasıl oluşturacağımızı belirleyelim. O karar üzerinde mutabık kalarak kentin geleceğine imza atalım” dedi. “Başka türlü Bursa’yı kurtaramayız” Kentsel dönüşüm ve estetik yaklaşımı önemsediklerini söyleyen Başkan Bozbey, "Artık kent estetiği dünyada da uygulanıyor. Ama biz hala bu konuda bir adım daha atamadık. İlgili akademik odaları içerisine katarak ilçe ve Büyükşehir estetik kurullarını oluşturmalıyız. Gruplar, ilgili bürokratlar ve meclis üyeleri bir araya gelerek komisyon hakkında toplantılar yapsınlar. Önümüzdeki Meclis’e net biçimde gelelim. Kent dönüşümle ilgili tüm meclis üyelerinin onay vereceği ve Bursa’nın her yerinde aynı şekilde uygulanacak bir sistemi getirmek zorundayız. Başka türlü Bursa’yı kurtaramayız. Hızlı hareket etmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Dönüşüm alanlarını hızlıca dönüştürmeliyiz. Ama Meclis olarak bir sistemimiz ve anlayışımız olmalı. Bunu da Eylül’e kadar tamamlayıp, kararı verip devam edeceğiz” diye konuştu.