KÜLTÜR SANAT - 18 Kasım 2023 Cumartesi 14:13

Rektör Savaş öğrencilerle birlikte Gazze’nin Gözyaşları filmini izledi

A
A
A
Rektör Savaş öğrencilerle birlikte Gazze’nin Gözyaşları filmini izledi

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfi Özav, fakülte dekanları, meslek yüksekokul müdürleri ve daire başkanları; öğrencilerle bir araya gelerek Filistin halkının yaşadığı insanlık dramını konu alan ‘Gazze’nin Gözyaşları’ adlı belgesel filmi izledi.


Uşak Üniversitesi Şehit Erol Olçok Sinema Salonunda gösterilen film; 2009 yılından bu yana Filistin’de İsrail’in gerçekleştirdiği şiddet politikalarını konu alarak, Gazze de acı çeken insanların evlerini terk etmeye zorlanmasını ve yaşanan insanlık dramını beyaz perdeye aktarıyor.


Film gösterimi sonrası öğrencilerle bir süre sohbet eden Rektör Savaş, Gazze’de yaşanan olayların soykırım boyutuna ulaşarak insanlık dramı haline geldiğine dikkat çekti.


Rektör Savaş: ‘Filistin halkının yaşadığı soykırıma dikkat çekmek amacıyla "Gazze’nin Gözyaşları" adlı belgesel filmi öğrencilerimizle birlikte izledik.’


Prof. Dr. Savaş ‘‘Öğrencilerimizle bir araya gelerek Gazze’deki olaylara ve Filistin halkının yaşadığı soykırıma dikkat çekmek amacıyla "Gazze’nin Gözyaşları" adlı belgesel filmi izledik. Bu tür etkinlikler, Gazze’de yaşananlara karşı farkındalığı ve duyarlılığı arttırmaktadır’’ ifadelerini kullandı.


Uşak Üniversitesinin Filistin halkının yanında olduğunun bir kez daha altını çizen Rektör Savaş, ‘‘Dünya tarihinde böyle bir vahşet yaşanmamıştır. Masum insanlar onların atmış olduğu bombalarla katledilmektedir. İsrail, bir yerleşimci değil bir hırsızdır. Filistin’in topraklarını çalmış ve burayı da işgal etmeye çalışmaktadır. Biz Uşak Üniversitesi olarak yemekhanemizde, sosyal tesisimizde ve kantinlerinde İsrail’e destek veren firmalara boykot uyguluyoruz. Çünkü bu mallara verilen her kuruş Filistinlilerin başına bomba olarak düşüyor. Ayrıca üniversitemizde öğrenim gören Filistinli öğrencilerimizin her daim yanlarındayız. Onlara her konuda destek oluyoruz” ifadelerini kullandı.


Uşak Üniversitesi Öğrencileri: ‘İsrail’in Filistin halkına uyguladığı vahşi saldırıları kınıyoruz.’


Öğrenciler, İsrail’in Filistin halkına uyguladığı saldırıların vahşet olduğunu dile getirerek böylesi anlamlı bir etkinlik düzenledikleri için başta Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş olmak üzere herkese teşekkür ettiler.Rektör Savaş öğrencilerle birlikte Gazze’nin Gözyaşları filmini izledi

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Ataşehir’de kontrolden çıkan tır park halindeki 2 tıra çarptı: 1 yaralı Ataşehir’de seyir halindeki tır, sürücüsünün alkollü olması nedeniyle kontrolden çıkarak park halindeki 2 tıra çarptı. 3 tırın da hasar aldığı zincirleme kaza neticesinde tır sürücüsü yaralandı. Kaza, saat 01.00 civarında Ataşehir ilçesi, Dudullu Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre seyir halindeki 33 AHA 008 plakalı tır, kavşaktan dönerken sürücünün alkollü olmasının da etkisi ile kontrolden çıkarak 2 tıra çarptı. Tır, önce 33 CCN 51 plakalı park halindeki tıra, ardından da 76 DK 428 plakalı park halindeki tıra çarptı. Olayı görenlerin 112 acil çağrı merkezini araması üzerine kaza alanına sağlık ekipleri ve polis ekipleri sevk edildi. Olayda tır sürücüsü, Paşa Türkdoğan yaralandı, sağlık ekipleri ilk müdahalenin ardından Paşa Türkdoğan’ı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ulaştırdı. Sürücünün 2,85 promil alkollü olduğu tespit edildi. Kaza sonrası polis ekipleri güvenlik önlemi aldı, trafik ekipleri ise kazanın araştırılması için çalışma başlattı. Kaza sonrası tek şeritten ilerleyen yol trafiğe açıldı. Olayı gören görgü tanığı Serkan Zor, "Siyah tır virajı alamayınca 33 CNN 51 plakalı tıra vurdu, bu tırdan sonra 76 DK 428 plakalı tıra vurdu, zincirleme kaza oldu. 33 AHA 008 plakalı tırın şoförünü indirdik alkollüydü, kafası iyi değildi. Ondan sonra polis arkadaşlar gelince şoförü indirdik" ifadelerini kullandı.