EĞİTİM - 23 Aralık 2020 Çarşamba 11:05

4B Yazılımdan internette alışveriş yapanlara uyarı

A
A
A
4B Yazılımdan internette alışveriş yapanlara uyarı

4B Yazılım Bilgi Teknolojileri Sistem Analisti Bilgin Berge, korona virüs pandemi süreciyle beraber internette alışveriş yapma oranında ciddi artışın olduğunu ifade ederek, vatandaşların özellikle dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

4B Yazılım Bilgi Teknolojileri Sistem Analisti Bilgin Berge, korona virüs pandemi süreciyle beraber internette alışveriş yapma oranında ciddi artışın olduğunu ifade ederek, vatandaşların özellikle dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.


Son zamanlarda korona virüs nedeniyle internette alışveriş yapma oranında ciddi artışların olduğunu ifade eden 4B Yazılım Bilgi Teknolojileri Sistem Analisti Bilgin Berge, bu konuda vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Artan alışveriş oranıyla orantılı olarak dolandırıcıların geliştirdikleri yöntemlerde de artış olduğuna dikkat çeken Berge, internetten dolandırılmamak için neler yapılması gerektiği, alışveriş yapılacak olan sitelerin güvenilirliği gibi birçok konuya değindi. Alışveriş sitelerinde her şeyden önce yeşil barlı SSL sertifikası ve 3D Güvenli Ödeme olması gerektiğini vurgulayan Berge, “Her SSL sertifikasına sahip internet sitesi güvenlidir diye kural yok. Normal SSL sertifikalarını almak oldukça basittir. 3D Güvenli Ödemeye sahip sitelerde tarafınıza gelen onay SMS’i banka tarafından gelir. Size gelen SMS’in banka mı yoksa başka yerden mi gelip gelmediğine bakmalısınız. Ayrıca unutulmamalıdır ki iyi bir dolandırıcı banka SMS başlığını da taklit edebilir. Dolayısıyla SMS’in sonunda B ile başlayan sağlayıcı kodundan yola çıkarak daha önce size gelen banka mesajı ile aynı olup olmadığına bakabilirsiniz. Bunun yanında alışverişi güvenli bir bilgisayar ve ağda yapmalısınız. Çarşı ve alışveriş merkezlerindeki halka açık Wi-Fi noktalarını kullanmayın. Alışveriş yapacağınız sitenin alan adını whois sitelerinde sorgulayın. Bu sayede alan adının ne zaman alındığını, süresinin ne zaman biteceğini ve kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca internet sayfasının iletişim, künye, firma unvanı, vergi numarası, vergi dairesi, e-tebligat adresi, telefon, faks, e-posta, adres gibi bilgilerin olup olmadığına bakınız. MERSİS’ten firmayı sorgulatın. Alışveriş yapacağınız internet sayfasını ve firmayı arama motorlarında araştırın. Bu sayede firma hakkındaki yorumlar, şikayetler ve haberler olup olmadığına bakabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken püf nokta arama motorlarında arama tekniğini doğru kullanmanız ve detaylı bir şekilde analiz etmektir” dedi.


Alışverişlerde limitli sanal kartların kullanılmasının uygun olacağını dile getiren Berge, “Birçok banka kartına sanal karta süre ve limit verilebiliyor. Sanal kart bilgileriniz ele geçirilse bile en ufak çekimde kartı kapatabilir, yeni kart oluşturabilirsiniz. Ayrıca indirimlere dikkat edin. Ürünün fiyatı 300 TL iken 100 TL oluyorsa bilin ki maliyeti 50 TL’dir. Unutmayın indirim her zaman vardır. İndirim krizine girip aç gözlülük yapmayın. Alışveriş yaptığınız sitelerde satın aldığınız hizmet ya da ürünün faturasını mutlaka alın. Özellikle bu alışkanlık kapıda ödemelerde faturayı görmeden ödeme yapmayınız. Alışveriş sitelerine üye olurken mutlaka gizlilik ve kullanıcı sözleşmesini okumalısınız. Bunun yanı sıra siteye veri kullanım izni vermemelisiniz. Alışveriş sonrasında e-posta ve SMS olarak tarafınıza gelen sipariş numaralarını kaybetmeyin. Olur da aksi bir durum olursa bu bilgiler delil niteliği taşıyacaktır. Kart ile yaptığınız alışverişlerde mutlaka ödeme sonunda internet/mobil bankacılığı tarzı kanallarda ekstresini kontrol etmelisiniz. Ekstredeki tutar ile firma adının birbirini tutup tutmadığını kontrol etmekte fayda vardır. Unutmayın, ancak güvenli bir alışveriş keyif verir” ifadelerini kullandı.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Ankara Bakan Yerlikaya: “Son 4 günde 81 ilde aranan şahıslara yönelik gerçekleştirilen ’Çember-8 Operasyonlarında’ 4 bin 951 firari yakalandı” İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, aranan şahıslara yönelik 81 ilde eş zamanlı düzenlenen “Çember-8 Operasyonları’nda” 4 bin 951 firarinin yakalandığını açıkladı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, “Çember-8 Operasyonları” hakkında bilgi verdi. Bakan Yerlikaya yaptığı paylaşımda, “Son 4 gün içinde 81 ilde eş zamanlı olarak ‘Aranan Şahıslara’ yönelik gerçekleştirilen ‘ÇEMBER-8 Operasyonları’nda’ arama kaydı bulunan 4 bin 951 firari yakalandı. Aziz Milletimizin bilmesini isterim ki, firari suçluların sokaklarımızda gezmelerine asla izin vermeyeceğiz. Ailelerimizin huzurunu kaçırmalarına müsaade etmedik, etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Bakan Yerlikaya’nın yaptığı paylaşıma göre 0-5 yıldır aranmakta olan 4 bin 880 şahıs, 5-10 yıldır aranan 53 şahıs, 10 yıl ve üzeri aranmakta olan 18 şahıs yakalandı. Hırsızlıktan 536, dolandırıcılıktan 257, yağmadan 101, cinayetten 55, cinsel suçlardan 55 şahıs başta olmak üzere toplan 4 bin 951 şahıs yakalandı. Bakan Yerlikaya yakalanan şahısların adalete teslim edildiğini belirterek, “İl jandarma Komutanlıkları, İl Emniyet Müdürlükleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığımızca 81 il genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ‘Çember-8’ operasyonlarında bu şahıslar, yol aramalarında, ev ve iş yerlerinde, kimlik kontrollerinde yakalanıp adalete teslim edildi” ifadelerine yer verdi. Bakan Yerlikaya’dan operasyona katılan tebrik Bakan Yerlikaya operasyona katılan personelleri tebrik ederek, “Operasyonları yöneten Valilerimizi, Kaymakamlarımızı, İl Jandarma Komutanlarımızı, İl Emniyet Müdürlerimizi, Sahil Güvenliğimizi ve operasyonlara katılan Polislerimizi, Jandarmalarımızı tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası ve desteği sizinle. Arananları yakalayıp adalete teslim etmeye kararlıyız” ifadelerine yer verdi.
Kütahya Kütahya Valisi Işın, İhtisas Akademi Açılış Lansmanı’nda gençlerle buluştu TÜGVA Kütahya İl Temsilciliği tarafından düzenlenen İhtisas Akademi Lansmanı, Germiyan Gençlik Merkezinde, Kütahya Valisi Musa Işın’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan söyleşide, “Gençlerin Yüzyılı” ve “Diplomasi” konuları konuşuldu. 10 Aralık’ın Dünya İnsan Hakları Günü olduğunu hatırlatarak Filistin ve Doğu Türkistan’da yaşanan vahşete dikkat çeken Vali Işın, zulme karşı çıkanların da susturulmaya çalışıldığını söyledi ve tüm mazlumların özgürlüğünü diledi. Toplumun değerinin maddi değil manevi değerlerle ölçüldüğünde vurgu yapan Vali Işın, “Büyük bir servete, gurur duyulacak bir tarihe sahibiz. Ecdadımızın kanıyla, canıyla bıraktığı topraklara, onların bıraktığı değerlerle sahip çıkmalıyız. Osmanlı Devleti, varlığını 622 yıl boyunca 3 kıtada sürdürmüş ve bünyesinde barındırdığı hiçbir millete zulmetmemiştir; hoşgörü ve adaletle hükmetmiştir. Bizler de bu değerlere sahip çıkacağız, bir olacağız, beraber olacağız, güçlü olacağız” dedi. Güçlü bir toplum olmanın yolunun iyi bir eğitimden geçtiğini belirten Vali Işın, “Kendimizi çok iyi yetiştireceğiz. Hem fen ilimlerini çok iyi öğreneceğiz hem de ilme dayalı imanı elde edeceğiz. Taassuptan uzak hakikate dayalı imana sahip olmalıyız. Bu da okumakla olur. Ecdadımıza layık bir gençlik diliyoruz” diye konuştu. Vali Musa Işın, konuşmasının ardından gençlerin sorularını yanıtladı. İhtisas Akademi, alanında uzman isimlerin belirli konularda eğitim vereceği bir program sunacak. Eğitimler Mart’a kadar sürecek ve katılımcılara sertifika verilecek.