YEREL HABERLER - 06 Aralık 2016 Salı 10:49

Dünya Gönüllüler Günü Ödülleri sahiplerini buldu

A
A
A
Dünya Gönüllüler Günü Ödülleri sahiplerini buldu

Ankara Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından her yıl geleneksel hale getirilen “Dünya Gönüllüler Günü Ödül Töreni” ASO Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Çok sayıda STK’nın ve STK’lara destek verenlerin ödül aldığı törende, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Milli Birlik ve Demokrasi Ödülü”ne layık görüldü.
Ödül töreni öncesinde bir konuşma yapan Türk Sanayici ve İş Adamları (TÜSİAV ) Vakfı Başkanı Veli Sarıtoprak, günün anlam ve önemine değindi.
Sarıtoprak, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın STK’lara her zaman destek olduğunu söyledi. Sarıtoprak Yaşar’ı “STK’lara her zaman destek olmuş, Yenimahalle halkını demokrasi, mili birlik ve beraberlik yolunda kenetlemiş, demokrasi adamı” diyerek ödülünü alması için sahneye davet etti. “Milli Birlik ve Demokrasi Ödülü” ne layık görülen Yaşar, “Demokrasinin temeli sivil toplum kuruluşlarıdır” dedi.
“Sivil toplum kuruluşları demokrasinin vazgeçilmezidir”
Yaşar, “STK’lar demokrasilerde önemli bir ayaktır. Bizim anayasamız siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır der ama bana göre STK’lar demokrasinin vazgeçilmezleridir. Sivil toplum kuruluşları, yerel ve genel yönetimi yönlendiren ve eleştiren sivil denetim kurumlarıdır. STK’ların söylediklerine kulak vermeliyiz” dedi.
“STK’lar iktidarın arka bahçesi olamaz”
STK’ların tarafsız olması gerektiğini doğru icraatları desteklemesi yanlış yapılan icraatlarda da tepki göstermesi gerektiğini kaydeden Yaşar, STK’ların kimsenin arka bahçesi olmaması gerektiğini söyledi. Yaşar, “Ülkemize baktığımızda ne yazık ki STK’ların da kendilerine göre kusurları var. Bu kuruluşlar yandaş olmamalıdırlar, amaçları doğrultusunda ülkenin doğrusunu eğrisini yetkililere ve halka anlatmalıdırlar. Eğer bir STK yandaş duruma gelmişse ne topluma ne de ülkeye fayda sağlar. Ben Yenimahalle Belediye Başkanı olduğumdan beri 100’ün üzerinde STK’ya oda verdim. STK’lara sahip çıkıyoruz, onlarla birlikte beraber etkinlikler yapıyoruz. Tüm salonlarımızı da kullanıyorlar. Onların güçlenmesine, etkin olmasına katkı yapıyoruz. Her zaman da STK’lara her türlü desteği vermeye devam edeceğim” diye konuştu.
Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Çorum Alaca’da vektörel mücadele çalışmaları hızlandı Çorum’un Alaca ilçesinde belediye ekipleri karasinek ve sivrisineğin en büyük üreme kaynakları olan dere yatağı ve gübrelik alanlarda mücadele çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor. Alaca Belediyesi, halk sağlığını tehdit eden sinek, sivrisinek ve larvalara karşı ilaçlama çalışmalarına hız verdi. Belediye ekiplerince havaların ısınmasından itibaren devam eden genel ilaçlama çalışmaları kapsamında rögar ve sulak bölgelerde yapılan larva mücadelesinin ardından akşam ve sabah saatlerinde uçkun mücadelesi yapılıyor. Bunlara ek olarak mesire alanı gibi piknik alanları ile birlikte parklar, çocuk oyun alanları ve yeşil alanlarda da zehirli kenelere karşı ilaçlama yapılıyor. Ekipler, vatandaşlardan gelen istek ve şikayetlere de anında müdahale ediyor. ’Derelerde sivrisinekle mücadele’ Belediye ekipleri, sivrisineklerin ürediği su birikintisi olan yerlerde ve derelerde tablet uygulaması ile sivrisinekle mücadele çalışması yapıyor. Sivrisineklerin özellikle durgun su birikintilerinden kaynaklandığını ifade eden yetkililer “Vatandaşlarımız sivrisineklerin oluşmaması için bahçelerinde ve çevrelerinde durgun su birikintilerinin oluşmasını engellemelidirler. Bahçede ve balkonda saksı altlarında kalan su birikintileri sinek oluşumunu tetiklemektedir. Hemşerilerimizden bu konuda daha hassas olmalarını rica ediyoruz” ifadelerini kullandı. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kara sinek, sivri sinek, larva ve çeşitli haşerelerin çoğalmaması için periyodik aralıklarla tüm mahalleleri ilaçlayan belediye ekipleri, şehir genelinde de kanal ve göletleri düzenli olarak ilaçlıyor. Özellikle çöp konteyneri, Alaca deresi ve park alanlarında ilaçlama çalışmalarını sürdüren ekipler, bu çalışmaları her 10 günde bir konteynerlerin temizliğini ve ilaçlamasını ise ayda bir şekilde gerçekleştiriyor. ’Vatandaşın desteği önemli’ Kaçak döküm yapılan gübrelik alanlar ve küçük su birikintilerinde binlerce larvanın üreyebileceğine dikkat çeken belediye ekipleri, “Vektörel mücadelede vatandaşlarımızın desteği bizim için çok önemli. Yaptığımız çalışmalarla vatandaşlarımızın aldığı tedbirler birleşince daha etkili ve daha güzel sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Hemşerilerimiz evsel katı atıklarını çöp poşetlerinin ağzını kapatarak çöp konteynırına bırakıp konteynır kapaklarını da kapalı tutmaları gerekmektedir. Alınacak bu önlemler vektörel mücadelemize çok önemli katkılar sağlayacaktır" denildi.