ASAYİŞ - 14 Haziran 2024 Cuma 17:34

Yazar Eylem Tok ve oğlu ABD'de yakalandı

A
A
A

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinden bugün aldığımız bilgiye göre Eylem Tok ve Cihantimur Tok ABD'de iade talebimiz kapsamında yakalanmışlardır" dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı paylaşımda araçla Oğuz Murat Acı'ya çarparak hayatını kaybetmesine neden olan Cihantimur Tok'un ve annesi Eylem Tok'un iade talebi kapsamında ABD'de yakalandığını bildirdi. Tunç, sürecin yakından takip edildiğini aktardı.

Olayın geçmişi

Eyüpsultan'da 1 Mart 2024 tarihinde saat 23.50 sıralarında 17 yaşındaki Cihantimur Tok'un seyir halindeyken yol kenarında arıza nedeniyle park halinde bulunan 3 adet ATV tipi araca çarpması sonucunda Oğuz Murat Acı hayatını kaybetmiş, birden fazla kişi yaralanmıştı. Kaza sonrasında ehliyetsiz sürücü, annesi yazar Eylem Tok tarafından önce Mısır'a ardından da ABD'ye kaçırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 2 Mart 2024 tarihinde saat 03.50 sıralarında İstanbul Havalimanından Mısır'a gittikleri tespit edilen anne Eylem Tok hakkında "Suçluyu kayırma" suçundan ve oğlu hakkında, "Bir kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına sebebiyet vermek" suçundan yakalama kararı çıkarmıştı.

Ahmet Furkan Gülap

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Gaziantep Tahmazoğlu çiftçilerle tarlada domates, topladı Çiftçilere fide desteğinde bulunan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, bu yılda fidelerin vermiş olduğu mahsulü çiftçilerle birlikte topladı. Çiftçilere toplam 43 milyon 500 bin adet domates, biber, salatalık, patlıcan ve kavun fidesi dağıtan Başkan Mehmet Tahmazoğlu, çiftçiler ile birlikte domates toplayıp, sohbet etti. “Çiftçilerimize desteğimizi sürdürüyoruz” Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, dağıtılan fidelerden bereketli ürünlerin ortaya çıktığını belirterek, “Şahinbey Belediyesi olarak uzun yıllardır çiftçiye desteğimizi sürdürüyoruz. Bu yıl dağıtmış olduğumuz fidelerin hasadını topluyoruz. Çiftçi kardeşlerimle birlikte domates hasadımızı yaptık. Yerli tohum üzerinden çiftçilere fideleri dağıtıyoruz. Kendi tohumlarımızdan üretilen domatesler şu an tarlada. Buradan pazara ulaşacak. Böylelikle üretimi arttırarak hem çiftçinin kazanmasını sağlıyoruz. Hem de vatandaşlarımızın bu ürünleri daha ucuza almasını sağlıyoruz. Tarla ve Pazar fiyatlarını yakın takipteyim. Fiyatlar birbirine çok yakın. Fakat bu fiyat farkı açılırsa biz Şahinbey Belediyesi olarak gerekli müdahaleyi yapacağız. Gerekiyorsa köylümüzden biz satın alarak pazarda biz satarak aradaki fiyat farkını kapatarak halkımızın bu ürünlere çok daha ucuz ulaşmasını sağlamak istiyoruz” dedi. “Soğuk hava deposu kuracağız” Yeni projeler için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Başkan Mehmet Tahmazoğlu, “Bu bölgeye bir tarım kooperatif kurarak çiftçilerimizin ürünlerini kooperatif üzerinden toptan satın almayı konuştuk. Ürünleri herhangi bir komisyon kesintisi olmadan doğrudan bunu da tekrar tüketiciye ulaştırmayı planlıyoruz. Şu an bunun çalışmasını yapıyoruz. Gerekiyorsa bu bölgeye soğuk hava deposu yapacağız. Çiftçilerin ürünlerini maliyetinin altına satmasını engellemiş olacağız. Hem de üreticilerin bunun 5 kat fazla pahalı almasının önüne geçmiş olacağız” diye konuştu.
Gaziantep Dondurma karavanı, Çıksorut ve Yeşilova’daki çocuklara mutluluk götürdü Ekonomik krizin etkilerini hafifletmek için Başkan Umut Yılmaz tarafından hayata geçirilen ‘Dondurma Karavanı’ projesi, çocukların yüzünü güldürmeyi sürdürüyor. Ekonomik krizin derinleştiği ve dondurma gibi çocukların vazgeçilmez lezzetlerinin fiyatlarının arttığı bu zorlu dönemde, Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz’ın önderliğinde başlatılan ‘Dondurma Karavanı’ projesi, her gün farklı mahallelerdeki çocukları sevindiriyor. Başkan Yılmaz’ın, çocuklara moral ve neşe kaynağı olmayı amaçlayan bu özel projesi, ilçe genelinde özellikle çocuklar tarafından büyük beğeni topladı. Her gün başka bir mahallede çocuklarla buluşan Dondurma Karavanı, çocuklara unutulmaz anlar yaşatıyor. Proje kapsamında, son olarak Çıksorut ve Yeşilova mahalleleri ziyaret edildi. Karavanı gören çocuklar, sevinç çığlıklarıyla karşıladıkları sürpriz ziyarette, sırayla dondurmalarını alarak büyük bir mutluluk yaşadılar. Yazın kavurucu sıcağında serinlemenin keyfini çıkaran çocuklar, Başkan Yılmaz ve ekibine teşekkürlerini ilettiler. “Yüzlerinde bir tebessüm oluşturmak bizim için çok önemli” Çocukların bu zorlu dönemlerde moral ve motivasyon bulmalarını sağlamak adına çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceklerini dile getiren Başkan Umut Yılmaz, “Ekonomik kriz döneminde çocuklarımızın mutlu olmasını sağlamak, onların yüzlerinde bir tebessüm oluşturmak bizim için çok önemli. ‘Dondurma Karavanı’ projesi ile çocuklarımıza küçük de olsa bir mutluluk verebilmeyi hedefliyoruz. Her gün farklı mahallelerdeki çocuklarımızı ziyaret ederek, onların bu sıcak yaz günlerinde serinlemelerini sağlıyoruz. Çocuklarımızın mutluluğu, bizim mutluluğumuzdur” ifadelerini kullandı. Projeye katılan mahalle sakinleri de Başkan Yılmaz’a ve ekibine teşekkür ederek, bu tür projelerin devam etmesini dilediler. Çocukların mutluluğunun mahalleye de yansıdığını söyleyen mahalle sakinleri, ekonomik zorlukların etkisini hafifletmek adına bu tür etkinliklerin önemli olduğunu vurguladılar. ‘Dondurma Karavanı’ projesi, her gün farklı bir mahallede devam edecek ve Şehitkamil’in dört bir yanındaki çocukların yüzünü güldürmeye devam edecek.
Manisa Manisalı çocuklar yazı dolu dolu geçiriyor Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Şehzadeler Belediyesi işbirliği ile 6-13 yaş arası çocuklara hizmet vermeye başlayan, portatif yüzme havuzları büyük ilgi görüyor. Öte yandan Manisa Büyükşehir Belediyesi Çocuk Kültür Sanat Merkezi’nde eğitim gören minik öğrenciler 20 Temmuz Dünya Satranç Günü’nü bir etkinlikle kutladı. Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Şehzadeler Belediyesi işbirliği ile kent merkezindeki okul bahçelerine kurulan portatif yüzme havuzları büyük ilgi görüyor. Necati Bey İlköğretim Okulu ve Ahmet Tütüncüoğlu İlköğretim Okulu bahçesine kurulan portatif havuzlarda, ücretsiz olarak yüzme kursu hizmeti veriliyor. Eylül ayına kadar sürecek olan kurslardan 6-13 yaş arası çocuklar faydalanabiliyor. “Vatandaşlarımızdan yoğun ilgi var” Kurslar hakkında bilgi veren Şehzadeler Belediyesi yetkilisi Salih Avdal, kursların gördüğü ilgiden memnun olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Eğitimlere 6 yaştan, 13 yaşa kadar olan çocuklarımız katılabiliyor. Derslerimiz ücretsiz. Tüm talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Gerekirse yeni programlar açıyoruz. Kursiyer öğrencilerimize haftada iki gün, birer saat olmak üzere eğitim veriyoruz.” Yüzme eğitmeni Muhammet Acar da eğitimlerde öncelikle çocuklardaki su korkusunu yenmeye çalıştıkları belirterek, “Sonrasında nefes alıp verme eğitimleri, denge eğitimleri veriyoruz. Suya alışan çocukları ise yüzmeye teşvik etmek için çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu. Eğitmenlerden Yağız Berk Candan da, “Kursumuza heyecanla başladık, hayırlısı olsun. Çocuklar projeden çok memnunlar. 45 gün boyunca onlarla keyifli zamanlar geçireceğiz ve her birinin doğru şekilde yüzebilmesini sağlayacağız” dedi. Yüzme kurslarından halen 500’e yakın çocuk faydalanıyor. Yurttaşlardan gelen yoğun ilgi ve talep nedeniyle yüzme kurslarının daha fazla noktada hayata geçirilmesi planlanıyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi ilk etapta Nurlupınar ve Horozköy bölgelerinde portatif yüzme havuzlarını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Öte yandan yüzme kurslarına kayıtlar Kurşunla Han’da devam ettiği bilgisi verildi. Minik eller satrançla buluştu 20 Temmuz Dünya Satranç Günü sebebi ile Çocuk Kültür Sanat Merkezi’nde eğitim gören minik öğrenciler için satranç etkinliği düzenledi. Düzenlenen etkinliğe Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Şube müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte öğrencilere satranç kuralları anlatıldı, temel bilgiler verildi. Minikler öğretmenleri ve arkadaşları ile satranç oynadı. Etkinlik sonunda öğrencilere üzüm dağıtılarak, günün anısına fotoğraf çekildi.
Gaziantep Fırat’ın suyu Gaziantep sanayisi ile buluşuyor Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü (GAOSB) iş birliğinde inşası devam eden Fırat-OSB Su İsale Hattı ile Fırat Nehri’nin bereketli suyu sanayi bölgesine ulaştırılarak üretimde su sıkıntısı çözülecek. Proje, 2024 yılının sonunda tamamlanarak hizmet vermeye başlayacak. Gaziantep’in lokomotif konumundaki sanayisinin suya kesintisiz, kaliteli ve daha ucuza kavuşmasıyla suya dayalı üretim çeşitliliği artacak. Proje ayrıca yer altı su kaynaklarının korunması bakımından büyük yararlılık sağlayacak, doğal denge korunacak. Yaklaşık 55 kilometre uzaklıktaki Fırat Nehri’nden gelecek su için 43 kilometrelik bölümde çelik boru yerleştirme ve inşaat çalışmalarında sona gelinerek projenin önemli kısmı tamamlandı. Şehrin su yönetimi rahatlayacak Sanayi bölgelerinin Fırat Nehri’nim suyunu kullanmaya başlamasıyla şehir şebekelerine bağlılıkları tamamen ortadan kalkacak, şehre verilen su miktarı artacak. Böylelikle şehrin içme suyu yönetimi de büyük ölçüde rahatlayacak. Enerji ihtiyacı için 50 MW’lık güneş enerjisi santrali kuruluyor Fırat Nehri’nden gelecek suyun 400 metre rakımdan 800 metre rakıma terfisi için ihtiyaç duyulan enerji, kurulumu süren 50 megavatlık güneş enerjisi santrallerinden sağlanacak. “Gaziantep Büyükşehir olarak su yönetiminde daha da rahatlayacağız” Konu hakkında açıklamada bulunana Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, dünyanın en büyük gündemlerinden birinin küresel ısınmanın getirdiği iklim değişikliği ve su yönetimi olduğunu belirterek, “Dünyada su azalıyor ve buharlaşmadan dolayı su yönetimi en büyük meselelerden birisi. Gaziantep olarak sanayicilerimizin vizyonuyla, olaylara bakışıyla 100 yıllık asrın projesini hayata geçiriyoruz. Fırat’tan neden su getiremiyoruz diye hep konuşulurdu. Bu ekip buna şahitlik ederek bunu başarıyor ve tarihe geçecek. 400 rakımdan 800 rakıma su getirirken 55 kilometrelik çok büyük çelik borularla su getirilecek. Önemli bir projeydi. OSB ile konuşup projelendirdik. 43 kilometresi çok iyi bir iş artık yüzde 90’ı tamamlandı. Buna 50 MW’lık güneş enerjisi gerekiyor. 50 MW güneş enerjisi gelince rakım farkından dolayı pompaj maliyeti azaltılacak ve sanayimiz tamamen bağımsız Fırat’tan suyu aldığında Gaziantep Büyükşehir olarak biz su yönetiminde daha da rahatlayacağız. Sanayi kendi içinde suyu yönettiğinde biz de şehrin içme suyu olarak kapasitemizi kullanacağız. Türkiye Yüzyılı belediyeciliğiyle birbirimizle çok iyi anlaşıyoruz hızlı ilerliyoruz. Fırat’tan gelen su sanayicimize hayırlı olsun” dedi. “Amacımız temiz çevre temiz OSB” Projenin geçmişten gelen büyük bir hayali gerçekleştireceğini vurgulayan GAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Şimşek ise, “Sonunda Büyükşehir Belediye Başkan Fatma Şahin’in destekleriyle Fırat’ın suyunu getirmek için çalışmalara başladık. 2 yıl önce Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile protokol imzalamıştık. Bu konuda çok büyük destek verdi önümüzü açtı. Geçen yıl bu projenin ihalesini yaptık 55 kilometrelik hattın bir fiil olarak 43 kilometresinin imalatı tamamlandı. 3-4 ay içerisinde kalan suyun altyapısını tamamlayarak 2024’ün sonunda Fırat’ın suyunu Gaziantep sanayicisi ile buluşturacağız. Bizim için hayaldi. Büyük bir eser ve bu konuda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bundan sonra da amacımız temiz çevre temiz OSB olarak suya dayalı üretimler yaparak önümüz açılacak” diye konuştu.
Trabzon Avrasya Üniversitesinden unutulmayacak mezuniyet töreni Avrasya Üniversitesi 2023/2024 Akademik Yılını düzenlediği görkemli mezuniyet töreni ile taçlandırdı. Üniversitenin Kaşüstü Yerleşkesinde bulunan Şehit Cengiz Yıldız Spor Salonunda gerçekleşen mezuniyet törenine Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Rektör Vekili Prof. Dr. Yavuz Özoran, Genel Sekreter Gülay Yeniçeri, ve ülkenin her köşesinden Trabzon’a gelen veliler katıldı. Törende lisans ve ön lisans birincileri kütüğe isimliklerini çaktılar. Lisans birincisi Psikoloji bölümü mezunu Neslihan Topaloğlu konuşmasında sosyal medya vurgusu yaptı. Topaloğlu “Bu değerli vakıf üniversitesini Trabzon ilinde kurarak bizlerin burada en iyi şartlarda eğitim almasını sağlayan başta Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Ömer Yıldız beye ve tüm yönetimine mezun arkadaşlarım adına teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Dört yıl önce çiçeği burnunda öğrenciler olarak çıktığımız yolculuğu bugün burada mezun olarak sonlandırıyoruz. Yorucu geçen vizeler, finaller, ödev ve sunum hazırlıklarını başarıyla tamamlayarak geride bırakıyoruz. Öğrenme isteği ve merakı içimizde büyüyen bir çığ gibi hiçbir zaman bitmeyecek olduğu için öğrenim hayatımız bitti demek doğru olmayacaktır. Bugün buradan ayrıldıktan sonra yurdumuzun dört bir yanına dağılacak, güzel bir maratonun meşalesini yakacağız. Gözümüzde bitmeyecek gibi gözüken eğitim hayatımıza keşke tekrar dönebilsek diyeceğiz belki de. Fırsat bulmuşken eğitimi devam eden arkadaşlarımıza da seslenmek istiyorum. Her gün kesinlikleo gün gördüğünüz dersleri tekrar edin. Tekrar yoksa başarının da gelmeyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Cebinizdeki teknoloji, sosyal medya hesapları sizleri hedefinizden koparmasın. Sosyal medyaya ayırdığınız vaktin on katını kütüphaneye ayırın” dedi. Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız üstün başarı belgesi ile ödüllendirilen Avrasya Üniversitesi Egzersiz ve Spor Bilimleri öğrencisi, yüzme antrenörü Ceyda Düşküne belgesini ve hediyelerini takdim etti. Başkan Yıldız, "Yüzme branşında altmıştan fazlası altın olmak üzere toplamda 100 madalya kazanan kızımız Ceyda Düşkün bu ödülü fazlasıyla hak etmiştir. Bundan sonraki eğitimi boyunca eğitim ücreti bizler tarafından karşılanacaktır. Tüm öğrencilere örnek teşkil etsin. Başarının tek anahtarı var oda çok çalışmak. Bugün burada aramızdan mezun olarak ayrılan yalnız Avrasya ailesinin her zaman bir bireyi olmaya devam edecek öğrencilerimizi kutluyorum" diye konuştu. Törende mezuniyet andını Rektör Vekili Prof. Dr. Yavuz Özoran okuttu. Öğrenciler kep atma töreninin ardından doyasıya eğlendiler.
Gaziantep Deniz kampı, öğrencilere unutulmaz bir gün yaşatıyor Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz, ilçede öğrenim gören lise öğrencilerine karne hediyesi olarak düzenlediği Günübirlik Deniz Kampı projesiyle gençlere unutulmaz bir tatil fırsatı sunuyor. 9., 10., 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin katılabileceği bu etkinlik, öğrencilerin yaz tatillerini daha keyifli, verimli, aktif ve eğlenceli geçirmelerini amaçlıyor. Başkan Umut Yılmaz tarafından başlatılan anlamlı proje, öğrencilerin tatil dönemlerinde hem dinlenmelerine hem de yeni beceriler kazanmalarına imkan tanıyor. Günübirlik Deniz Kampı kapsamında öğrenciler, çeşitli etkinlikler ve aktivitelerle dolu bir gün geçiriyor. Bu etkinlikler arasında denizde yüzme, arkadaşlarıyla birlikte oyunlar oynama ve yeni beceriler öğrenme fırsatları bulunuyor. Başvurular devam ediyor Projeye katılmak isteyen öğrenciler, başvurularını Şehitkamil Belediyesinin resmi internet adresi olan “sehitkamil.bel.tr” üzerinden gerçekleştirebiliyor. Başvuruların devam ettiği bu dönemde, öğrencilere sunulan bu fırsat büyük ilgi görüyor. Unutulmaz hatıralar biriktirme imkanı Şehitkamil Belediyesinin düzenlediği Günübirlik Deniz Kampı etkinliğine katılan öğrenciler, yaşadıkları bu güzel deneyimle yaz tatillerini dolu dolu geçirme fırsatı buluyorlar. Öğrencilerin denizde yüzme, oyunlar oynama ve yeni beceriler kazanma gibi aktivitelerle dolu bir gün geçirdikleri bu kamp, onlar için unutulmaz hatıralar biriktirme imkanı sağlıyor. Başkan Umut Yılmaz’a teşekkür Kampa katılan öğrenciler, harika bir deneyim yaşadıklarını ifade ettiler. Denizde yüzmekten, arkadaşlarıyla eğlenceli oyunlar oynamaktan ve yeni beceriler öğrenmekten büyük keyif aldıklarını dile getiren öğrenciler, kampın onlar için harika bir motivasyon kaynağı olduğunu dile getirdiler. Öğrenciler, bu unutulmaz deneyimi yaşama fırsatı sunduğu için Başkan Umut Yılmaz’a teşekkür ettiler. Projelerden sadece biri Günübirlik Deniz Kampı projesi, Şehitkamil Belediyesinin gençlere yönelik gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerinden sadece biri. Belediye, yıl boyunca düzenlediği çeşitli etkinliklerle gençlerin sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılımını artırmayı ve onları desteklemeyi sürdürüyor. Bu projeler, gençlerin kendilerini geliştirmeleri ve sosyal hayatlarını zenginleştirmeleri için önemli fırsatlar sunuyor.