KÜLTÜR SANAT - 07 Aralık 2023 Perşembe 16:37

Demir Atlı Adam üniversite öğrencileriyle buluştu

A
A
A
Demir Atlı Adam üniversite öğrencileriyle buluştu

Bartın Üniversitesindeki (BARÜ) söyleşide, bisikletiyle çıktığı dünya turunda 10 yılda 122 bin kilometre yol yaparak 68 ülkeyi gezen “Demir Atlı Adam” lakaplı Gürkan Genç öğrencilerle bir araya geldi.


Bartın Üniversitesinin (BARÜ) ev sahipliğinde ETİSAN Holdingin Kariyer 101 programı kapsamında düzenlenen “Demir Atlı Adam Gürkan Genç, Gençlerle Buluşuyor” etkinliği yoğun ilgi gördü. Programın açılış konuşmasını Gürkan Genç’in ‘hayal ortağı’ olarak tanımladığı ETİSAN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mert Özgün gerçekleştirdi. Özgün, gençlere örnek olmak amacıyla projeler gerçekleştirdiklerini belirterek “Sosyal sorumluluk bilinciyle bugün sizlerin karşısındayız. Geleceğimizin inşasında söz sahibi olan siz gençlerin vizyonlarına katkı sunmaya büyük önem veriyoruz. İnanıyoruz ki doğru bir hedef ve vizyon ile aşılamayacak hiçbir zorluk yoktur. Bu inançla fikirlerine, yolcuğuna ve vizyonuna değer verdiğim Gürkan Genç’i siz gençlerle buluşturmak da bir fırsat olarak karşımıza çıktı. Bugün hem keyifli vakit geçirecek hem de kendinize örnek alarak güzel farkındalıklar edineceğinizi düşünüyorum. Bu ulvi eğitim çatısını bizlere açtığı için başta Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Uzun olmak üzere değerli hocalarımıza teşekkür ediyorum” dedi.


Sunumunu gerçekleştirmek üzere sahneye çıkan Gürkan Genç, Bartın’ın onun için farklı bir anlamı olduğunu belirterek ilk uzun bisiklet seyahatini Bartın-İstanbul arasında yaptığını söyledi.


Genç, “Burası benim hikâyemin başladığı yer. Bu yüzden benim için ayrı bir önemi var. Gürkan Genç’in ‘Demir Atlı Adama’ dönüştüğü yolculuğun ilk pedallarına burada atmaya başladım. Daha sonra Japonya ile başladığım dünya turunda tüm kültürleri ve farklı yaşam tarzlarını öğrenmeye başladım. Bu yolculuğumda doğayı en az kirleten karbon aracı olan bisikleti tüm dünyaya hatırlatmaya, Türk bayrağını tüm dünyada bisikletimle dalgalandırarak ülkemi ve insanlarını temsil etmeye çalıştım” diye konuştu. Genç, Moğolistan’da kendisine “Demir Atlı Adam” lakabı takıldığını da aktararak seyahati sırasında çektiği videoları katılımcılara izletti. Kara yolculuğunun tamamında sadece bisiklet kullandığını, gemi ve uçağa yalnızca kıta geçişlerinde bindiğinin altını çizen Genç, “Soğuk, sıcak, yağmur benim için hiçbir şey fark etmiyor. -42 dereceden 62 dereceye kadar farklı şartlarda pedal çevirdim. Tozpembe bir yolculuk geçirmiyorum; kaza yaptığım, yediklerimden zehirlendiğim ve sakatlandığım oldu. Birçok farklı tecrübe yaşadım ama ben yolculuğa hep devam ettim. Çünkü bir hedefim vardı ve bu beni her zaman mutlu etti” ifadelerini kullandı. Genç, 12 yaşında kurduğu dünyayı bisikletle gezme hayalini gerçekleştirdiğini belirterek gençlere yaşadıkları zorluklar karşısında pes etmeden hayallerinin peşinden gitmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.


Öğrenciler tarafından ilgiyle takip edilen etkinlik, soru ve cevapların ardından hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.Demir Atlı Adam üniversite öğrencileriyle buluştu

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul THY’den açıklama: "Küresel çapta yaşanan teknik aksaklık büyük ölçüde giderildi" Yazılım sisteminin küresel çapta aksamasının ardından birçok havalimanında uçuşlar durduruldu. Sıkıntıdan kaynaklı gün içinde iç ve dış hat olmak üzere toplam 84 seferini iptal eden Türk Hava Yolları’ndan (THY) teknik aksaklıkların büyük ölçüde giderildiğine dair açıklama yapıldı. Siber güvenlik firması Crowdstrike’ın yazılımından kaynaklı dünya çapında havayolu şirketleri başta olmak üzere bankacılık, acil durum hizmetleri gibi pek çok sektör olumsuz etkilendi. Kısa süre içinde neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan küresel çaptaki sıkıntı birçok havayolu şirketini zorlarken sistemi de durma noktasına getirdi. Havalimanlarında uçuşlar durdurulurken gün içinde tüm dünyada binden fazla uçuş iptal edildi. İstanbul Havalimanı ise bu süreçten en az etkilenen meydanlardan biri olarak dikkat çekti. Gün içinde iç ve dış hat olmak üzere toplam 84 seferini iptal eden Türk Hava Yolları, iptal olan seferlerin yolcularına ilave haklar tanıyacağına dair paylaşıma bulunmuştu. THY’den yapılan son açıklamada ise, "Küresel çapta yaşanan teknik aksaklık büyük ölçüde giderilmiştir. Tüm birimlerimiz, operasyonlarımızın normal seyrine dönmesi için hız kesmeden çalışmalarına devam etmektedir. Uçuşlarınız ile ilgili değişiklik ve iade işlemlerinizi web sitemiz veya mobil uygulamamız üzerinden yapabilirsiniz" denildi.
Antalya Finike Belediye Başkanı Geyikçi: "Ötanazi yerine barınakların koşullarının güçlendirilmesine destek verilmeli" Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) görüşülen Hayvanları Koruma Yasası hakkında yapılması düşünülen değişikliğin bir canlının yaşam hakkının elinden alınması olduğunu dile getirerek, “Biz ilçemizde yaşayan her canlının yaşam haklarının normal olmayan yollarla elinden alınmasına sonuna kadar karşıyız” dedi. TBMM tarafından görüşülen Hayvanları Koruma Yasası’nda planlanan değişikliğe karşı çıktıklarını belirten Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, sokak hayvanlarının yaşam haklarının ötanazi yöntemi ile alınmasının insanlık dışı bir uygulama olduğunu ifade ederek, “Sokak hayvanları ile ilgili yaşanan sorunun çözümü hayvan dostlarımızın ötanazi yapılarak yaşam haklarının alınması olmamalıdır. Bu sorunun çözümü hayvan ticaretinin önüne geçilmesi, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi konusunda bilinçlendirme çalışmalarının yapılması ve belki de en önemlisi belediyelerin hayvan barınaklarının koşullarının düzeltilmesi ve yeni barınakların inşa edilebilmesi için merkezi hükümet tarafından destek verilmesidir. Daha büyük ve şartları çok daha iyi oluşturulmuş hayvan barınaklarının inşası için orman arazilerinden belediyelere tahsis edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte belediyelerimize maddi olarak destek olunmalı, verilen destekler artırılmalıdır" dedi. "Belediyeler desteklenmeli" Özellikle belediyelere ait barınakların koşullarının güçlendirilmesi ve yeni barınakların yapılabilmesi konusunda verilecek olan desteğin önemine değinen Geyikçi, "Belediyeler olarak kendi bütçelerimiz içerisinden yaptığımız harcamaların dışında hayvan severlerimizden aldığımız desteklerle patili dostlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Ancak sorunun çözümü önümüze ötanazi olarak gelirse Finike Belediyesi olarak buna karşı çıkacağız. Çözüme bir canlının yaşam hakkını elinden alarak değil, ona daha iyi yaşam koşulları sunarak ulaşabiliriz. Finikeli vatandaşlarımıza da sokak hayvanlarımızı sahiplenme konusunda çağrıda bulunmak istiyorum. İmkanı olan, bu konuda sorumluluk alabilecek hemşehrilerimizi bir patili dostumuzu sahiplenmeye davet ediyorum. İlçemizden ateşleyeceğimiz bir kıvılcım belki büyük bir ateşe dönüşecektir. Bu konuda tüm vatandaşlarımızı destek olmaya, sahiplenmeye ve sokak hayvanlarımızın ötanazi yapılmaması için bizleri desteklemenizi bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Başkan Geyikçi açıklamasını sosyal medyadan da paylaşarak Finikeli vatandaşlardan destek istedi.