ÇEVRE - 24 Ağustos 2022 Çarşamba 09:46

Bursa’daki bu okul kendi enerjisini üretti

A
A
A
Bursa’daki bu okul kendi enerjisini üretti

Bursa Anadolu Kız Lisesi, kendi enerjisi ile yılda 844 bin kilowatt saat doğalgaz, 3 bin 500 kilowatt saat elektrik tasarrufu sağlayacak.

Bursa Anadolu Kız Lisesi, kendi enerjisi ile yılda 844 bin kilowatt saat doğalgaz, 3 bin 500 kilowatt saat elektrik tasarrufu sağlayacak. Ayrıca güneş panellerinden yılda 313 bin kilowatt saat enerji üretimi yapılacak. Bu uygulama Bursa’daki 17 okulda bu yıl içinde hayata geçirilmiş olacak.


Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Uygulamaları Projesi (KABEV) ile Bursa Anadolu Kız Lisesi, hem kendi enerjisini üretiyor hem de kazanç sağlıyor. Dünya Bankası (DB) tarafından fonlanan, Hazine ve Maliye Bakanlığının mali garantörlüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) iş birliğinde hayata geçirilen KABEV projesinin ilk geri dönüşü Bursa Anadolu Kız Lisesinden alınmaya başlandı.


Projeyle, kamu binalarında enerji verimliliği ile yakıt ve elektrik tüketiminin azaltılması, enerji giderlerinin azaltılması, bütçe tasarrufu sağlanması, enerji tasarrufu sonucunda ortaya çıkan karbondioksit emisyonlarının azaltılması, idari personel ve vatandaş arasında enerji verimliliği farkındalığının artması hedeflendi. Bursa Anadolu Kız Lisesinde uygulanan izolasyondan ısıtma sistemlerinin ve güneş panellerinden aydınlatma sistemlerinin yenilenmesi gibi uygulamalarla enerji verimliliğinin artırılmasıyla yılda 844 bin kilowatt saat doğalgaz, 3 bin 500 kilowatt saat elektrik tasarrufu sağlanacak. Ayrıca güneş panellerinden yılda 313 bin kilowatt saat enerji üretimi yapılacak.


Okulda yapılan çalışmaları inceleyen Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, “Dünya Bankası fonlarıyla birlikte bakanlıklarımız, özellikle kamu kurum ve kuruluşlarına enerji verimliliği sistemlerini kurmak üzere harekete geçti. Okul anlamında da Türkiye’de ilk defa Bursa Anadolu Kız Lisesine enerji verimliliği ile ilgili uygulama yapıldı. Enerji verimliliğine işaret eden bütün çalışmalara burada rastlayabiliyorsunuz. Çatılarda güneş enerjisi santrali (GES) panelleri var. Yaklaşık olarak 250 kilowatt enerji elde ediyoruz. Led aydınlatmalardan yoğuşmalı kazan sitemine, mantolamadan enerji verimliliğine işaret eden bütün sistemler bu okula uygulandı” dedi.“Hem tasarruf edecekler hem kazanç sağlayacaklar”


Devletin kasasından bir lira çıkmayacağını ifade eden İl Müdürü Gür, “Çünkü hem okullarımızda hem de kamu kurumlarımızda bu sistemin uygulamasını yapacağız. Bu okuldan örnek verecek olursak, kendi sarfiyatının yanı sıra gelir kapısı da elde etmiş oldu. Temmuz-Ağustos aylarında yapmış olduğu sarfiyatın 2 katı gibi bir gelir de elde etmiş oldu. Devletin kasasından 1 lira çıkmadan, okuldaki enerjiyle ilgili bütün sarfiyatlar giderilirken kazanç da sağladı” şeklinde konuştu.“Bu okullardan mezun olan öğrenciler milli teknoloji üretecek”


Okulların bir ticari kuruluş olmadığını belirten Gür, “Bizler birer eğitim-öğretim kurumuyuz. Çocukların bugün dünyanın ilerlediği teknolojik altyapısı ve her gün bir buluşun gerçekleştiği bu dünyada enerji sistemlerinin okullarında olmasını biz çok daha fazla önemsiyoruz. Çünkü bu çocuklar mühendis olacaklar, Türkiye için milli teknoloji üretecekler ve çeşitli işletmelerde söz sahibi olacaklar. Bugünden itibaren enerji verimliliği ile ilgili önemli kazançlar elde ederlerse, Türkiye’nin bundan sonraki enerji kazanımlarını etkileyecek kafayla mezun olacaklar” diye ifade etti.“Bursa’daki 17 ilçeye enerji dostu okul”


Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in son dönemde temel eğitimde 10 bin okul çerçevesinde geliştirdiği "Çevre Dostu 1000 Okul" uygulamasının bu okuldaki bütün uygulamaları içine aldığını belirten Gür, “Biz enerji yönetimimizle birlikte Bursa’daki bütün okullara böyle bakmakla birlikte, bin tane çevre dostu okulun 17 tanesini Bursa’da dizayn edeceğiz. Bu okulları da inşallah 12 Eylül 2022-2023 eğitim öğretim yılına yetiştireceğiz. Bu okulları takip edip, Bakanlığımızın desteği ile bütün okullarımızda yapmayı hedefliyoruz. Bu 17 okulda hızlı bir dönüşüm gerçekleşiyor. Bu bütün ilçelerde birer tane var. Araç şarj istasyonlarından, yağmur suyu depolama uygulamalarına kadar hepsini uyguluyor olacağız” dedi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Bakan Yerlikaya: “İstanbul’da düzenlenen ‘Mahzen-29’ operasyonlarında organize suç örgütü üyesi 32 şüpheli yakalandı” İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya İstanbul’un Beşiktaş, Avcılar, Esenyurt ve Kağıthane ilçelerinde düzenlenen “Mahzen-29” operasyonlarında organize suç örgütü üyesi 32 şüphelinin yakalandığını açıkladı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın paylaştığı bilgilere göre; İstanbul’un Beşiktaş, Avcılar, Esenyurt ve Kağıthane ilçelerinde düzenlenen “Mahzen-29” operasyonlarında, kasten adam öldürme, kasten adam öldürmeye teşebbüs, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, mala zarar verme, 6136 sayılı kanuna muhalefet, uyuşturucu imalatı ve ticareti, tehdit ve hakaret suçlarına karıştığı tespit edilen organize suç örgütü üyesi 32 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. EGM KOM Başkanlığı koordinesinde, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüklerimizce koordineli olarak yapılan çalışmalarda İstanbul genelinde; 08.04.2024-17.04.2024 tarihleri arasında; Beşiktaş, Avcılar, Esenyurt ve Kağıthane ilçelerinde gerçekleşen operasyonlarla yakalanan 32 şüphelinin; M.A. isimli iş insanına yönelik kasten öldürmeye teşebbüs eylemini, Esenyurt ilçesinde iş insanı O.Z.’nin iş yerine yönelik 12.04.2024 ve 13.04.2024 tarihlerinde gerçekleştirilen kurşunlama eylemlerini, Avcılar ilçesinde iş insanı O.Z.’nin ikametine yönelik 09.04.2024 ve 13.04.2024 tarihlerinde gerçekleşen kurşunlama eylemlerini, Esenyurt ilçesinde 15.04.2024 tarihinde basına görüntüleri yansıyan kişiyi kaçırma eylemini, Kağıthane ilçesinde 13.04.2024 tarihinde D.E. isimli şahsın silahla öldürülme eylemini, Kağıthane ilçesinde 08.04.2024 ve 13.04.2024 tarihlerinde Mert Yedi Emin otoparkına el bombası atılması eylemlerini, Eyüpsultan ilçesinde 16.04.2024 tarihinde örgüt mensuplarına dağıtılmak üzere satışa hazır şekilde 30 adet silah temin ettikleri ve çok sayıda silah parçasını birleştirerek silah üretimi gerçekleştirdikleri tespit edildi. Operasyonlar sonucu 34 adet ruhsatsız tabanca, 2 adet ruhsatsız otomatik tabanca, bahse konu 3 farklı eylemde kullanılan araç ve araçlarda kullanılan 3 adet sahte plaka, muhtelif miktarda satışa hazır paketlenmiş uyuşturucu madde, 1 adet hassas terazi ve çok miktarda döviz ve Türk Lirasına el konuldu.
Erzincan Çizgi kitap kahramanı "Şakrak" Erzincan’da çocuklarla buluştu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında Erzincan’da “iyilik” farkındalığı sloganıyla Türkiye’nin ilk yerli ve milli kitap kahramanı Şakrak, çocuklarla buluştu. Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu koordinasyonunda hazırlanan “Erzincan’a İyilik Yakışır” organizasyonunda Erzincanlı çocuklar ve ebeveynlere yönelik interaktif seminer programları, depremzede çocuklar için oyuncak hediye kampanyası ve “Mutlu Çocuklar İçin Özgür Filistin” temalı uçurtma farkındalığı düzenlenecek. Erzincan’ın semalarında ve deprem bölgesinde eş zamanlı olarak uçurulacak olan Filistin temalı uçurtmalarda vefat eden Filistinli çocukların isimleri yazacak. Yerli ve milli ürünlerin önemi, kültürlerarası diyalog, dezavantajlı yaşamda farkındalık ve oyunun iyileştirici etkisini anlatmak amacıyla hazırlanan Türkiye’nin yerli ve milli kitap kahramanı Şakrak, Erzincan Valiliğinin düzenlediği programa konuk oldu. Türkiye’den dünyaya açılan ilk ve tek yerli kitap karakteri, iyilik kahramanı, kültür elçisi Şakrak ve yapımcı, yazar Ayşe Gül Kara Zorlu’nun hazırlayıp sunduğu interaktif programda “kitap okumanın önemi, kitap okumanın iyi insan olmaya etkisi, yerli üretmenin farkındalığı, başarının altın anahtarları, değerler ve hayal kurmanın geleceğe etkisi anlatılarak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda mutluluğun paylaşılarak artacağı eğitici oyunlarla aktarıldı.