GÜNDEM - 16 Temmuz 2014 Çarşamba 12:12

Avrasya Üniversitesi’nde tercih rekoru bekleniyor

A
A
A
Avrasya Üniversitesi’nde tercih rekoru bekleniyor

7-17 Temmuz tarihleri arasında yapılan ve son gününe gelinen üniversite tercihleri hakkında Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Avrasya Üniversitesi’nin geçen yıl olduğu gibi bu yılda yurdun her ilinden tercih edildiğini söyledi.

Avrasya Üniversitesi'ne gelen telefonlardan ve kurumumuzu ziyaret eden öğrenci ve velilerden anlıyoruz ki üniversitemiz yine yurdun her ilinden tercih edilen bir üniversite olmuştur’ diyen Yıldız, 'Her geçen yıl öğrenci sayısını kat kat arttıran üniversitemiz bu yılda en hızlı büyüyen üniversiteler arasında yer almayı başaracaktır. Avrasya Üniversitesinin bu denli tercih edilmesinin sebepleri üniversitemizin verdiği kaliteli eğitim, Trabzon gibi ülkenin ve dünyanın en güzel ve en güvenli illerinden birinde olmamız ve öğrencilerimize en ileri teknolojiyi takip ederek kurduğumuz laboratuvarlar olarak sıralayabiliriz.

Ulaşım problemi olmayan ve öğrencinin her isteğine cevap veren bir şehirde olmamızda tabi ki çok önemli. Bizi tercih eden ve tercih etmeyiş düşünen tüm öğrencilerimize ve onların velilerine şimdiden teşekkür ederiz. Öte yandan üniversiteli olacak olan tüm öğrencilere başarılar dileriz. Bizim tek hedefimiz daha iyi şartlarda daha kaliteli eğitimdir. Bunun için hızlı bir şekilde yatırımlarımıza devam ediyoruz bunu bilmeniz isterim her şey geleceğimiz içindir' dedi.

Avrasya Üniversitesi’nin üçüncü yerleşkesinin kısa bir zaman içerisinde açılacağını belirten Yıldız, 'Bu dönem eğitimde vereceğimiz üçüncü yerleşkemiz içerisinde bin kişiye aynı anda yemek verebileceğimiz bir restoranımız bulunacak, hemen arkasında bir çarşımız olacak öğrencilerimiz ihtiyaçlarını karşılayabilecek market gibi, kuaför gibi, yaklaşık ona yakın dükkanımız olacak. Öğrencilerimiz eğlenecekleri vakit geçirecekleri birkaç tane kafemiz olacak, aynı zamanda Türk hamamı saunası ve spor salonu da bulunacak. Denize sıfır bir yerde olduğumuz için çay bahçemiz ve plajımızı da mutlaka en iyi şekilde hazırlayacağız.

Bütün bu çalışmalarımız temmuz ayı sonunda bitmiş olacak ülkemiz ve bölgemiz için yeni ve eşine ender rastlanır yeni bir yerleşke ortaya çıkmış olacak. Bunlara ilaveten 730 kişilik bir öğrenci yurdumuz bu yerleşke içerisinde bulunuyor, yurt ihtiyacı olan tüm öğrenciler şimdiden gelip bu eşi benzeri olmayan yurdumuzu ziyaret edebilir yerlerini ayırtabilirler. Son olarak şunları söylemek isterim, biz Trabzon’da bölgenin ilk vakıf üniversitesini kurduk yaşatacak olanlar öğrencilerimizdir, bu kurumun sahipleri onlardır. Şimdiden gerçekleşen tercih döneminin öğrencilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim' diye konuştu.

TRABZON

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Hatay Naci Görür: "Çağdaş toplumlarının yaptığı gibi depreme dirençli yerleşim alanlarını oluşturmak zorundayız" Hatay’ın İskenderun ilçesinde söyleşiye katılan jeolog ve deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depreme dirençli yerleşim alanların oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Naci Görür, depremin vurduğu Hatay’ın İskenderun ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldi. Görür, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ‘İskenderun’un Depremselliği ve Deprem Dirençli İskenderun’ söyleyişine katıldı. Türkiye’de 13,6 milyon önce deprem mekanizmaların oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Görür, depremleri durdurmanın mümkün olmadığını, toplum olarak depreme dirençli yerleşim alanlarını oluşturmak zorunda olduğunu söyledi. “Her depremde de 10 bin ve 50 bin insanı dün olduğu gibi toprağa veremeyiz" Deprem mekanizmasının Türkiye’de 13,6 milyon önce oluştuğunu söyleyen Prof. Dr. Görür, “Bizim ülkemizde bu faylar 13,6 milyon seneden beri deprem oluşturmaya devam ediyor. Biz depremleri durduramayız, bu mümkün değil çünkü bu mümkün değil. Her depremde de 10 bin ve 50 bin insanı, dün olduğu gibi toprağa veremeyiz. O halde yapılacak bir şey bilgi, aydın ve çağdaş toplumlarının yaptığı gibi depreme dirençli yerleşim alanlarını oluşturmak zorundayız. Bunları yaparsak deprem sorununu büyük ölçüde hallederiz” dedi. “İskenderun tarafına gelen kıta biraz büküldüğü ve eğildiğinde o bölgenin belli ölçüde gömülmesi ve batması anlamına geliyor” Deprem sonrası İskenderun sahilindeki çökme konusuna değinen Prof. Dr. Görür, “İskenderun’da bazı yerler çökmüş ve batıyor. Neden batıyor konusu fayla ilgili bir durumdur. Bin yıl önce Bingöl ilinin Karlıova’dan gelen doğu fayı, yanal hareket ederken İskenderun’daki fay biraz eğiliyor. İskenderun tarafına gelen kıta biraz bükülüyor ve eğiliyor. O kısımda bir duvar ve diklik oluşturuyor. Burada düşey atılım meydana geliyor ve fay niteliği doğuruyor ve batıyor. Bu nedenle de bir bölgenin belli ölçüde gömülmesi ve batması anlamına geliyor. Deniz seviyesinin göreceli olarak işlenmesi anlamına gelir” ifadelerini kullandı. İskenderun ilçesinde düzenlenen ’İskenderun’un Depremselliği ve Deprem Dirençli İskenderun’ temalı konferansa yer bilimci Naci Görür’ün yanı sıra; İskenderun İlçe Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, Belen İlçe Belediye Başkanı İbrahim Gül ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz katıldı.
İstanbul Sadettin Saran: "Göreve gelirsek Fenerbahçe’yi şampiyon yapacağız" Fenerbahçe Başkan Adayı Sadettin Saran, 48 saat içinde 500 imza toplayabildiklerini belirterek, "Göreve gelirsek ne sabır ne de süre istiyoruz. Fenerbahçe’yi şampiyon yapacağız" dedi. Fenerbahçe Başkanlığına adaylığını açıklayan İş İnsanı Sadettin Saran, Faruk Ilgaz Tesisleri’nde düzenlediği lansmansa kongre üyeleriyle bir araya geldi. Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu eski Başkanı Vefa Küçük de toplantı da yer alarak Saran’a destek verdi. Fenerbahçe’yi şampiyon yapmak için çalışacaklarını aktaran Saran, adaylık süreci ile ilgili bilgiler vererek, "Kasım ayında Ali Koç ile buluştum. Maddi manevi çok büyük emek verdiniz, bu işi öğrendin, devam edeceksen biz arkandayız ancak devam etmeyecekseniz biz bu işi çok iyi yaparız ve göreve talibiz dedim. O da, ’Çok iyi yapacağına ben de inanıyorum’ dedi. Kulüp bilançolarına, defterlere bakmamız için resmi olarak aday olmamız gerekiyordu. Takım şampiyonluğa gidiyor, kongre sürecine de sokmak istemiyoruz ama madem öyle dedik 48 saatte büyük teveccühle 500 imzayı topladık. Bunun için de çok teşekkür ediyoruz. Göreve gelirsek ne sabır ne de süre istiyoruz. Fenerbahçe’yi şampiyon yapacağız. Hem saha içinde hem saha dışında mücadele ediyoruz. Oyuncularımıza uzanan elleri kırmasını biliriz" ifadelerini kullandı. "Fenerbahçe hepimizindir" Fenerbahçe için birlik beraberlik mesajı beren 59 yaşındaki iş insanı, "Fenerbahçe hiçbir şahsa ait değildir. Fenerbahçe sizindir Fenerbahçe bizimdir. Fenerbahçe hepimizindir" diyerek sözlerini noktaladı. Saran’ın konuşmasının ardından Kongre Üyeleri yoğun alkışlarla destek verdi.