DÜNYA - 28 Mayıs 2024 Salı 12:52 | Son Güncelleme : 28 Mayıs 2024 Salı 12:59

BM: "Son üç haftada 1 milyon kişi Refah'tan ayrıldı"

A
A
A
BM: "Son üç haftada 1 milyon kişi Refah'tan ayrıldı"

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), son üç haftada 1 milyon kişinin Refah kentini terk ettiğini duyurdu.

İsrail'in saldırılarını yoğunlaştırdığı Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde bulunan Filistinlilerin 6 Mayıs'tan bu yana zorla göçü sürüyor. BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) tarafından yapılan açıklamada, son 3 haftada 1 milyon kişinin Refah'tan kaçtığı belirtildi.

Açıklamada, "Bu, gidecek güvenli hiçbir yer yokken, bombardımanlar, gıda ve su eksikliği, atık yığınları, uygun olmayan yaşam şartları sırasında gerçekleşti. Yardım ve koruma sağlamak her geçen gün neredeyse imkansız hale geliyor" ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan İsrail'in 26 Mayıs'ta Refah'ta yerinden edilen Filistinlilerin kaldığı çadırlarını bombalaması sonucu en az 45 Filistinli hayatını kaybetmişti.

 

 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Sakarya Bir gün sineklerinin ‘ölüm uçuşu’ başladı, vatandaş tarihi köprüye akın etti Ömürlerinin yüzde 99’unu larva halinde suda geçiren ve bir gün sinekleri olarak bilinen yüz binlerce beyaz kelebeğin adeta kar yağışını anımsatan "ölüm uçuşu" Sakarya’da başladı. Haberi duyan vatandaşlar ise görsel şölen oluşturan sinekleri izlemek için tarihi Sakarya Köprüsü’ne geldi. Ömürlerinin yüzde 99’unu larva halinde suda geçiren bir gün sinekleri erginleşme sürecini tamamlayarak Sakarya Nehri’nden çıkmaya başladı. Adapazarı ilçesindeki Sakarya Köprüsü üzerinde bulunan aydınlatma direklerinin çevresinde toplanan binlerce sinek, çiftleşerek ölmeye başladı. Yüz binlerce beyaz kelebeğin her yıl tekrarlanan ve adeta kar yağışını anımsatan "ölüm uçuşu" görsel şölen oluştururken haberi duyan vatandaşlar ise tarihi köprüye akın etti. Bazı vatandaşlar, sinekleri eline alırken bazı vatandaşlar ise aydınlatma direkleri çevresinde uçuşanları cep telefonu kamerasıyla kayda aldı. İlk defa sinekleri görmeye geldiğini belirten Hatice Kaya, “Normalde Temmuz ve Ağustos aylarında geliyorlarmış daha erken gelmişler. Ben de haberini alır almaz görmeye geldim. Çok şaşkınım bir gün yaşıyorlarmış ve yerler kelebek dolu çok garip geldi. Ekranlarda görüyorduk canlısını görmek daha da ayrı bir duygu. İlerleyen zamanlarda da bu sineklerin artacağı söyleniyor şuan daha az ve az olmasına rağmen görüntü çok güzel” dedi.