SPOR - 04 Ağustos 2021 Çarşamba 15:30

Ebrar Efkan Bilgiç: 'Kararın Yargıtay’a taşınması ve Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yolları açık'

A
A
A
Ebrar Efkan Bilgiç: 'Kararın Yargıtay’a taşınması ve Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yolları açık'

TFF Tahkim Kurulu'nun, Galatasaraylı futbolcu Oğulcan Çağlayan hakkında verdiği kararı değerlendiren Avukat ve Spor Hukukçusu Ebrar Efkan Bilgiç, "Oğulcan Çağlayan için Uluslararası Tahkim (CAS) yolu kapalı olsa da kararın Yargıtay’a taşınması ve Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yolları açık. Manevi tazminat açısından da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapılabilir" dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Galatasaray ve Oğulcan Çağlayan'ın itirazlarını oy çokluğuyla reddetti. Bu karar hakkında İHA'ya konuşan bulunan Avukat ve Spor Hukukçusu Ebrar Efkan Bilgiç, "TFF Tahkim Kurulu, sözleşmesini tek taraflı feshederek Galatasaray’a transfer olan Oğulcan Çağlayan hakkında verdiği 1.2 milyon Euro’luk tazminatı onarken, 6 maçlık resmi müsabakalardan men cezasını da 3 maça düşürmüştü. Galatasaray SK ve Oğulcan Çağlayan’ın TFF Yönetim Kurulu’nun 02.08.2021 tarihinde vermiş olduğu karara karşı yaptıkları başvuru incelenmiş ve nihayetinde kulüp yönünden transfer yasağının kaldırılmasına ve kulübün yapacağı ödemelerin devamına karar vererek kulüp ve oyuncunun itirazlarını reddetti.

Çaykur Rizespor’un, Tahkim Kurulu kararı doğrultusunda 1.2 milyon Euro’luk alacak süreci devam etmektedir. Yani Galatasaray, Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferi Talimatı’nın 12. Maddesi uyarınca Oğulcan Çağlayan’a lisans çıkarmak için yukarıda bahsi geçen meblağın Çaykur Rizespor Kulübü’ne ödenmesi şart. Çaykur Rizespor Kulübü’nden borçsuzluk belgesi veya muvafakatname alınması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Başvurulacak hukuki yollar

Sarı-kırmızılıların ret kararına karşı başvurabileceği hukuki yolları da açıklayan Bilgiç, "Oğulcan Çağlayan için Uluslararası Tahkim (CAS) yolu kapalı olsa da kararın Yargıtay’a taşınması ve Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yolları açık. Manevi tazminat açısından da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapılabilir.
Tahkim Kurulu kararlarına karşı adli yargı yoluna başvuru örneğini eski Fenerbahçeli futbolcu Serdar Kesimal’dan hatırlıyoruz. Serdar, Fenerbahçe’ye açtığı davada sözleşmesel uyuşmazlıklarla ilgili Tahkim Kurulu kararlarının kesin olmadığını ortaya koymuştu. Yargıtay 3. HD’nin bu kararına göre Tahkim Kurulu kararlarına karşı adli yargı yani mahkemelere başvuru yapılabilir.

1.2 milyon Euro’luk Çaykur Rizespor Kulübü’ne ödenecek tazminat konusunda ise orantısızlık ileri sürülerek çalışma hakkı bağlamında özel yaşam hakkının ihlal edildiği konusu değerlendirilebilir. Burada ödenecek meblağ futbolcunun kazancına nazaran değerlendirildiğinde futbolcu için ağır bir tazminat olması konusu gündeme gelebilir. Ancak kural olarak sözleşmenin feshinin haklı ya da haksız olması konusu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yargı yetkisi içinde yer almamaktadır.

AİHM’in, Tahkim Kurulu’na ilişkin verdiği tarafsız ve bağımsız olmama kararına binaen adil yargılanma hakkı ihlali yönünden yapılacak bir başvuru ise uyuşmazlığın tazminat hususunda bir karar teşkil etmeyecektir.
Tabii ki AİHM’e başvuru yapılması öncesinde tüm iç hukuk yollarının tüketilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla sözleşmesel nitelikteki bu uyuşmazlık yargı yolu Serdar Kesimal’da açık olduğu gibi burada da açıktır. Anayasa Mahkemesi’ne yapılacak bireysel bir başvuru ise AİHM’e yapılacak başvuru konusunda engel teşkil eder.

Sonuç olarak Tahkim Kurulu kararının iptali için önce yargı yoluna gidilmeli, buradan alınacak neticeye göre Anayasa Mahkemesi ve akabinde AİHM’e gidilebilir" şeklinde konuştu.

Ozan Buğra Koşar

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Aydın Buharkent’te deve güreşi hazırlıkları tamamlandı Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, 17 Aralık Pazar günü yapılacak olan deve güreşi festivaline 7’den 70’e herkesi davet etti. Buharkent Belediyesi tarafından devecilik kültürünü yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak için her yıl düzenlenen geleneksel deve güreşi için tüm hazırlıklar tamamlandı. Buharkent’te 30 yılı aşkın süredir belirli aralıklarla düzenlenen deve güreşi şenlikleri, yaklaşık 40 dönümlük arazi üzerine kurulan Türkiye’nin en büyük ve en modern Deve Güreşi Sahası olma özelliğini de taşıyan alanda gerçekleştirilecek. Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinin ünlü güreş develeri 17 Aralık 2023 Pazar günü Buharkent Deve Güreşi Sahası’nda kozlarını paylaşacak. Başkan Erol’dan davet Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, "Milletimizin en önemli kültürel unsurlarından ve en önemli değerlerimizden olan deve güreşleri bu bölgede yaygın bir şekilde yapılıyor. Buharkent olarak biz de yıllardır deve güreşlerine ev sahipliği yapıyoruz. 2015 yılında inşa ettiğimiz ve 8 yıldır da Türkiye’nin en modern sahasında kültürümüzün yaşatılmasını sağladığımız için ayrıca çok mutluyuz. 17 Aralık 2023 tarihinde pazar günü inşallah bu sahada yine bölgenin en büyük en güzel güreşleri yaşanacaktır. Ege, Akdeniz ve Marmara’nın en pehlivan ve en bilinen develeri bu sahada güreş tutacaklar. Türkiye’nin en iyi ve en modern deve güreş sahası olarak bilinen Buharkent’teki deve güreşi şenliklerimize 7’den 70’e herkesi bekliyoruz. Bu coşkuyu, bu güzel şenliği izlemeye herkesi davet ediyorum” dedi.
Ankara Bakan Yerlikaya: “Son 4 günde 81 ilde aranan şahıslara yönelik gerçekleştirilen ’Çember-8 Operasyonlarında’ 4 bin 951 firari yakalandı” İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, aranan şahıslara yönelik 81 ilde eş zamanlı düzenlenen “Çember-8 Operasyonları’nda” 4 bin 951 firarinin yakalandığını açıkladı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, “Çember-8 Operasyonları” hakkında bilgi verdi. Bakan Yerlikaya yaptığı paylaşımda, “Son 4 gün içinde 81 ilde eş zamanlı olarak ‘Aranan Şahıslara’ yönelik gerçekleştirilen ‘ÇEMBER-8 Operasyonları’nda’ arama kaydı bulunan 4 bin 951 firari yakalandı. Aziz Milletimizin bilmesini isterim ki, firari suçluların sokaklarımızda gezmelerine asla izin vermeyeceğiz. Ailelerimizin huzurunu kaçırmalarına müsaade etmedik, etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Bakan Yerlikaya’nın yaptığı paylaşıma göre 0-5 yıldır aranmakta olan 4 bin 880 şahıs, 5-10 yıldır aranan 53 şahıs, 10 yıl ve üzeri aranmakta olan 18 şahıs yakalandı. Hırsızlıktan 536, dolandırıcılıktan 257, yağmadan 101, cinayetten 55, cinsel suçlardan 55 şahıs başta olmak üzere toplan 4 bin 951 şahıs yakalandı. Bakan Yerlikaya yakalanan şahısların adalete teslim edildiğini belirterek, “İl jandarma Komutanlıkları, İl Emniyet Müdürlükleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığımızca 81 il genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ‘Çember-8’ operasyonlarında bu şahıslar, yol aramalarında, ev ve iş yerlerinde, kimlik kontrollerinde yakalanıp adalete teslim edildi” ifadelerine yer verdi. Bakan Yerlikaya’dan operasyona katılan tebrik Bakan Yerlikaya operasyona katılan personelleri tebrik ederek, “Operasyonları yöneten Valilerimizi, Kaymakamlarımızı, İl Jandarma Komutanlarımızı, İl Emniyet Müdürlerimizi, Sahil Güvenliğimizi ve operasyonlara katılan Polislerimizi, Jandarmalarımızı tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası ve desteği sizinle. Arananları yakalayıp adalete teslim etmeye kararlıyız” ifadelerine yer verdi.
Kütahya Kütahya Valisi Işın, İhtisas Akademi Açılış Lansmanı’nda gençlerle buluştu TÜGVA Kütahya İl Temsilciliği tarafından düzenlenen İhtisas Akademi Lansmanı, Germiyan Gençlik Merkezinde, Kütahya Valisi Musa Işın’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan söyleşide, “Gençlerin Yüzyılı” ve “Diplomasi” konuları konuşuldu. 10 Aralık’ın Dünya İnsan Hakları Günü olduğunu hatırlatarak Filistin ve Doğu Türkistan’da yaşanan vahşete dikkat çeken Vali Işın, zulme karşı çıkanların da susturulmaya çalışıldığını söyledi ve tüm mazlumların özgürlüğünü diledi. Toplumun değerinin maddi değil manevi değerlerle ölçüldüğünde vurgu yapan Vali Işın, “Büyük bir servete, gurur duyulacak bir tarihe sahibiz. Ecdadımızın kanıyla, canıyla bıraktığı topraklara, onların bıraktığı değerlerle sahip çıkmalıyız. Osmanlı Devleti, varlığını 622 yıl boyunca 3 kıtada sürdürmüş ve bünyesinde barındırdığı hiçbir millete zulmetmemiştir; hoşgörü ve adaletle hükmetmiştir. Bizler de bu değerlere sahip çıkacağız, bir olacağız, beraber olacağız, güçlü olacağız” dedi. Güçlü bir toplum olmanın yolunun iyi bir eğitimden geçtiğini belirten Vali Işın, “Kendimizi çok iyi yetiştireceğiz. Hem fen ilimlerini çok iyi öğreneceğiz hem de ilme dayalı imanı elde edeceğiz. Taassuptan uzak hakikate dayalı imana sahip olmalıyız. Bu da okumakla olur. Ecdadımıza layık bir gençlik diliyoruz” diye konuştu. Vali Musa Işın, konuşmasının ardından gençlerin sorularını yanıtladı. İhtisas Akademi, alanında uzman isimlerin belirli konularda eğitim vereceği bir program sunacak. Eğitimler Mart’a kadar sürecek ve katılımcılara sertifika verilecek.