KÜLTÜR SANAT - 22 Eylül 2023 Cuma 09:43

Eminönü Yeni Camii’ndeki Kabe tasvirli tarihi çini pano demirlerin arkasına gizlendi

A
A
A

Osmanlı sultanları tarafından yaptırılan Eminönü Yeni Camii’nin içinde yer alan Kabe tasvirli tarihi çini pano demirlerin arkasında paslanmaya yüz tuttu. Tarihçi Ömer Faruk Yavaşçay, çini panonun korunması için kırılmaz şeffaf bir camla kaplanması gerektiğini söyledi.

Eminönü Yeni Camii bir diğer adıyla Valide Sultan Camii’nin inşasına 1597 yılında Safiye Sultan tarafından başlandı. Ancak Mısır Çarşısı’nın hemen yanında Galata’nın tam karşısında yer alan son Osmanlı klasik dönem caminin inşası Hatice Sultan’ın çabalarıyla 1665 yılında tamamlandı. Yapımı 66 yıl süren Yeni Camii’nin 66 kubbesi bulunuyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun inşası en uzun süren camisi olan Yeni Camii’nin içinde birbirinden güzel çiniler yer alıyor. Yüzyıllardır milyonlarca kişinin uğrak yeri olan bu güzel eserin içinde bulunan Kabe tasvirli tarihi çini pano demirlerin arkasına gizlendi. 6 bölümlü demir parmaklığın ardından kısmen görünen çini pano paslanmaya başladı. Panonun kenarlarında kırılmalar olduğu görüldü. Kabe tasvirli çini panoda çatlaklar meydana geldi. Tarihçi Ömer Faruk Yavaşçay, eserin Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından korunması gerektiğini söyledi.

Eminönü Yeni Camii’ndeki Kabe tasvirli tarihi çini pano demirlerin arkasına gizlendi

“Yeni Camii’nin inşası 66 yıl sürdü”

Eminönü Yeni Camii’nin inşası hakkında bilgi veren Tarihçi Ömer Faruk Yavaşçay, “Şuan da Eminönü Yeni Camii’nin önündeyiz. Safiye Sultan döneminde 1597 yılında inşaatına başlanıyor. Camii maalesef tamamlanamıyor. 1600’lü yılların başlarında Sultanahmet Camii’nin inşaatına da başlanıyor o yüzden buraya pek önem gösterilmiyor. Sultanahmet Camii’ne tüm yatırımlar yapılıyor. Burası denize sıfır olduğundan dolayı zemin kısmı sürekli su alıyordu ve buraya yüzlerce kazık çakıldı. Zemin kısmını sağlamlaştırmak için. Bu yüzden de yüzyıllardır dayanıyor. İnşaat yarım kaldı, yıllar geçti.

Eminönü Yeni Camii’ndeki Kabe tasvirli tarihi çini pano demirlerin arkasına gizlendi

Hatice Sultan kendisi inşasına devam etmek istedi. Caminin olduğu yerde Yahudilere ait binalar vardı. Hatice Sultan onların hakkı ne kadarsa ödeyerek satın aldı. Satın aldığı binaları da yıktırınca burada devasa bir boş alan oluştu. Sonrasında inşaat çalışmalarına başlandı. Bu çalışmalar çok uzun sürdü çünkü hem cami büyüktü hem de bu dükkanların alımı uzun sürmüştü. Bu caminin inşaatı 66 yıl sürdü. Osmanlı İmparatorluğu’nun inşası en uzun süren camisi burasıdır. 1665 yılında buranın açılışı yapıldı. Tabii ki tek başına yapılmadı. Yanında çeşmesi, sultan türbesi, hünkar kasrı, hünkar mahfili ve medresesi vardı. Büyük bir kompleksti burası. Ayrıca Mısır Çarşısı buraya gelir getirmek için yapılmıştı. Bunların hepsi birlikte 1665 yılında tamamlandı” dedi.

Eminönü Yeni Camii’ndeki Kabe tasvirli tarihi çini pano demirlerin arkasına gizlendi

“Kabe tasvirli çini pano maalesef bir demirle kapatılmış”

Osmanlı İmparatorluğu’nun son klasik dönem camisinde bulunan Kabe tasvirli tarihi çini panonun demirle kapatıldığını anlatan Yavaşçay, “Yeni Camii’den sonra bu büyüklükte klasik dönem cami yapılmadı. Genellikle Lale Devri’nden sonra daha çok Avrupai tarzda camiler yapıldı. Bu cami dışarıdan bakıldığında piramidal bir görüntüye sahiptir. Yani 4 köşesinden bir çizgi çizdiğimiz vakit kubbeye bir piramidi andırıyor. Bu yönden mimari olarak çok güzel bir görüntüsü var. Ayrıca içerisinde yüzlerce çini var. Caminin iç kısmında ise çok özel bir eser var. Kabe tasvirli bir çini pano bulunuyor. Bu çini pano maalesef bir demirle kapatılmış durumda.

Eminönü Yeni Camii’ndeki Kabe tasvirli tarihi çini pano demirlerin arkasına gizlendi

Eserin hem görüntüsü bozulmuş hem de o demir yıllar geçtikçe paslanıyor ve o çiniyi bozuyor. Burada yapılması gereken o demir korumanın kaldırılıp yerine şeffaf kırılmaz bir camla kaplanması gerekiyor. İnsanlar bir de dokunuyor ona bununda önüne geçilmesi gerekiyor. Bu eserin kırılmaz bir camla koruma altına alınması gerekiyor. Eminönü Yeni Camii Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aittir şuan mülkiyeti ondadır. Kabe tasvirli çini panonun da onlar tarafın korunması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Eminönü Yeni Camii’ndeki Kabe tasvirli tarihi çini pano demirlerin arkasına gizlendi

Semanur Kaygısız - Emre Baba


 

 

 

 

 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Adıyaman Akrabalar arasında silahlı çatışma: 3 ölü, 2 yaralı Adıyaman’da, akraba olan iki aile arasında çıkan silahlı çatışmada 3 kişi hayatını kaybederken 2 kişi ise yaralandı. Edinilen bilgilere göre, Adıyaman’ın Samsat ilçesine bağlı Taşkuyu Köyü’nde akraba olan iki aile arasında tartışma çıktı. Kısa sürede büyüyen tartışma silahlı kavgaya dönüştü. Meydana gelen silahlı çatışmada 9 yaşındaki Mustafa Avcı, Abidin Avcı (39), ve Tuğba Avcı, Kasım Avcı ve ismi öğrenilemeyen bir kişi yaralandı. Çatışmanın çıktığı olay yerine çok sayıda jandarma ekibi ile sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılardan Kasım Avcı yaralı halde olay yerinden kaçarak kayıplara karışırken olay yerine gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan Tuğba Avcı, Abidin Avcı ve Mustafa Avcı ile ismi öğrenilemeyen 1 kişi Samsat Devlet Hastanesi, Kahta Devlet Hastanesi ve Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanelerine sevk edildi. Buralarda tedavi altına alınan yaralılardan Tuğba Avcı, Abidin Avcı ve Mustafa Avcı yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kişilerin yakınları hastanede sinir krizleri geçirdi. Polis ve jandarma ekipleri hastanelerde ve olay yerinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Öte yandan çatışmada hayatını kaybeden Mustafa Avcı ile Abidin Avcı’nın baba oğul olduğu öğrenildi. Yaralı halde kaçarak kayıplara karışan Kasım Avcı’nın yakalanması için ise ekipler tarafından çalışma başlatıldı. Konuyla ilgili soruşturma sürüyor.
İstanbul Sancaktepe Belediyesi proje tanıtım toplantısına yoğun ilgi Sancaktepe Belediyesi 31 Mart seçimleri kapsamında proje tanıtım toplantısı düzenledi. Yoğun ilgi gören ve katılımcıların coşkuyla eşlik ettiği toplantıda belediye başkanı Şeyma Döğücü önceki dönem yaptıklarını ve gelecek dönemdeki vaatlerini anlattı. Sancaktepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde gerçekleştirilen proje aday ve tanıtım toplantısında Sancaktepe Belediye Başkanı ve başkan adayı Şeyma Döğücü önceki dönem yaptıkları icraatleri ve gelecek dönemdeki vaatlerini sıraladı. Yoğun ve coşkulu bir katılımın olduğu toplantıya eski başbakan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk, Cumhur İttifakı siyasi parti ilçe başkanları katıldı. "Yeni dönemde Sancaktepe emin ellerde" Konuşmalarında Sancaktepe’de yaptıkları hizmetleri anlatan ve pandemi döneminde yaptıklarına da değinen Şeyma Döğücü "Pandemi döneminde 5 bin öğrencimize tablet dağıttık. Kardeş belediyemiz Adıyaman Suvarlı Belediyesine park yaptık. Manavgat yangınında zarar gören Tilkiler köyüne cami yaptık. 5 yılda çok çalıştık, severek çalıştık. Vatandaşımıza sunduğumuz hizmetler neticesinde onların yüzünde gülümsemelerini, gençlerimizin başarılarını gördükçe mutlu olduk, göğsümüz kabardı. Yeni dönemde de inşallah Sancaktepe emin ellerde." ifadelerini kullandı. "Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir. Bizim nazarımızda sadece millete hizmetkarlıktır." Şeyma Döğücü konuşmalarına, "Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi belediyecilik diğerlerinin nazarında rant kapısı olabilir. Bizim gözümüzde hizmet kapısıdır. Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir. Bizim nazarımızda sadece millete hizmetkarlıktır, şehre olan aşk ve sevdadır." şeklinde devam etti. Döğücü ayrıca evlilik destek paketi, ev bizden yuva sizden projesi ile yeni evlenecek gençlere müjde niteliğinde vaatlerde bulundu. Ayrıca eğitim alanında da yatırım yapacaklarının sözünü verdi. Programa katılan eski başbakan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Binali Yıldırım, "2019’da Sancaktepe ve çoğu ilçelerimizi dolaştık ve başkanlarımızı işbaşına getirdik. Biz o seçimle beraber olamadık. Ama ilçe belediye başkanlarımız bir şehirde Belediye Başkanı yok diye bahanelerin arkasına sığınmadılar. Çok güzel işler başardılar. İşte bunun belirgin örneklerinden bir tanesi Sancaktepe’dir." dedi.