KÜLTÜR SANAT - 23 Ağustos 2023 Çarşamba 10:03

Sultan Abdülmecid’in hatırasını yaşatmak için yapılan Yeşilköy Mecidiye Camii havadan görüntülendi

A
A
A
Sultan Abdülmecid’in hatırasını yaşatmak için yapılan Yeşilköy Mecidiye Camii havadan görüntülendi

Yeşilköy’de bulunan tek Osmanlı dönemine ait ve Sultan Mehmet Reşat tarafından babası Sultan Abdülmecid’in anısına yaptırılan Yeşilköy Mecidiye Camii, havadan görüntülendi.Bakırköy ilçesi Yeşilköy Mahallesi’nde bulunan Yeşilköy Mecidiye Camii, Sultan Mehmet Reşad tarafından babası Sultan Abdülmecid için 1911 yılında yaptırıldı. Yeşilköy’de bulunan Osmanlı dönemine ait tek eser olma özelliğini taşıyan cami hakkında Araştırmacı ve Tarihçi Ömer Faruk Yavaşçay, bilgi verdi. Rum, Ermeni ve Ortodoks nüfusunun yoğun olduğu bölgede Türk nüfusunun artmasıyla bir cami ihtiyacı doğduğunu anlatan Araştırmacı ve Tarihçi Ömer Faruk Yavaşçay, bu ihtiyacı Sultan Mehmet Reşad’ın giderdiğini Yeşilköy Mecidiye Camii’ni yaptırdığını söyledi. Geçmiş dönemde yaşayan bir padişah için cami yapılması Osmanlı döneminde sık rastlanan bir durum olmadığını belirten Yavaşçay, Osmanlı’nın son dönemlerinde Avrupa tarzına yönelik yapılan camilerin aksine Yeşilköy Mecidiye Camii, 16. Yüzyıla ait olan klasik Osmanlı mimari özelliklerini taşıdığını dile getirdi. Birinci ulusal mimarlık akımının önemli mimarlarından Mimar Kemalettin’in izlerini taşıyan cami ise havadan görüntülendi.“Sultan Mehmet Reşad döneminde yapılmasına rağmen Sultan Abdülmecid için yapıldı”


Yeşilköy’de bulunan tek Osmanlı dönemine ait cami hakkında bilgi veren Araştırmacı ve Tarihçi Ömer Faruk Yavaşçay, “Yeşilköy’ün tek Osmanlı camisinin önündeyiz. Burası Osmanlı’nın son dönemine kadar Rumlar, Emeniler ve Ortodokslar tarafından yoğun oturulan bölgeydi. Osmanlı’nın son dönemlerinde ise Türkler tarafından yerleşilmeye başlanmasıyla burada bir cami ihtiyacı doğdu. Osmanlı’da 1911 tarihinde Sultan Mehmet Reşad döneminde buraya bir cami yapıldı. Bu caminin şöyle bir özelliği var; Sultan Mehmet Reşad döneminde yapılmasına rağmen Sultan Abdülmecid için yapıldı. Bu çokça rastlanan bir durum değil. Geçmiş dönemdeki bir padişah için sonraki dönemde cami yapılması. Burası Sultan Abdülmecid için önemli bir ilçe çünkü buraya sıkça ziyarete geliyordu. Onun için anısına bir cami yaptırılıyor. Bu camiyi yaptıran kişi ise Mimar Kemalettin’dir. Mimar Kemalettin ise birinci ulusal mimarlık akımının önde gelen mimarlarından biridir. Ayrıca kendisi günümüzde kullandığımız 20 liranın arkasında fotoğrafı bulunan kişidir. Burasının farklı mimarlık özellikleri ise klasik Osmanlı cami olarak yapılıyor. Normal de Osmanlı’nın son döneminde biraz Avrupai tarzda camiler yapılmasına rağmen son dönemde klasik Osmanlı camilerindendir. Yani 16. yüzyıl camisi. Ayrıca bu caminin girişindeki babalar normalde Osmanlı’nın mimari parçalarından bunlar. Diğer camilerde küçük oluyor. Ama bu caminin girişinde büyük yapılmış. Bu da önemli mimari bir ayrıntıdır” dedi.Sultan Abdülmecid’in hatırasını yaşatmak için yapılan Yeşilköy Mecidiye Camii havadan görüntülendi

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Adıyaman Akrabalar arasında silahlı çatışma: 3 ölü, 2 yaralı Adıyaman’da, akraba olan iki aile arasında çıkan silahlı çatışmada 3 kişi hayatını kaybederken 2 kişi ise yaralandı. Edinilen bilgilere göre, Adıyaman’ın Samsat ilçesine bağlı Taşkuyu Köyü’nde akraba olan iki aile arasında tartışma çıktı. Kısa sürede büyüyen tartışma silahlı kavgaya dönüştü. Meydana gelen silahlı çatışmada 9 yaşındaki Mustafa Avcı, Abidin Avcı (39), ve Tuğba Avcı, Kasım Avcı ve ismi öğrenilemeyen bir kişi yaralandı. Çatışmanın çıktığı olay yerine çok sayıda jandarma ekibi ile sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılardan Kasım Avcı yaralı halde olay yerinden kaçarak kayıplara karışırken olay yerine gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan Tuğba Avcı, Abidin Avcı ve Mustafa Avcı ile ismi öğrenilemeyen 1 kişi Samsat Devlet Hastanesi, Kahta Devlet Hastanesi ve Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanelerine sevk edildi. Buralarda tedavi altına alınan yaralılardan Tuğba Avcı, Abidin Avcı ve Mustafa Avcı yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kişilerin yakınları hastanede sinir krizleri geçirdi. Polis ve jandarma ekipleri hastanelerde ve olay yerinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Öte yandan çatışmada hayatını kaybeden Mustafa Avcı ile Abidin Avcı’nın baba oğul olduğu öğrenildi. Yaralı halde kaçarak kayıplara karışan Kasım Avcı’nın yakalanması için ise ekipler tarafından çalışma başlatıldı. Konuyla ilgili soruşturma sürüyor.
İstanbul Sancaktepe Belediyesi proje tanıtım toplantısına yoğun ilgi Sancaktepe Belediyesi 31 Mart seçimleri kapsamında proje tanıtım toplantısı düzenledi. Yoğun ilgi gören ve katılımcıların coşkuyla eşlik ettiği toplantıda belediye başkanı Şeyma Döğücü önceki dönem yaptıklarını ve gelecek dönemdeki vaatlerini anlattı. Sancaktepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde gerçekleştirilen proje aday ve tanıtım toplantısında Sancaktepe Belediye Başkanı ve başkan adayı Şeyma Döğücü önceki dönem yaptıkları icraatleri ve gelecek dönemdeki vaatlerini sıraladı. Yoğun ve coşkulu bir katılımın olduğu toplantıya eski başbakan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk, Cumhur İttifakı siyasi parti ilçe başkanları katıldı. "Yeni dönemde Sancaktepe emin ellerde" Konuşmalarında Sancaktepe’de yaptıkları hizmetleri anlatan ve pandemi döneminde yaptıklarına da değinen Şeyma Döğücü "Pandemi döneminde 5 bin öğrencimize tablet dağıttık. Kardeş belediyemiz Adıyaman Suvarlı Belediyesine park yaptık. Manavgat yangınında zarar gören Tilkiler köyüne cami yaptık. 5 yılda çok çalıştık, severek çalıştık. Vatandaşımıza sunduğumuz hizmetler neticesinde onların yüzünde gülümsemelerini, gençlerimizin başarılarını gördükçe mutlu olduk, göğsümüz kabardı. Yeni dönemde de inşallah Sancaktepe emin ellerde." ifadelerini kullandı. "Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir. Bizim nazarımızda sadece millete hizmetkarlıktır." Şeyma Döğücü konuşmalarına, "Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi belediyecilik diğerlerinin nazarında rant kapısı olabilir. Bizim gözümüzde hizmet kapısıdır. Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir. Bizim nazarımızda sadece millete hizmetkarlıktır, şehre olan aşk ve sevdadır." şeklinde devam etti. Döğücü ayrıca evlilik destek paketi, ev bizden yuva sizden projesi ile yeni evlenecek gençlere müjde niteliğinde vaatlerde bulundu. Ayrıca eğitim alanında da yatırım yapacaklarının sözünü verdi. Programa katılan eski başbakan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Binali Yıldırım, "2019’da Sancaktepe ve çoğu ilçelerimizi dolaştık ve başkanlarımızı işbaşına getirdik. Biz o seçimle beraber olamadık. Ama ilçe belediye başkanlarımız bir şehirde Belediye Başkanı yok diye bahanelerin arkasına sığınmadılar. Çok güzel işler başardılar. İşte bunun belirgin örneklerinden bir tanesi Sancaktepe’dir." dedi.