KÜLTÜR SANAT - 01 Eylül 2023 Cuma 10:54

Tarihi Fildami Sarnıcı Bakırköy Belediyesi tarafından kendi haline terk edildi

A
A
A
Tarihi Fildami Sarnıcı Bakırköy Belediyesi tarafından kendi haline terk edildi

Bakırköy Belediyesi tarafından 2015’de restore edileceği duyurulan tarihi Fildami Sarnıcı bakımsızlıktan günden güne yok oluyor. Ayasofya kadar eski olan yapının kendi haline terk edilmiş hali havadan görüntülendi.


Bakırköy, Osmaniye Mahallesi’nde bulunan tarihi 5-6’ıncı yüzyıllara dayanan Fildami Sarnıcı’nı Bakırköy Belediyesi 2015 yılında restore edeceğini duyurmuştu. Hiçbir çalışma gerçekleştirilmeyen Bizans’ın altın çağına ait eser, bakımsızlıktan günden güne yok oluyor. Ayasofya ile yaşıt olan yapı, duvarlarındaki yazılar ve içindeki çöplerle kendi haline terk edildi. Günümüzde metruk bir hal alan Fildami Sarnıcı’nda birçok yerinde derin yarıkların bulunduğu ve farklı yerlerinde ateş yakıldığı görüldü. İçinde kedinin öldüğü, mimarisine uygun olmayan sahnenin ve merdivenlerin yapıldığı eser havadan görüntülendi.“Yıllar geçmesine rağmen hiçbir çalışma yapılmadı”


Araştırmacı Tarihçi Ömer Faruk Yavaşçay,” Bu sarnıcın hem yer üstünde dış cephesi görünüyor hem de iç cephesi görünüyor. Türünün tek örneği olarak önemli bir sarnıç. Doğu Roma döneminde yapıldığı düşünülüyor. 5-6’ıncı yüzyıl olarak. Hangi imparator tarafından yapıldığı belli değil. Roma döneminde su sarnıcı olarak kullanılıyor. Osmanlı döneminde ise fil ahırları olarak kullanılıyor. 1. Bayezid döneminde Timur’la savaş yapıyoruz o savaşta Timur filleri kullanıyor ve Osmanlı’yı yeniyor. Bu savaştan sonra bizde fil kullanmaya başlıyoruz. Bu fillerin kalması için bazı alanlar yapıyoruz. Burayı da Doğu Roma’dan alıp kullanıyoruz. Burası Osmanlı’nın son dönemine kadar fillerin yaşadığı yer olarak kullanılıyor. Cumhuriyet döneminde ise burası 1996 yılına kadar bostan olarak kullanılıyor. 1996 yılından 2004 yılına kadar da çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. O tarihten günümüze kadar boş bir alan olarak kaldı. Bir restorasyona ihtiyacı var. Bakırköy Belediyesi restorasyon yapacağına dair çeşitli açıklamalar yapmıştı. Yıllar geçmesine rağmen hiçbir çalışma yapılmadı. Eser çok bakımsız durumda. Burası çok bakımsız olduğundan dolayı içinde bazı metruk binalar var. Kimin girip çıktığı belli değil. Herhangi bir koruma veya gözetleme bulunmuyor. İçeride bazı hayvan ölüleri var. İçeride ateş falan da yakıyorlar. Yapı zarar görüyor. Yapının çoğu alanında yanma izleri var. Duvarlarında derin çatlaklar var. İç cephenin acilen bir restorasyona ihtiyacı var. Dış cephe iç cepheye göre iyi ama iç cephesi çok kötü bir durumda. Dış cepheye ise baştan sona yazı yazılmış bunların temizlenmesi gerekiyor. Yapı 120 metreye 76 metre ölçülere sahip. 11 metre de yüksekliği var. Toplamda 9 bin 600 metrekare ayrıca 100 bin tona kadar da su alıyor. Bunlar yapının mimari özellikleri” dedi.Tarihi Fildami Sarnıcı Bakırköy Belediyesi tarafından kendi haline terk edildi

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Adıyaman Akrabalar arasında silahlı çatışma: 3 ölü, 2 yaralı Adıyaman’da, akraba olan iki aile arasında çıkan silahlı çatışmada 3 kişi hayatını kaybederken 2 kişi ise yaralandı. Edinilen bilgilere göre, Adıyaman’ın Samsat ilçesine bağlı Taşkuyu Köyü’nde akraba olan iki aile arasında tartışma çıktı. Kısa sürede büyüyen tartışma silahlı kavgaya dönüştü. Meydana gelen silahlı çatışmada 9 yaşındaki Mustafa Avcı, Abidin Avcı (39), ve Tuğba Avcı, Kasım Avcı ve ismi öğrenilemeyen bir kişi yaralandı. Çatışmanın çıktığı olay yerine çok sayıda jandarma ekibi ile sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılardan Kasım Avcı yaralı halde olay yerinden kaçarak kayıplara karışırken olay yerine gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan Tuğba Avcı, Abidin Avcı ve Mustafa Avcı ile ismi öğrenilemeyen 1 kişi Samsat Devlet Hastanesi, Kahta Devlet Hastanesi ve Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanelerine sevk edildi. Buralarda tedavi altına alınan yaralılardan Tuğba Avcı, Abidin Avcı ve Mustafa Avcı yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kişilerin yakınları hastanede sinir krizleri geçirdi. Polis ve jandarma ekipleri hastanelerde ve olay yerinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Öte yandan çatışmada hayatını kaybeden Mustafa Avcı ile Abidin Avcı’nın baba oğul olduğu öğrenildi. Yaralı halde kaçarak kayıplara karışan Kasım Avcı’nın yakalanması için ise ekipler tarafından çalışma başlatıldı. Konuyla ilgili soruşturma sürüyor.
İstanbul Sancaktepe Belediyesi proje tanıtım toplantısına yoğun ilgi Sancaktepe Belediyesi 31 Mart seçimleri kapsamında proje tanıtım toplantısı düzenledi. Yoğun ilgi gören ve katılımcıların coşkuyla eşlik ettiği toplantıda belediye başkanı Şeyma Döğücü önceki dönem yaptıklarını ve gelecek dönemdeki vaatlerini anlattı. Sancaktepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde gerçekleştirilen proje aday ve tanıtım toplantısında Sancaktepe Belediye Başkanı ve başkan adayı Şeyma Döğücü önceki dönem yaptıkları icraatleri ve gelecek dönemdeki vaatlerini sıraladı. Yoğun ve coşkulu bir katılımın olduğu toplantıya eski başbakan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk, Cumhur İttifakı siyasi parti ilçe başkanları katıldı. "Yeni dönemde Sancaktepe emin ellerde" Konuşmalarında Sancaktepe’de yaptıkları hizmetleri anlatan ve pandemi döneminde yaptıklarına da değinen Şeyma Döğücü "Pandemi döneminde 5 bin öğrencimize tablet dağıttık. Kardeş belediyemiz Adıyaman Suvarlı Belediyesine park yaptık. Manavgat yangınında zarar gören Tilkiler köyüne cami yaptık. 5 yılda çok çalıştık, severek çalıştık. Vatandaşımıza sunduğumuz hizmetler neticesinde onların yüzünde gülümsemelerini, gençlerimizin başarılarını gördükçe mutlu olduk, göğsümüz kabardı. Yeni dönemde de inşallah Sancaktepe emin ellerde." ifadelerini kullandı. "Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir. Bizim nazarımızda sadece millete hizmetkarlıktır." Şeyma Döğücü konuşmalarına, "Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi belediyecilik diğerlerinin nazarında rant kapısı olabilir. Bizim gözümüzde hizmet kapısıdır. Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir. Bizim nazarımızda sadece millete hizmetkarlıktır, şehre olan aşk ve sevdadır." şeklinde devam etti. Döğücü ayrıca evlilik destek paketi, ev bizden yuva sizden projesi ile yeni evlenecek gençlere müjde niteliğinde vaatlerde bulundu. Ayrıca eğitim alanında da yatırım yapacaklarının sözünü verdi. Programa katılan eski başbakan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Binali Yıldırım, "2019’da Sancaktepe ve çoğu ilçelerimizi dolaştık ve başkanlarımızı işbaşına getirdik. Biz o seçimle beraber olamadık. Ama ilçe belediye başkanlarımız bir şehirde Belediye Başkanı yok diye bahanelerin arkasına sığınmadılar. Çok güzel işler başardılar. İşte bunun belirgin örneklerinden bir tanesi Sancaktepe’dir." dedi.