GENEL - 24 Mart 2023 Cuma 11:07

Başkan Demircan: "Yetkili sendika hak aramak yerine siyaset yapıyor"

A
A
A
Başkan Demircan: "Yetkili sendika hak aramak yerine siyaset yapıyor"

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, sağlık çalışanlarının sorunlarına değinerek toplu sözleşmede yetkili sendikayı eleştirdi.

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, sağlık çalışanlarının sorunlarına değinerek toplu sözleşmede yetkili sendikayı eleştirdi. Demircan, "Yetkili sendikanın görevi çalışanın mali ve sosyal haklarının korunarak geliştirilmesini sağlamaktır. Ne yapıyor bizim sendikalarımız; genelde siyaset yapıyorlar." dedi.


Sağlık çalışanlarına yönelik basın açıklaması yapan Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, gerek sistem hataları, gerek değersizlik hissiyle sürekli bir şikâyet içerisinde olduklarını belirterek, şunları sözyledi: "Mali hak kayıpları, kalitesiz yemek problemi, kreş sorunu, emekliliğe yansımayan bilmem kaç çeşit maaş ödemesi, giyim yardımı, liyakatsizlik, çeşitli baskılar, fiziki mekan yetersizlikleri, güvensiz çalışma ortamları, iş yükü ağırlığı, kangrene dönmüş banka promosyon sorunu, ek ödeme adaletsizliği, atama bekleyen sağlık çalışanları, mülakat, mesleki saygınlık, şiddet olayları, görevi başında vefat beden sağlık çalışanlarının şehit sayılmaması, yoksulluk sınırının altında ücret almak ve açlık sınırında yaşamak gibi onlarca madde daha ekleyebiliriz. Bunların tümünün oluşumunda bir değil birçok etken var. Sağlık Bakanlığı, YÖK, Aile Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı bileşenleri ile Gazi Meclis’imizde bizleri temsil eden vekillerimiz. Peki ya bunların dışında? Bunların dışında bir de sizler tarafından yetki mührünü verdiğiniz yetkili sendika var."


Yetkili sendikanın görevinin mali ve sosyal haklarının korunarak geliştirilmesini sağlamak olduğunu vurgulayan Demircan, "Peki, böyle mi? Ne yapıyor bizim sendikalarımız? Genelde siyaset yapıyorlar. Bardak, bayrak, şal, powerbank, kahve, fincan, cezve gibi promosyon ürünlerini renkli kravatlar takarak, iri cümlelerle siyasilere veya idarecilere takdim ederek faaliyetlerini sürdürüyorlar. Sistem ve sendika hatalarına bir de çalışanların yanlış tercihleri eklenince kamu çalışanlarının mevcut durumda olmaları da kaçınılmaz bir hal alıyor. Her şeyden bu kadar şikâyet eden eğitimli bir camianın kendileri için tek bir çivi çakmayan sendikalara idarenin, hükümetin veya her hangi bir görüşün sendikası anlayışı ile üye olmaları kabul edilemez. Ya üye olmaları kabul edilemez ya da şikâyet etmeleri kabul edilemez. İdareci olmak için sendikaya üye mi olunur veya ’yerim değişmesin’ diye sendikaya üye mi olunur. Daha vahim olan kısmı, aylık 180 lira alma hevesi ile bunca şikâyetin birinci derece muhatabı sendikalara üye mi olunur, olunmaz. Olunuyorsa da şikâyet edilmez. Artık kamu görevlisi arkadaşlarımızın olayın vahametinin farkına varmaları gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan ancak ülkemizde uygulanan siyasi parti geleneklerinden bir tanesi de siyasete atılan kişinin mensubu olduğu partiye yaptığı maddi bağıştır. Yakın zamanda bir sendika ve konfederasyon başkanı aday adaylığı için görevlerinden istifa etti. Ben merak ediyorum nasıl bir paraya sahip. Adaylığı kesinleştiğinde milyonlarca lira harcayacak. Memur açlık sınırında yaşayacak, memuru yıllarca temsil eden sendika baronları vekil olmak için yarışa girecekler. Yetkili sendika başkanı olarak yapamadıklarını veya yapmadıklarını milletvekili olunca mı yapacaklar? Mecliste geçmiş örnekleri var, gördüğümüz kadarıyla katma değerleri de olmadı. Yine bu yönde kamu görevlerinden istifa ederek aday adayı olan arkadaşlarımızın da sonrasında yeniden kamu idari görevlerine gelmemesi gerektiği görüşündeyiz" ifadelerini kullandı.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Balıkesir Balıkesir Büyükşehi Belediye Başkanı Akın, “Kaybedecek bir dakikamız bile yok” 31 Mart seçimlerinin ardından Ayvalık’a gelen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, kent merkezi ve 20 ilçesinde yapılacak çalışmalara bir an önce başlamak için start verdi. Ayvalık’ta CHP İlçe Başkanlığı ile Belediye Başkanı Mesut Ergin’e yönelik teşekkür ziyaretlerinde bulunan Başkan Akın, “Meselelerin çözümü için yapacağımız çalışmalara başlayabilmek için bir dakika bile vaktimiz yok” dedi. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’i makamında ziyaret ederek, yeniden belediye başkanlığı görevine seçildiği için kutlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, belediye meclis üyeleriyle de bir süre sohbet etti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Akın, Türkiye’nin en önemli tatil merkezlerinden biri olan Ayvalık’ta, Belediye Başkanı Mesut Ergin ile tam bir mutabakat içerisinde çalışmalar yapacaklarını vurguladı. Ayvalık’ın çok uzun zamandan bu yana süre gelen bütün sorunlarının çözümü için hazırlanacak projeleri bir an önce hayata geçirmek istediklerini belirten Ahmet Akın, “Bunun için de bir an evvel çalışmalara başlayacağız. Bugün; büyükşehir belediyesinin yetkililerini çağırdım. Onlardan brifing alarak, bir an önce işlerimize başlayacağız. Zaman kaybedecek bir dakikamız bile yok.” dedi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Akın, Ayvalık’ın en büyük sorunlarından biri olan kanalizasyon, su ve yol gibi alt yapı sorunlarının ortadan kalkması için de bir an önce düğmeye basacaklarının mesajlarını verdi.
Balıkesir Atatürk’ün Ayvalık’a gelişinin 90’ıncı yıl dönümü kutlandı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Balıkesir’in Ayvalık ilçesine gelişinin 90’ıncı yıl dönümü kutlandı. Program, Ayvalık Karayolları 29’uncu Şube Şefliği bahçesinden başladı. Atatürk’ün ilçeye giriş yaptığı güzergâh üzerinden gerçekleştirilen yürüyüşe; Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ve eşi Canan Ergin, gaziler ve şehit aileleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle öğrenciler katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Çelenk takdimleri ve vatandaşların Atatürk anıtına çiçek sunumunun ardından Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin yaptığı konuşmada, 90 yıl önce, bugün Ayvalık’a gelip bu toprakları ziyaret eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün güzergâhından yürüyerek halkın karşısına gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. 13 Nisan 1934 tarihinde Atatürk’ün o günlerde yaptığı yurt gezileri kapsamında Ayvalık’ı da 90 yıl önce ziyaret ettiğini hatırlatan Başkan Ergin, "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 90 yıl önce Ayvalık’a gelişiyle ilçemizi, Ayvalıklıları şereflendirdi, o güzel duyguyu şu anda biz de hep birlikte gururla yaşıyoruz. Atatürk, sadece kendi ülkesine değil, dünyadaki mazlum ülkelere de örnek olmuş, verdiği kurtuluş savaşıyla ve ardından devrimleriyle ışık saçmış bir lider."dedi.
İstanbul Trendyol Süper Lig: Beşiktaş: 1 - Samsunspor: 0 (İlk yarı) Trendyol Süper Lig’in 32. haftasında Beşiktaş, evinde Samsunspor ile karşılaşıyor. Mücadelenin ilk yarısı siyah-beyazlıların 1-0’lık üstünlüğüyle tamamlandı. Maçtan dakikalar (İlk yarı) 5. dakikada Zeki Yavru’NUN sağ taraftan serbest vuruşta ceza sahası içinde Moundilmadji’nin kafa vuruşunda meşin yuvarlak kalenin üzerinden dışarıya çıktı. 8. dakikada Semih Kılıçsoy ile yaptığı verkaç sonrası ceza sahası içi sol çaprazdan Muçi’nin vuruşunda top yandan dışarıya gitti. 18. dakikada Gedson Fernandes ceza sahası dışı sol çaprazından topla beraber içeriye hareketlendi. Samsunspor savunmasının müdahalesiyle top, Semih Kılıçsoy’un önüne düştü. Altıpasın gerisinden vuruşunu yapan Semih, meşin yuvarlağı ağlara gönderdi. 1-0 34. dakikada Zainutdinov’un sol taraftan attığı pasta ceza yayı üzerinde topla buluşan Ghezzal, tek dokunuşla pasını Muçi’ye aktardı. Muçi’nin ceza sahası dışı sağ çaprazından sert şutunda kaleci Okan meşin yuvarlağı kurtardı. 42. dakikada sol taraftan Emre Kılınç pasında topla buluşan Ntcham’ın ceza yayı gerisinden yerden şutunda kaleci Mert iki hamlede meşin yuvarlağın sahibi oldu. 45+1. dakikada Gedson Fernandes’ten kaptığı topa hareketlenen Taylan Antalyalı’nın ceza yayı sağ çaprazından şutunda kaleci Mert meşin yuvarlağı kornere çeldi. Hakemler: Direnç Tonusluoğlu, Süleyman Özay, Mehmet Akıncık Beşiktaş: Mert Günok, Jonas Svensson, Necip Uysal, Omar Colley, Baktiyor Zainutdinov, Gedson Fernandes, Rachid Ghezzal, Milot Rashica, Ernest Muçi, Jackson Muleka, Semih Kılıçsoy Yedekler: Ersin Destanoğlu, Tayyip Talha Sanuç, Cenk Tosun, Vincent Aboubakar, Daniel Amartey, Oxlade Chamberlain, Demir Ege Tıknaz, Al Musrati, Umut Meraş, Emrecan Terzi Teknik Direktör: Fernando Santos Samsunspor: Okan Kocuk, Zeki Yavru, Alim Öztürk, Rick van Drongelen, Soner Gönül, Youssef Benasser, Taylan Antalyalı, Carl Holse, Olivier Ntcham, Emre Kılınç, Marius Moundilmadji Yedekler: Jakub Szumski, Moryke Fofana, Flavien Tait, Nany Dimata, Marc Bola, Kingsley Schindler, Yunus Emre Çift, Muhammed Gümüşkaya, Osman Çelik, Arbnor Muja Teknik Direktör: Markus Gisdol Gol: Semih Kılıçsoy (dk. 18) (Beşiktaş)