ASAYİŞ - 11 Nisan 2024 Perşembe 11:44

Trabzon’da tüpten kaynaklı patlama nedeniyle 1 kişi yaralandı

A
A
A

Trabzon’un Araklı ilçesinde tüpten sızan gaz nedeniyle meydana gelen patlamada 1 kişi yaralandı.

Olay ilçeye bağlı Esentepe Mahallesi’nde meydana geldi. Sabah namazı için kalkan Ali Sil’in sobayı yakmak istediği sırada evde patlama meydana geldi. Patlamada Ali Sil’in eşi Ümmühan Sil vücudunun yerlerinde meydana gelen yanıklar nedeniyle yaralandı. Patlamayı duyan çevredekiler 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulundu. Olay yerine sağlık ve polis ekipleri yönlendirildi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından Ümmihan Sil’e yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı. Olay yerinde geniş çapta inceleme başlatılırken patlamanın tüpten sızan gaz nedeniyle meydana geldiği düşünülüyor. Olayla ilgili inceleme devam ediyor.

Trabzon’da tüpten kaynaklı patlama nedeniyle 1 kişi yaralandı

Yusuf Genç

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Erzincan Çakşır Otu Projesi ödül aldı Erzincan’da düzenlenen Anadolu Üniversiteler Birliği 3. AR-GE Proje Pazarında “Çakşır (Ferula Communis) Bitkisinden Ekstrakte Edilen Uçucu Yağların Yaprakbiti (Aphididae) Üzerindeki Etkisinin Belirlenmesi” isimli proje üçüncülük ödülü aldı. 20 Mayıs 2024 tarihinde Erzincan’da düzenlenen Anadolu Üniversiteler Birliği 3. AR-GE Proje Pazarında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinden Doç. Dr. H.İbrahim Öztürk, Doç.Dr. K. Volkan Özdokur, Dr. Öğr. Üyesi Emre Yavuz, Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Kimyager Harun Uğurlu ile Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Ziraat Yük. Müh. Özkan Bozbek tarafından sunulan Proje Tarım Gıda ve Çevre Bilimleri Akademisyen(Araştırıcı) Kategorisinde 3. lük ödülüne layık görüldü. Tarım alanlarında en önemli sorunlar arasında yer alan hastalık, zararlı ve yabancı otların kontrolünde kullanılan bitki koruma ürünleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun bir şekilde kullanılıyor. Dünyada ve ülkemizde yoğun olarak uygulanan kimyasal savaş yöntemleri, kalıntı sorunu, çevre kirliliği, insan ve yararlı organizmalara tehdit oluşturmaktadır. Bundan dolayı son yıllarda insektisidal özelliklere sahip doğal kaynaklı maddeler dünya çapında parazitlere ve gıda zararlılarına karşı oldukça fazla dikkat çekmektedir. Bu noktadan hareketle Erzincan’da doğal olarak yetişen ve yabani sebze olarak kullanılan, çakşır otu olarak bilinen Ferula Communis bitkisinin esansiyel yağlarının ekstraksiyonu ile elde edilip böcek kovucu etkilerinin ve doğal insektisit olarak kullanılabilirliğini amaçlayan proje Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün işbirliği ile oluşturuldu. Proje Anadolu Üniversiteler Birliği 3. AR-GE Proje Pazarında Tarım Gıda ve Çevre Bilimleri Akademisyen(Araştırıcı) Kategorisinde 3. lük ödülüne layık görüldü.
Erzincan Erzincan’da bağlarda kontroller sürüyor Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik ekipleri bağlardaki hastalık ve zararlı kontrollerini aralıksız sürdürüyor. Genelde Üzümlü ilçesinde sürdürülen kontrollerde ekipler zaman zaman başka bölgelerde Cimin Üzümü yetiştiriciliği yapan üreticileri de ihmal etmiyor. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ekipleri Kemah’ın Sürek Köyünde ve Merkeze bağlı Söğütözü köyünde bulunan bağlarda da kontrollerini sürdürüyor. Ekipler bağcılık alanlarında yaptıkları kontrollerde bağ antraknozu, bağ küllemesi, bağ mildiyösü, kurşuni küf, ölü kol gibi hastalıkların yanı sıra salkım güvesi, bağ maymuncuğu, bağ hortumlu böceği gibi zararlıların kontrolünü yapıyor. Teknik ekipler aynı zamanda çiftçilere bağlarda uygulanılması gereken kültürel işlemler konusunda da bilgilendirme yapıyor. Bağlarda sulama, bakım, gübreleme, budama vb işlemlerin uygulanması noktasında ve bağlarda yaprak toplama, yapılan yanlış uygulamalar noktasında da bilgilendiriliyor. Bağlarda doğru biçimde uygulanacak kültürel işlemlerin bağların verim ve kalitesinin artırılması hususunda çok önemli olduğunu vurgulayan teknik ekipler, üreticilerin her zaman yanında olacaklarını belirttiler. Coğrafi işaretli cimin üzümü üretim alanlarında kontrollerin sürekli devam edeceğini belirten yetkililer, üreticilerin yanında olmaya devam edecek.