KÜLTÜR SANAT - 07 Mart 2024 Perşembe 12:47

Dünya Aksaraylılar Günü tanıtımla kutlanıyor

A
A
A
Dünya Aksaraylılar Günü tanıtımla kutlanıyor

Yılın 68. gününde kutlanan Dünya Aksaraylılar Günü sergi ve sunumların bulunduğu tanıtım ile kutlandı.


Her yıl 7-8 Mart’ta Aksaray’ın dünyaya tanıtılması için çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Aksaraylılar Günü etkinlikleri 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştirildi. Dualarla başlayan programda sergi açılışı yapıldı. İlçe Kaymakamlıkları, belediyeler ve çeşitli kurumların katıldığı kutlama etkinliğinde sergi ve sunumlarla Aksaray tanıtıldı. Güzel Sanatlar Lisesi başta olmak üzere bir çok kurumun Aksaray’ı tanıtan fotoğraf ve resimleri sergi eşliğinde sunuldu. Kaymakamlık görevlileri Güzelyurt, Gülağaç ve Sultanhanı’nda bulunan tarihi değerler ve yöresel ürünleri tanıtırken, Eskil, Ağaçören, Sarıyahşi ve Ortaköy ilçeleri ise el sanatları tanıtımına destek oldu. Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı geçmişten bugüne Aksaray ticaretini anlatan kitapla birlikte şehrin ekonomi alanındaki ilerleyişini ve dünyaya açılan ticaret ağını vatandaşlarla paylaştı. Program Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü öğrencilerinin Aksaray’a özgü şiir ve müzik dinletisi ile son buldu.Dünya Aksaraylılar Günü tanıtımla kutlanıyor

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
İstanbul Coşkulu mezuniyet töreni Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Anadolu Lisesi 27. dönem mezunlarını verdi. Bahçeşehir Koleji Halkalı Kampüsü Konferans Salonu’nda düzenlenen mezuniyet töreni Okul Müdürü Tarık Esen’in öğrenci ve velilere yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Salonun tamamını dolduran öğrenci velileri, çocuklarının mezuniyet heyecanına ortak oldu. Okul Müdürü Esen, konuşmasında, öğrencilere sosyal medyada daha az vakit geçirmeleri uyarısında bulunarak, "Bugünün öznesi sizlersiniz, bugünün başrolünde sizler varsınız. Anne ve babaların da katkısı paha biçilmez. Öğretmenlerimizin de bu tabloda katkısı çok fazla. Sevgili mezunlarımız sizleri çok iyi yetiştirdik. Tüm çabayı sarfettik. Vizyonumuz insanlara faydalı bireyler yetiştirmek. Hayalleriniz için, istediğiniz üniversite için bir adım kaldı. Eğitim yaşam boyu devam eder. Bugün insanlık yepyeni alanlarla tanışıyor. Yakın gelecekte bir çok iş kolu robotlar yardımıyla yapılacak. Hayatta sağlıktan sonra en önemli şey zaman. İnanın üniversite hayatı da çok çabuk geçecek. Artık hepiniz kendi kararını alabilen özgüveni yüksek bireylersiniz. Çok çalışacaksınız, sosyal medyada daha az vakit geçireceksiniz. Sevgili mezunlar umutsuzluğa kapıldığınız anlar olacaktır ama asla pes etmeyin" dedi. 4 yılın sonunda okul başarısı ortalamasında, ilk üç dereceye giren öğrencilere belgeleri takdim edildi. İlk üç derecenin ardından bu yıl okuldan mezun olan tüm öğrencilere mezuniyet belgeleri müdür yardımcıları ve öğretmenler tarafından takdim edildi. Belgelerini öğretmenlerinin ellerinden alan öğrenciler mezuniyet coşkusunu yaşadılar. Törende daha sonra okul flaması temsilci 12. sınıf öğrencileri tarafından 11. sınıf öğrencilerine teslim edildi. Tören, öğrencilerin keplerini havaya atmasıyla sona erdi.
Kocaeli Kağıtsporlu izciler yaparak yaşayarak öğrendi Büyükşehir Kağıtsporlu izciler, 19 Mayıs’ın 105. yıl dönümünde kamp ateşi yaktı ve fener alayı düzenledi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor izcileri geçtiğimiz hafta sonunda çadır kampı gerçekleştirdi. Kampa Kağıtspor’un Barbaros, Orhun, Albayrak, Atlas, Ötüken, Turan, Vecihi Hürkuş ve Ayyıldız Bayrak ünitelerinden 85 izci ve 11 izci liderleri katıldı. Büyükşehir Kağıtsporlu izciler, 19 Mayıs’ın 105. yıl dönümünde kamp ateşi yaktı ve fener alayı düzenledi. İzcilik metotlarından biri olan ‘’Yaparak, Yaşayarak Öğrenme’’ metodunu baz alan liderler, açık arazide izcilere hem teorik hem uygulamalı dersler verdi. Açık alanda izcilere; balta bıçak kullanımı, kamp ateşi yakımı, tesis yapımı, izci düğümleri ve izcilere verilmiş olan malzemelerle nasıl yemek yapabileceklerini anlatılıp uygulamaları istendi. Kağıtspor İzcileri kampın son günü Servetiye Köyündeki müzeyi ziyaret etti. Servetiye Cami Köyü merkezinde bulunan müzenin önünde izciler Tek Kurşun Anıtını inceledi. İkiye ayrılmış bir mermi çekirdeği görünümündeki anıtın iç kısmındaki çifte kitabede Kurtuluş Savaşı’ndaki yöresel olaylar ile Servetiye Cephesi’nde yer alan isimler sıralandığı bilgisi verildi. Ardından müzeye giren izciler, Kurtuluş Savaşı’na ait silahlar ve aletler, yöresel kültürel eşyalar, yazılı ve görsel ürünlerle muhtelif malzemelerin sahiplerinin isimleriyle birlikte sergilendiği alanları inceleyip bilgi edindi. İzciler liderlerin eşliğinde 19 Mayıs 1919’ta Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak için Samsun’a çıkışının 105. yıl dönümü dolayısıyla fener alayı gerçekleştirdi. Kamp alanından itibaren izciler ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle gerçekleştirdiği fener alayı, 5 kilometrelik bir yürüyüşün ardından son buldu.