GENEL - 11 Nisan 2023 Salı 11:13

Manuel araçları yarı otomatiğe dönüştüren sistem: “Akıllı Debriyaj”

A
A
A
Manuel araçları yarı otomatiğe dönüştüren sistem: “Akıllı Debriyaj”

Makine Mühendisi Murat Ünal tarafından manuel vitesli araçlar için geliştirilen “Akıllı Debriyaj” sistemi ile aracın orijinalliğini bozulmadan monte edilerek aracın debriyajı otomatik hale getiriliyor.

Makine Mühendisi Murat Ünal tarafından manuel vitesli araçlar için geliştirilen “Akıllı Debriyaj” sistemi ile aracın orijinalliğini bozulmadan monte edilerek aracın debriyajı otomatik hale getiriliyor.

Ankara Organize Sanayi Bölgesinde bir oto tamircisinde çalışan Makine Mühendisi Murat Ünal, birçok ünlü yabancı araç markası tarafından bazı araçlarda kullanılan, debriyaj pedalı olmayan ama vitesi manuel olan araçlar Autometed Clutch System (ACS) adı verilen sistem üzerinde yaptığı Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) çalışmaları ile yakıt tipi fark etmeksizin araçlara monte ettiği parça sayesinde araçların debriyajını otomatik hale getiriyor.

“Sadece vites kolunu oynatarak sürüyorsunuz”

Murat Ünal, 15 senedir tamir sektöründe çalıştığını ve bu sistemi 2019 yılından beridir yaptıklarını söyledi. Ünal, pandemi sürecinden beridir sistem üzerinde AR-GE yaptıklarını ifade ederek, “Pandemi zamanı herkes eve kapandı, bende abimle beraber dükkana kapandık. Baya uğraştık, birkaç sene AR-GE’si sürdü. Manuel vitesli araçları, kısmen yarı otomatiğe çeviriyoruz. Ben buna yarı otomatik diyorum çünkü sadece vites kolunu oynatarak sürüyorsunuz, debriyaj tamamen iptal oluyor. Kullanışı çok keyifli. Acemi bir şoför için çok iyi, yeni başlayan veya engelli vatandaşlarımız için. Her yönden dört dörtlük bir cihaz. Bakımı yok, uzun süre kullanacağınız bir cihaz. Dilediğiniz zaman manuelden otomatiğe, otomatikten manuele geçirebiliyorsunuz” dedi.

“Benzinli, dizel araç fark etmiyor, motorun önemi yok”

Cihaz hakkında bilgi veren Murat Ünal, cihazın hidrolik robotu, elektronik ünitesi, boruları ve elektrik tesisatına sahip olduğunu belirterek, “Vites kolunda sensörleri var. Bir araba geliyor, alttan başlıyoruz takmaya. Montajlarını yapıyoruz. Daha önce bir tasarım süreci oluyor, neyi nereye takacağımızı planlıyoruz. Ustalarımız deneyimli, biz eğittik hepsini. Bir, iki gün sürüyor montajı. Testlerimiz de oluyor, hepsini dört dörtlük bitirdikten sonra müşteriye de sürdürüyoruz ve anlatıyoruz. Her araca özel, takacağımız yerleri plakaları ve bağlantıları ayarlıyoruz. Şu an 50 tane model ürettik. Benzinli, dizel araç fark etmiyor, motorun önemi yok. Ticari araçlara da yeni yeni yapmaya başladık, eski araçlara da nadiren yapıyoruz. Sürekli AR-GE ve tasarım süreci devam ediyor. Faydalı ürün başvurusu yaptık. Sistemin bazı parçaları yurtdışından geliyor. Tasarımını yaptırdığımız firma var, lisansı bize ait. CE belgesi var. İlerledikçe, gerekli olan tüm sertifikaları alıyoruz” diye konuştu.

“Kavramanın ömrümü yüzde 25, yüzde 50 oranında artırıyor”

Acemi şoförlerin bu cihazı araçlarına taktırdıktan sonra onlara kolaylık sağlayacağını ifade eden Ünal, “Kalkışta bizim sistem hiç stop ettirmiyor, acemiliği attırıyor. Engelli ve yaşlı vatandaşlarımız için çok iyi. Baskı balatayı çok hızlı şekilde ayırıyor ve kararlı şekilde basıyor, kararlı şekilde kaldırıyor arabayı. Kavramanın ömrümü yüzde 25, yüzde 50 oranında artırıyor. Montaj yaparken arabanın orijinalliği bozmuyoruz. Kendi araçlarımızı 50 bin ve 80 bin kilometre yaptıktan sonra cihaz stabil çalışıyor diye karar kıldık. Yanlış hareketlere izin vermiyor, vites değiştireceğiniz zaman sizi uyarıyor. Yurtiçi, yurtdışı çok servisimiz var. Müşteri gönül rahatlığıyla taktırabilir” şeklinde konuştu.

Evren Doğru

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Erzurum İran Ticaret Heyetinden ETSO’ya ziyaret Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO), İran’ın Kazvin şehrinden gelen bir ticaret heyetini ağırladı. Kazvin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanayi ve Maden Komisyonu Başkanı Ehsan Babaeı başkanlığındaki 10 kişilik heyeti ETSO’da, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Serhat Kılıç ve Muharrem Özdemir karşıladı. İranlı heyette ayrıca Kazvin Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji ve Petrol Ürünleri Komisyonu Başkanı Jafarallah Verdıha, İran İslam Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı Kazvin İli Temsilciliği Başkanı Hosseın Amıdı, farklı sektörlerden iş insanları ve Kazvin’deki kamu kurumlarının ilgili bürokratları yer aldı. ETSO Yönetim Kurulu üyeleri; Haşim Koç, Murat Gacıroğlu ve Tamer Sırmacı ile TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı İsmail Suci ve TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Kübra Alioğulları’nın da eşlik ettiği konuk ticaret heyetiyle ETSO Yönetim Kurulu Salonu’nda bir toplantı düzenlendi. Toplantının açış konuşmasını yapan ETSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serhat Kılıç, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazası sonucu hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek baş sağlığı diledi. Erzurum’un İran’la ticaretinin köklü tarihi bir geçmişi olduğunu ifade eden Kılıç, günümüzde Erzurum ve İran’ın ticaretinin artması için potansiyel sektörler arasında işbirliğinin güçlendirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Konuşmasında, Erzurum ekonomisinin lokomotif sektörlerinden söz eden Kılıç, iki ülke arasındaki ticaretin daha da gelişmesi için bankacılık, taşımacılık, taahhüt ve karşılıklı yatırım alanlarında işbirliğinin arttırılması gerektiğini belirterek, Kazvin ile Erzurum’daki firmalar arasında tesis edilecek işbirliğinin de iki ülke ticaretine katkı sağlayacağının altını çizdi. Toplantıda daha sonra konuşan, Kazvin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanayi ve Maden Komisyonu Başkanı Ehsan Babaeı de, Kazvin’in ekonomisi ve potansiyel sektörleriyle ilgili bilgi verdi. Erzurum’daki firmalarla işbirliği kurmak ve potansiyel sektörlerdeki iş fırsatlarını değerlendirmek istediklerini kaydeden Babaei, 1 milyon 300 bin nüfusa sahip Kazvin’de yaklaşık 4 bin işletmenin faaliyet gösterdiğini ve İran’ın yedinci büyük endüstrisine sahip ili olduğunu dile getirdi. İhraç edilen ürünlerin başında kimyasal ürünler, cam, beyaz eşya ve otomotiv yedek parçaları olduğunu söyleyen Babaei, en çok üretilen ürünlerin seramik, deterjan, temel yağlar ve parafin olduğunu belirtti. Toplantıda daha sonra ETSO ve Kazvin Ticaret Odası heyetleri iki şehir arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için yapılabilecek çalışmalar istişare etti ETSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serhat Kılıç’ın, Kazvin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanayi ve Maden Komisyonu Başkanı Ehsan Babaeı’ye ziyaretin anısına plaket verdiği toplantı sonrası heyetler birlikte fotoğraf çektirdi.
Muğla Kavaklıdere’de vatandaşlara yangın bilgilendirme eğitimi verildi Kavaklıdere Orman İşletme Müdürlüğü, orman köylerine yönelik yangın bilgilendirme toplantıları düzenlemeye başladı. İşletme Müdürü Mehmet Akbıyıkoğlu ve İşletme Şefleri, Topçam, Kurucova, Çamlıyurt, Nebiler, Çatak ve Menteşe mahallelerinde vatandaşlarla bir araya gelerek orman yangınları hakkında bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yürüttü. Toplantılarda, orman yangınlarının önlenmesi, yangınlara karşı alınacak önlemler ve yangın anında yapılması gerekenler hakkında ayrıntılı bilgiler verildi. Ayrıca, yangın riskinin yüksek olduğu yaz aylarında dikkat edilmesi gereken hususlar ve vatandaşların üzerine düşen sorumluluklar vurgulandı. İşletme Müdürü Mehmet Akbıyıkoğlu, eğitimlerin amacının orman köylerinde yaşayan vatandaşları yangın riskleri konusunda bilinçlendirmek ve muhtemel yangın durumlarında hızlı ve etkili müdahale sağlamak olduğunu belirtti. Akbıyıkoğlu, "Orman yangınları, hem doğal hayatı hem de köylülerin geçim kaynaklarını tehdit eden ciddi bir sorundur. Bu nedenle, vatandaşlarımızın yangınlara karşı bilinçli ve hazırlıklı olmaları büyük önem taşımaktadır" dedi. Toplantılar sırasında orman köylerinin ihtiyaçları ve yangınla mücadeleye katkı sağlayacak öneriler de ele alındı. Kavaklıdere Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, bu tür bilgilendirme toplantılarının devam edeceğini ve yangın riskinin azaltılması için vatandaşların bilinçlendirilmesine yönelik çalışmaların süreceğini ifade etti. Eğitimlere katılan köylüler, bu tür bilgilendirme toplantılarının faydalı olduğunu belirterek, yangınlarla mücadelede daha bilinçli hareket edeceklerini söyledi.