SAĞLIK - 23 Mart 2024 Cumartesi 14:30

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu Genel Başkanlığına seçildi

A
A
A
Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu Genel Başkanlığına seçildi

Bitkilerin profesörü olarak bilinen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu Başkanlığına seçildi. Karabulut, Türkiye’nin sağlık turizminde bölgesel bir çekim merkezi haline dönüştüğünü söyledi.


Merkezi Ankara’da bulunan Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu Başkanlığının Olağan Genel Kurulu geniş katılımlı olarak yapıldı. Yapılan seçimde Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu Başkanlığı’na Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin de kurucu Rektörü olan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut seçildi. Federasyon merkezinde yapılan Olağan Genel Kurul’da 600 delegasyon oy kullanırken Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut federasyonun yeni başkanı seçildi. Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu Başkanlığına seçilen Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, kendisine hizmet etme fırsatını veren tüm delegelere teşekkür ederek, “Seçimin tüm insanlığa, milletimize ve camiamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


Türkiye’nin iklimi, denizi, kumsalları, termal kaynakları ve yaylaları ile medikal turizm de alternatif sağlık turizmi için en ideal bölge olduğunu ifade eden Karabulut, “Aynı zamanda ülkemiz medikal sağlık turizmi açısından ülke genelindeki üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, şehir hastaneleri ve özel sağlık kuruluşları ile kaliteli hizmetin odak noktasıdır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi şehirlerin dünya genelindeki tanınırlığı, devlet politikası haline gelmiş, turizm altyapısı ve dünya turizm pazarından aldığı pay ile Türkiye iyi bir planlama sayesinde sağlık turizminde de arzulanan noktaya ulaşacaktır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde özellikle pandemi döneminde, ülkemiz sağlık turizminde bölgesel bir çekim merkezi haline dönüşmüştür” ifadelerine yer verdi.


Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre 2023 yılında da toplam 1 milyon 398 bin 504 kişinin sağlık hizmeti almak için yurt dışından Türkiye’ye geldiğini belirten Karabulut, “Geçen yıl sağlık turizminden 2 milyon 307 bin 130 dolar gelir elde edildi. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’ye sağlık turizmi sayesinde gelecek hastalardan yaklaşık 20 milyar dolarlık bir katma değer kazanılacağı düşünüldüğünde, konunun ülkemiz açısından ne denli önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.” dedi.


Yabancı ülkelerden gelen hastaların en çok tercih ettiği klinik branşları da ifade eden Karabulut, “Sırasıyla kadın hastalıkları, iç hastalıkları, göz hastalıkları, tıbbi biyokimya, genel cerrahi, diş hekimliği, ortopedi ve travmatoloji, enfeksiyon hastalıkları ve kulak-burun-boğaz branşlarına yabancı hasta ilgisi çok. Sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren firmaların kurumsallaşma, pazarlama, altyapı ve kapasite geliştirmelerine yönelik finansman destekleri sağlanarak, geniş alanlarda ihtiyaç duyulan yatırımların finanse edilmesi çalışmalarına Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu olarak, bir an önce başlamak için sabırsızlanıyoruz’’ şeklinde konuştu.“Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’a ve ekibine olan güvenimiz tamdır”


Seçim sonrası Sanayi ve Ticaret Konfederasyonu Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada ise ‘Kısa sürede yürütülen çalışmalarla dikkat çeken Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) henüz ikinci yılında Tıp Fakültesi’ni Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut önderliğinde kurmayı başarmıştır. MTÜ kuruluşunda sadece aktif 1 fakülte ve 8 Meslek Yüksekokulu’na sahipken, yalnızca üç buçuk yılda tam 6 fakülte, 9 meslek yüksekokulu, 2 yüksekokul ve 1 lisansüstü enstitüye sahip oldu. MTÜ, akademik faaliyetlerin yanı sıra toplumsal katkı ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp çalışmaları da yürüten 11 uygulama ve araştırma merkezine Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un önderliğinde kavuşmuştur. Sayın Karabulut, şu anda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya öğretim üyesi olup, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü ile Türkiye’de İlk Evde Bakım Hizmetleri Bölümü ve Geriatri ile Onkoloji ve Akreditasyon Sorumluluğu yapmıştır. Sağlık turizmi alanında Sayın Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’a ve ekibine olan güvenimiz tamdır. Kendisine ve ekibine başarılar dileriz. Ülkemize ve camiamıza hayırlı uğurlu olsun” ifadelerine yer verildi.


Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Şanlıurfa Şanlıurfalı çocuklar izci kampında buluştu Şanlıurfa Müftülüğü tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen izcilik kampı renkli görüntülere sahne oldu. Dualarla kampa uğurlanan minik izciler, hem eğlendi hem de doğa şartlarında yaşamı öğrendi. Şanlıurfa Müftülüğünce “Halil İbrahim Dostluk Gençlik ve İzcilik” temasıyla izcilik kampı başlatıldı. Atatürk Barajı Ormanlık Alanında, 211 izcinin katıldığı kamp için çadırlar kuruldu. İzciler, gruplara ayrılarak kendi obalarını oluşturdu. Obalara hayvan isimleri veren izciler, takım liderlerine ise Osmanlı, Büyük Selçuklu ve Göktürk Hanlarının isimlerini verdi. Minik izciler, obalarına verdiği hayvanların figürlerini çizerek çadırlarına astılar. İzci liderleri, her gün farklı bir etkinlik yaparak kampın eğlenceli geçmesini sağladı. 3 gün süren kampta Ata sporu okçuluk, futbol, mangala, satranç ve izcilik eğitimleri verildi. Çocukların becerilerini geliştirmek amacıyla gerçekleşen kampta çocuklar, hem eğlendi hem de doğa şartlarında yaşamı öğrendi. “Çocuklarımızı neşelendirmek istedik” Şanlıurfa İl Müftüsü Ramazan Tolan, çocukları doğayla tanıştırdıklarını belirterek, “İzciliğin gayesi çocuklarımıza tabiatımızı tanıtmak, tek başına hayatlarını devam ettirebileceği becerileri alıştırmak, sonra şehrin gürültüsü ve sıkıntısından birkaç günde olsa uzakta bulundurmak suretiyle onları neşelendirmek istedik. Bu bizim ilk izci kampımız oldu. Bundan sonra her ilçede, ilçe bazında müftülüklerimiz kendi kamplarını da yapacaklar. Yılda iki defa olacak şekilde bir ilkbahar mevsiminde bir de sonbaharda bütün ilçe müftülüklerimizdeki izci liderleri ve izci öğrencilerinin katılacağı böyle programlar yapmaya devam edeceğiz. Halil İbrahim Dostluk izcilik kampımız iki buçuk gün olarak planlandı, 211 izci öğrencimiz var, 29 da hoca arkadaşlarımız, izci liderlerimiz var” dedi. İzci Lideri Şükrü Saraç ise izciliğin öneminde değinerek, “Diyanet İşleri Başkanlığımız izcilik faaliyetlerini yürüttü, yürütüyor ve yürütmeye de devam ediyor. Bizlerin izci oyunları var, aynı şekilde yukarı tarafa kurmuş olduğumuz mangala takımlarımız, okçuluk takımlarımız, aynı şekilde satranç takımlarımız ve top oyunlarımız var. Çocuklarımız burada hem öğreniyor hem de eğleniyor. Çocuklarımızı biz gördüğümüzde hem eğitim yönünden hem bedenen hem de ruhen ve fiziksel olarak çocuklarımızın gelişimine çok büyük katkılar sunduğunu gördük. İnşallah Şanlıurfa’mızda bunu geliştirmek en büyük hedefimiz ve gayemizdir” diye konuştu. Öğrenciler, yapılan etkinlerle çok eğlendiklerini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.
Erzurum ETSO’dan 2025 EIT Turizm Başkenti’ne destek Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Saim Özakalın, Erzurum’un 2025 EIT Turizm Başkenti olma yolundaki proje çalışmalarının ve işbirliklerinin tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. Erzurum Tabyalarında AGRO-TURİZM Projesi Erzurum’un tarihi Tabyalarında hayata geçirilecek olan AGRO-TURİZM projesi, Palandöken Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi’nde eğitim gören kursiyerlerin aktif olarak katılım göstereceği bir girişim olacak. Bu projede kursiyerler, tarımsal üretim ve kırsal turizm konularında çalışarak istihdam edilecek ve ortak iş yapma becerileri ile girişimcilik alanlarında kendilerini geliştirme fırsatı bulacaklar. Proje, kırsalda geçim kaynağı olabilecek unsurlar açısından örnek teşkil edecek nitelikte olacak. Projenin Hedefleri AGRO-TURİZM projesi, genç nüfusun bölgede kalışını teşvik etmeyi, tersine göçe katkı sağlamayı ve tarımsal sürdürülebilirliği sağlama hedeflerini içeriyor. Proje, bölgenin ekonomik yapısını güçlendirecek ve turizm potansiyelini artıracak önemli adımlar arasında yer alıyor. Ziyaret ve İşbirliği Projenin detaylarını paylaşmak üzere ETSO’yu ziyaret eden Palandöken Kaymakamı Uğur Tutkan ve beraberindeki heyet, ETSO ile işbirliği yaparak projenin hayata geçirilmesi için destek talebinde bulundular. Ziyaret sırasında projeye dair bilgiler aktarılırken, ETSO Başkanı Saim Özakalın da bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Özakalın, ETSO olarak Erzurum’a ekonomik değer katacak projelere her zaman destek olmaya hazır olduklarını vurguladı. Başkan Özakalın’ın Açıklamaları Başkan Özakalın, “Erzurum’un 2025 EIT Turizm Başkenti olma yolundaki bu projeler, şehrimizin ekonomik ve sosyal yapısına büyük katkılar sağlayacak. Palandöken Kaymakamlığının AGRO-TURİZM projesi ile kırsal kalkınma ve sürdürülebilir tarımsal üretim konularında önemli adımlar atacağız. Bu proje, genç nüfusun bölgede kalışını teşvik edecek ve tersine göçe katkı sağlayacaktır. Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası olarak, şehrimize değer katacak her türlü girişimi desteklemeye devam edeceğiz” dedi. ETSO’nun turizm ve tarımsal kalkınma alanındaki bu önemli projeleri, Erzurum’un gelecekteki vizyonunu şekillendirme noktasında büyük önem taşıyor. ETSO, şehrin ekonomik gelişimine katkı sağlayacak projelerle ilgili çalışmalarını kararlılıkla sürdürmeye devam edecek.
Elazığ Elazığ’da bayram arefesinde kabir ziyareti Elazığ’da Kurban Bayramı arefesinde mezarlıklara akın eden vatandaşlar, yakınları için dua etti. Elazığ’da Asri Mezarlık başta olmak üzere ildeki tüm mezarlıklar, Arefe günü en yoğun günlerinden birini yaşadı. Sabah erken saatlerde başlayan mezarlık ziyareti gün boyu devam etti. Yakınlarının mezarlarını ziyaret etmek için gelen birçok vatandaş, mezar başlarında Kur’an-ı Kerim okuyup, dua etti. Kabirdeki çiçekleri sulayıp, mezarları temizleyen vatandaşlar, zaman zaman gözyaşlarını tutamadı. Mezarlık girişinde Elazığ Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü ekipleri tarafından mezarlığa gelen vatandaşlara karanfil ve Yasin-i Şerif verildi, su ikramında bulunuldu. ’’Bayramda annesi ve babası olanlar öncelikle bayramın keyfini çıkarsınlar’’ Mezarlık ziyaretine gelen vatandaşlardan Nadir Emrah Ünal, ’’Babamın mezarını ziyaret ettikten sonra buraya dedem ve nenemi ziyarete geldim. Bayramda annesi ve babası olanlar öncelikle bayramın keyfini çıkarsınlar. Babalarının ve annelerinin kıymetini bilsinler. Daha doğrusu biz mezarlıklara gelerek ölümü hatırlıyoruz” dedi. Sürekli mezarlık ziyaretinde bulunduklarını dile getiren vatandaşlardan Cuma Aydın, ’’Bayramlarda ve cuma günleri sürekli geliyoruz. Gençlerin de gelmesi gerekiyor. Burası unutulmaması gereken yerdir. Çünkü gerçek yerimiz burasıdır” diye konuştu. Zülfü Şengül ise ’’Biz de buraya geleceğiz. O yüzden her zaman gelmeye gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.
Karabük 60 yaşındaki Eren üniversiteyi birincilikle bitirdi Karabük Üniversitesi TOBB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Kaynak Teknolojisi Programı öğrencisi olan 60 yaşındaki Servet Eren, bölümünü birincilikle bitirerek mezun oldu. TCDD Karabük Gar Müdürlüğünde makinistlik yapan Servet Eren(60) mesleğinde derece alabilmek için 2 yıl önce girdiği sınav sonucunda Karabük Üniversitesi TOBB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Kaynak Teknolojisi Programını kazandı. Önlisansı başarı ile tamamlayan Eren, gençlere taş çıkartarak bölümünü birincilikle bitirdi. Hamit Çepni Konferans Salonunda düzenlenen törende Eren, 629 öğrenci ile birlikte başarı belgesini alarak mezuniyet coşkusunu yaşadı. Törende yemin eden ve ardından kep fırlatan Eren, Devlet Demiryollarında memur olarak çalıştığını ve derece alabilmek için iki yıllık bir bölüm bitirmesi gerektiğini belirterek, “Sınava girdim ve Allah nasip etti, okulu kazandım. Beni ilk gördüklerinde, sınıfa girdiğimde akademisyen zannettiler. Okulda ve sınıfta tanımadıkları için öğretim görevlisi sanıyorlardı. Ben okulun nasıl başlayıp nasıl bittiğini anlayamadım. Bir yandan çalışıp bir yandan da okudum” diye konuştu. Eğitim sürecinde ailesinin, iş arkadaşlarının ve amirlerinin büyük desteğini aldığını vurgulayan Eren, “Eğitim hayatımda ailemin çok büyük katkısı oldu. İş yerindeki arkadaşlarım, amirlerim okumam için bana yardımcı oldular. Gençlere düzenli çalışmaları konusunda tavsiyede bulunuyorum. Düzenli çalıştıktan sonra başarılı olmak için bir engel yok” diye ekledi. Eren, TOBB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hasan Gökkaya’ya, öğretim görevlilerine ve bölüm hocalarına teşekkür ederek, “Gerçekten iyi bir eğitim aldık. Bu eğitimin sonucunda belki ben bu mesleği yapmayacağım ama yapacak arkadaşlarımız çok iyi bir eğitim alarak iyi bir meslek edindiler” ifadelerini kullandı. (RB-