TEKNOLOJİ - 26 Ekim 2021 Salı 10:58

Mikail Emre Çalışkan: 'Türkiye teknoloji alanında emin adımlarla ilerliyor'

A
A
A
Mikail Emre Çalışkan: 'Türkiye teknoloji alanında emin adımlarla ilerliyor'

Parlak projeler ile öne çıkan iş insanı Mikail Emre Çalışkan, “Türkiye’nin teknolojide geri kaldığı şeklinde bir algımız var. Oysa ki ülkemiz teknoloji alanında emin adımlarla ilerliyor, kendini yeniliyor” dedi.

Mikail Emre Çalışkan Türkiye'nin teknolojide geri kaldığı şeklinde bir algının doğruyu yansıtmadığını belirterek, "Aslında geçen ay gerçekleşen Teknofest de bunun çok güzel bir kanıtıdır. Ülkemizin özellikle de savunma sanayii alanında başarıları artmaktadır. Bayraktar İHA’ları bunun örneğidir. Yurt dışına ürettiğimiz zırhlı araçları satıyoruz. Uzay alanında yürütmeye başlanan AR-GE projelerini de unutmamak gerekir" dedi. Çalışkan, bu konuda gençlerimizi yönlendirmemiz gerektiğini de belirterek, "Teknoloji alanında yapılacak yatırımların önemi açıktır. Teknoloji bizi ileri taşır, hayatımızı kolaylaştırır, her zaman önde olmamızı sağlar. Yatırımcılarımızı ve gençlerimizi teknoloji alanına yönlendirerek bu alandaki bilgi birikimimizi arttırmalı ve gereken desteği göstermeliyiz. Bazen içerisine düşülen -teknoloji alanında zaten lider kabul edilen ülkeler var- karamsarlığı kabul edilemez bir yaklaşımdır. Türk gençleri, bilişimle iç içe olmayı seviyor. Yazılım öğreniyor, kendini geliştirmeye çabalıyor ve ülkemizin geleceğini kuruyorlar. Onların da katkısıyla ülkemizin teknoloji yarışında çok daha iyi noktalara geleceğine eminiz. Ülkemizin bugünkü çabalarını takdir ediyor ve elimizden gelen desteği gösteriyoruz" diye konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Manisa Alaşehirli üzüm üreticilerine müjde Manisa’nın Alaşehir ilçesinde ihalesi durdurulan Afşar Barajı Kapalı Devre Sulama İhalesinin 19 Aralık tarihinde yeniden yapılacağı açıklandı. Daha önce durdurulan Afşar Barajı’ndan yapılacak kapalı devre sulama sistemi ihalesi 19 Aralık tarihinde yapılacak. MHP MYK üyesi Ali Uçak’ın Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın Manisa ziyaretinde konuyu tekrar gündeme getirerek yeniden ihale için talepte bulunduğu ve Bakan Yumaklı’nın da konuyla ilgilendiği ve ihalenin 19 Aralık 2023 günü tekrar yapılacağı müjdesini verdiği bildirildi. Manisa’nın Alaşehir ilçesinde, 11 bin 830 hektar sahanın sulaması için ihale yapılacak. İhale sonunda yapılacak kapalı devre sulama sistemiyle vahşi sulama son bulacak ve su israfı da önlenmiş olacak. Üreticiler damla sulama sistemi ile bağlarını sulayabilecekler. Sulama sistemi projesinde 350 bin 660 metre uzunluğunda, muhtelif çap ve basınçlarda borular döşenerek, su israfı olmadan üzüm bağlarına taşınabilecek. Mevcut baraj su alma yapısının dubalı su alma yapısına dönüştürülmesi ve Afşar Barajı dip savağının kapalı sistem sulamaya geçişi ile sulama suyu barajdan bağlara kapalı sistemle ulaşacak. MHP MYK üyesi Ali Uçak, "Afşar Barajı ile Alaşehir sulama yenileme projesi durdurulmuştu. Bugün sayın bakanımızla yapmış olduğumuz görüşme sonucu projenin tekrar hayata geçmesi için 19 Aralık 2023 günü ihaleye çıkacağı müjdesini aldık. 19 Aralık’tan sonraki sürecin de takipçisi olacağız. Allah nasip ederse bu projenin en kısa sürede faaliyete geçip bölge halkının sulama konusunda en iyi hizmeti alabilmesi için gecemizi gündüzümüze katıp takipçisi olacağız. Bu projede emeği geçen devlet nezdindeki bakanlıklarımıza ve tüm yetkililerimize çok teşekkür ediyorum." dedi.