- 10 Nisan 2018 Salı 10:35

EMDR eğitimi için Kayseri’de konferans verildi

A
A
A
EMDR eğitimi için Kayseri’de konferans verildi

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Melikgazi Rehberlik ve Araştırma Merkezi ve Boğaziçi Ruh Sağlığı Derneği işbirliği ile Kayseri de ‘Akut Travmalar, Travma Sonrası Stres Bozukluğuna Yaklaşım ve EMDR Kullanımına Bakış’ konulu konferans gerçekleştirildi.

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Melikgazi Rehberlik ve Araştırma Merkezi ve Boğaziçi Ruh Sağlığı Derneği işbirliği ile Kayseri de ‘Akut Travmalar, Travma Sonrası Stres Bozukluğuna Yaklaşım ve EMDR Kullanımına Bakış’ konulu konferans gerçekleştirildi.


Düzenlenen konferansta konuşan Boğaziçi Ruh Sağlığı Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci, insanların neden ruhsal travma yaşadığını, ruhsal travmanın kimlerde ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu, ruhsal travmalarda insan beyninin nasıl çalıştığını, travma sonrası stres bozukluğunda nörobiyolojik mekanizmaların nasıl işlediğini ve EMDR yöntemi ile bu durumlarda insan beyin kimyasının nasıl değiştirildiğini anlattı. EMDR yöntemi ile ilgili bilimsel kanıtları sunan ve vakalar üzerinde nasıl uygulandığına değinen Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci, EMDR yönteminin gelecekte psikiyatrik ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde önemli bir yere sahip olacağına değindi. ‘Bu konu ile ilgili ülkemizde farklı farklı şehirlerde hem farkındalık oluşturmak hem de konuya ve EMDR tedavisine hakim, başarılı terapistler yetiştirmek amacı ile EMDR eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Boğaziçi Ruh Sağlığı Derneği olarak amacımız, olumsuz yaşam olaylarının oluşturduğu ruhsal travmaların giderek yaygınlaştığı dünyamızda elimizden geldiğince insanların yaşam kalitelerini düzenleyebilmek, travmalara karşı koruyucu önlemler alabilmek ve travmatik etkilere maruz kalan kişilerin tedavilerini sağlayabilmek adına iyi donanımlı ve etkili EMDR yöntemi uygulayabilen terapistler yetiştirmektir’ şeklinde konuşarak EMDR eğitimlerinin önemine vurgu yaptı.


Çok sayıda katılımcı ile gerçekleşen konferans sonrasında mutluluğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. Demirci, ‘Ruh sağlığı çalışanlarının böyle yoğun ilgisini görmek benim için mutluluk ve gurur verici bir olaydı. Bu şekilde yılmadan, yorulmadan tüm ülkedeki mümkün olan en fazla sayıda ruh sağlığı çalışanına ulaşabilmek için elimizden geleni yapacağız.’ şeklinde konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Adıyaman Akrabalar arasında silahlı çatışma: 3 ölü, 2 yaralı Adıyaman’da, akraba olan iki aile arasında çıkan silahlı çatışmada 3 kişi hayatını kaybederken 2 kişi ise yaralandı. Edinilen bilgilere göre, Adıyaman’ın Samsat ilçesine bağlı Taşkuyu Köyü’nde akraba olan iki aile arasında tartışma çıktı. Kısa sürede büyüyen tartışma silahlı kavgaya dönüştü. Meydana gelen silahlı çatışmada 9 yaşındaki Mustafa Avcı, Abidin Avcı (39), ve Tuğba Avcı, Kasım Avcı ve ismi öğrenilemeyen bir kişi yaralandı. Çatışmanın çıktığı olay yerine çok sayıda jandarma ekibi ile sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılardan Kasım Avcı yaralı halde olay yerinden kaçarak kayıplara karışırken olay yerine gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan Tuğba Avcı, Abidin Avcı ve Mustafa Avcı ile ismi öğrenilemeyen 1 kişi Samsat Devlet Hastanesi, Kahta Devlet Hastanesi ve Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanelerine sevk edildi. Buralarda tedavi altına alınan yaralılardan Tuğba Avcı, Abidin Avcı ve Mustafa Avcı yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kişilerin yakınları hastanede sinir krizleri geçirdi. Polis ve jandarma ekipleri hastanelerde ve olay yerinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Öte yandan çatışmada hayatını kaybeden Mustafa Avcı ile Abidin Avcı’nın baba oğul olduğu öğrenildi. Yaralı halde kaçarak kayıplara karışan Kasım Avcı’nın yakalanması için ise ekipler tarafından çalışma başlatıldı. Konuyla ilgili soruşturma sürüyor.
İstanbul Sancaktepe Belediyesi proje tanıtım toplantısına yoğun ilgi Sancaktepe Belediyesi 31 Mart seçimleri kapsamında proje tanıtım toplantısı düzenledi. Yoğun ilgi gören ve katılımcıların coşkuyla eşlik ettiği toplantıda belediye başkanı Şeyma Döğücü önceki dönem yaptıklarını ve gelecek dönemdeki vaatlerini anlattı. Sancaktepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde gerçekleştirilen proje aday ve tanıtım toplantısında Sancaktepe Belediye Başkanı ve başkan adayı Şeyma Döğücü önceki dönem yaptıkları icraatleri ve gelecek dönemdeki vaatlerini sıraladı. Yoğun ve coşkulu bir katılımın olduğu toplantıya eski başbakan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk, Cumhur İttifakı siyasi parti ilçe başkanları katıldı. "Yeni dönemde Sancaktepe emin ellerde" Konuşmalarında Sancaktepe’de yaptıkları hizmetleri anlatan ve pandemi döneminde yaptıklarına da değinen Şeyma Döğücü "Pandemi döneminde 5 bin öğrencimize tablet dağıttık. Kardeş belediyemiz Adıyaman Suvarlı Belediyesine park yaptık. Manavgat yangınında zarar gören Tilkiler köyüne cami yaptık. 5 yılda çok çalıştık, severek çalıştık. Vatandaşımıza sunduğumuz hizmetler neticesinde onların yüzünde gülümsemelerini, gençlerimizin başarılarını gördükçe mutlu olduk, göğsümüz kabardı. Yeni dönemde de inşallah Sancaktepe emin ellerde." ifadelerini kullandı. "Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir. Bizim nazarımızda sadece millete hizmetkarlıktır." Şeyma Döğücü konuşmalarına, "Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi belediyecilik diğerlerinin nazarında rant kapısı olabilir. Bizim gözümüzde hizmet kapısıdır. Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir. Bizim nazarımızda sadece millete hizmetkarlıktır, şehre olan aşk ve sevdadır." şeklinde devam etti. Döğücü ayrıca evlilik destek paketi, ev bizden yuva sizden projesi ile yeni evlenecek gençlere müjde niteliğinde vaatlerde bulundu. Ayrıca eğitim alanında da yatırım yapacaklarının sözünü verdi. Programa katılan eski başbakan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Binali Yıldırım, "2019’da Sancaktepe ve çoğu ilçelerimizi dolaştık ve başkanlarımızı işbaşına getirdik. Biz o seçimle beraber olamadık. Ama ilçe belediye başkanlarımız bir şehirde Belediye Başkanı yok diye bahanelerin arkasına sığınmadılar. Çok güzel işler başardılar. İşte bunun belirgin örneklerinden bir tanesi Sancaktepe’dir." dedi.