- 26 Mart 2021 Cuma 14:26

4B Yazılım’dan ‘fidye virüsü’ uyarısı

A
A
A
4B Yazılım’dan ‘fidye virüsü’ uyarısı

Van’da 4B Yazılım Bilgi Teknolojileri Adli Bilişim Mühendisi Olgucan Güden, fidye virüsü (Ransomware) hakkında işletmelerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Van’da 4B Yazılım Bilgi Teknolojileri Adli Bilişim Mühendisi Olgucan Güden, fidye virüsü (Ransomware) hakkında işletmelerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.


Türkiye’de son zamanlarda fidye virüsü vakalarıyla karşılaşıldığını belirten 4B Yazılım Bilgi Teknolojileri Adli Bilişim Mühendisi Olgucan Güden, bundan dolayı birçok esnaf ve işletmenin zor süreçler yaşadığını söyledi. Fidye virüsü incelemelerinde aynı mesajla karşılaştıklarının altını çizen Güden, “Genel olarak kullanıcıların bilgisayarlarındaki excel, word, pdf ve resim gibi dosyalarının uzantısına kendi imzalarını atarak şifrelemekteler. Bu şifrelemede her kurban için benzersiz bir anahtar (key) kullanmaktalar. Kullanıcıların görebilecekleri şekilde readme.txt dosyasına da virüs hakkında açıklamalar, fidye bedeli, e-posta adresi ve bitcoin elektronik cüzdan adresi yazmaktalar. Fidye bedeli olarak bitcoin karşılığı baz alınarak 980 dolar talep etmekteler. Ayrıca 24 saat içerisinde kendilerine ulaşıp dosyalarını kurtarmak isteyen kurbana indirim yapacak kadar da kurumsal çalışmaktalar. Her kullanıcı için benzersiz bir anahtar ürettikleri için dosyasının şifreleme tarihini ve saatini tespit edebilmekteler” dedi.


Fidye virüsüne karşı korunmanın mümkün olduğunu vurgulayan Güden, “Fidye virüsünden korunmak oldukça basit. Kullanıcılar her zaman işletim sistemlerini güncel tutmalılar. Windows 7 kullanıcıları işletim sistemlerini Windows 10’a yükseltmeliler. Kullanılan işletim sistemi orijinal olmalıdır. Halk arasından sıkça telaffuz edilen crack’lı işletim sistemleri ve programlardan uzak durulmalıdır. Bilmedikleri internet sayfalarında indirme işlemi yapmamalılar. Ayrıca bilgisayarlarında mutlaka güncel bir antivirüs yazılımı olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Gaziantep Milk belgeseli ilk kez Türkiye’de Emzirme hakkında farkındalık oluşturmayı hedefleyen Kanadalı yönetmen Noémi Weiss’in doğum ve emzirme ile ilgili “Milk” isimli belgesel filmi Liv Hospital Gaziantep’te gösterime girdi. Emzirme hakkında farkındalık oluşturmayı hedefleyen Kanadalı yönetmen Noémi Weiss’in doğum ve emzirme ile ilgili “Milk” isimli belgesel filmi Türkiye’de ilk defa Liv Hospital Gaziantep’te gösterime girdi. Deprem bölgesindeki uzmanların erişimine de sunulacak olan film, özellikle afet durumlarında bebek beslenmesinin önemine dikkat çekiyor. Film Blanc, Telus Fund ve La Leche League Türkiye işbirliğiyle düzenlenen etkinlikler, film gösterimlerinin yanı sıra uzmanlar tarafından yönetilen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ- WHO) onaylı doğal afet (deprem vs.) durumlarında bebek beslenmesi ile ilgili uluslararası protokoller ve bilimsel kaynakların (rehberlerin) anlatıldığı etkinlik de (workshop) oldu. "Lohusa kadınlar ve yeni doğan bebekler özel bakıma muhtaçtır" Konu ile ilgili konuşan Gaziantep Ebeler Derneği Başkanı Doç. Dr. Ali Ovayolu, “Bizim için önemli olan emzirme konusunda yapılan bir belgeseli sunum için buradayız. Filmde özellikle doğal afetlerde yaşanan önemli bir sorunu gündeme getiriliyor. Lohusa kadınlar ve yeni doğan bebekler özel bakıma muhtaçtır. Afet durumlarında kadın ve bebeğin özel bakımı için neler yapılabilir. Bu konuda daha önce farklı konularda neler yapılmış bunları anlatan bir belgeseldir. Bu belgeselde alternatif beslenme önerileri ve aynı zamanda alternatif barınma yöntemleri gösteriliyor. Bizim bölgemizde yakın zamanda gerçekleşen büyük bir doğal afet olan depremden sonra yaşadığımız sıkıntıları düşünerek bu filmin bölgemiz için anlamlı olacağını düşündük. Türkiye’de ilk kez Liv Hospital Gaziantep’te gösterime giriyor” dedi.
İstanbul Kuryelerden meslektaşı Yunus Emre Göçer için "adalet" sürüşü Fatih’te motosikletli kuryeler, Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlunun çarparak ölümüne neden olduğu iddia edilen meslektaşları Yunus Emre Göçer için adalet sürüşü gerçekleştirdiler. Konuya ilişkin Göçer ailesinin avukatı, ‘’Bu karanlık olayın sorumluları hakkında adalet tecelli edene dek hukuk mücadelemizi sürdüreceğimizin sözünü burada veriyorum’’ dedi. Kuryeler ise ‘’Artık ölmek istemiyoruz, trafikte bizi fark edin’’ şeklinde duruma tepki gösterdi. Fatih’te 30 Kasım tarihinde Kennedy Caddesi Aksaray İstikametinde iddiaya göre Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud, Somali Konsolosluğu’na ait koruma kararı bulunan araçla motosikletli kurye Yunus Emre Göçer’e (38) çarpmış, ağır yaralanan Göçer kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Kazanın ardından şüpheli Mohamud ise önce polis merkezinde ifadesinin ardından serbest bırakılmış, daha sonra yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmıştı. Bu sırada vefat haberiyle birlikte şüpheli hakkında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan yakalama kararı çıkarılmış ancak şüphelinin 2 Aralık 2023’de Türkiye’den ayrıldığı tespit edilmişti. ‘’Sadece merhum için değil tüm trafik mağdurlarının sesi olabilmek için buradayız’’ Konuya ilişkin kuryeler, meslektaşları Yunus Emre Göçer için toplanarak adalet sürüşü gerçekleştirdiler. Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı meydanında açıklama yapan Göçer ailesinin avukatı Iyaz Çimen, ‘’Bugün burada, 30 Kasım 2023 Perşembe günü gerçekleşen ve ölüm ile neticelenen trafik kazasında ortaya çıkan mağduriyetimizi bir nebze olsun duyurabilmek ve başkalarının aynı mağduriyeti yaşamaması adına toplanmış bulunmaktayız. Yaşananlara kaza demeye maalesef dilim varmıyor. Son sürat gelen otomobilin, fren dahi yapmadan, arkadan merhuma çarpması neticesinde işlenen cinayet dolayısıyla sadece merhum için değil tüm trafik mağdurlarının sesi olabilmek için buradayız. ’Yaklaşık 24 saat içinde, 1 hafta boyunca her gün ibraz ettiğimiz yazılı tutuklama taleplerimize rağmen hiçbir ilerleme kaydedilmeyen dosyamızda, öncelikle yurt dışı yasağı adli kontrol tedbiri uygulanıyor, ardından 3 saat içinde alınan bilirkişi raporunda failin yüzde yüz kusurlu olduğu tespit ediliyor ve 8 Aralık Cuma günü ise fail hakkında yakalama kararı çıkarılıyor. Koyulan yakalama neticesinde failin 2 Aralık Cumartesi günü tarifeli uçuş ile elini kolunu sallayarak yurt dışına kaçtığını belirliyorduk. Bu karanlık olayın sorumluları hakkında adalet tecelli edene dek hukuk mücadelemizi sürdüreceğimizin sözünü burada veriyorum’’ şeklinde konuştu.