EĞİTİM - 19 Mart 2022 Cumartesi 12:54

(Özel) Bu okulda eğitimler sanal ortamda yapılıyor

A
A
A
(Özel) Bu okulda eğitimler sanal ortamda yapılıyor

Bursa’da lise öğrencileri sanal ortamda eğitim görerek işleri daha hızlı öğreniyor.

Bursa’da lise öğrencileri sanal ortamda eğitim görerek işleri daha hızlı öğreniyor.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hibe projesinden yararlanan Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 113 bin Avro’luk hibe alarak öğrencilere ve çiftçilere sanal ortamda güvenli bir şekilde tarım alanlarına ilaçlama yapmayı öğretiyor.


Öğrenciler ve çiftçiler okulda bulunan sanal gerçeklik gözlüğünü takarak simülasyonla sanal ortamda ilaçlama yaparak doğru ilaçlamayı öğreniyor.


Öğrenciler ve çiftçiler bu sayede kendilerine zarar vermeden tarım alanlarına doğru ve güvenli şekilde ilaçlama yapmayı öğreniyor. Öğrenciler sanal ortamda pratik yaptıktan sonra okulda bulunan tarla ve seralarda güvenli ve bilinçli ilaçlama yapmayı tatbik ediyor. 113 bin Avro’luk ödenekle kurulan simülasyon eğitim merkezinde Bursa’daki bin çiftçi de eğitim görecek.


Simülasyon eğitimi hakkında bilgi veren Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ali Cihan, "Projemiz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hibe projesi kapsamında 113 bin Avro’ya kurduğumuz bir projedir. Ziraat ile uğraşan vatandaşlarımıza doğru ve güvenli eğitim vermeyi hedefliyoruz. Bu eğitimleri sanal gerçeklik gözlüğüyle sanal ortamda veriyoruz. Burada eğitimleri geçenleri sahaya çıkartarak gerçek uygulamayı yaptırıyoruz. Çiftçilerimizin bitkilerin doğru dozda ilaçlamalarını yapmalarını sağlıyoruz. Aynı zamanda çiftçilerimiz , ihtiyaçtan fazla ilaçlama yaparak bitki ve gıda güvenliğini koruma altına almak bununla beraber tarımla iştigal eden çiftçilerimizin kendi sağlıklarını korumak adına doğru ilaçlamayı iş sağlığı güvenliği kurallarına uygun ilaçlamayı eğitimlerimizle pekiştirmeyi amaçlıyoruz. Öğrencilerimiz sanal ortamda ilaçlamayla alakalı tüm hazırlıkları yaparak tam şekilde öğreniyorlar" dedi.


Burada eğitimi görmekten çok memnun olduklarını belirten öğrenciler, "Burada kaliteli hizmet alıyoruz. Sanal ortamda ilaçlamayı öğrenerek bu uygulamada öğrendiklerimizi sahada uyguluyoruz. Burada hem eğitim alıp hemde sebze ve meyve yetiştiriyoruz" şeklinde konuştu.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir
Tokat Babalar Günü’nde eşine kendi ürettiği aracı hediye etti Tokat’ta Babalar Günü’nde Melike Arslan, 2 yaşındaki kızı Lina ile birlikte hazırladığı özel bir hediye ile eşine unutulmaz bir sürpriz yaptı. Tokat’ta Babalar Günü, unutulmaz bir sürprize sahne oldu. Melike Arslan, 2 yaşındaki kızı Lina ile birlikte hazırladığı özel bir hediye ile eşi Cengizhan Sefa Arslan’ı duygulandırdı. Melike Arslan, uzun süredir üzerinde çalıştıkları aracın anahtarını Babalar Günü’nde eşine teslim etti. Cengizhan Sefa Arslan, eşi ve küçük kızı Lina’nın bu özel günde kendisine hazırladığı sürpriz karşısında büyük bir mutluluk yaşadı. Arslan ailesinin birlikte ürettiği araç, Babalar Günü’nün en anlamlı hediyesi oldu. Melike Arslan, "Eşim Cengizhan, her zaman ailesine ve çocuklarına düşkün bir baba. Ona, sevgimizi ve minnettarlığımızı göstermek için Lina ile birlikte böyle bir sürpriz hazırlamak istedik" dedi. Aracın yapım sürecinde Lina’nın da küçük katkıları olduğunu belirten Melike Arslan, "Lina da bu süreçte bizimle birlikteydi ve onun da katkılarıyla bu özel hediyeyi tamamladık" şeklinde konuştu. Cengizhan Sefa Arslan ise, "Bu benim için en özel ve en anlamlı hediye oldu. Eşime ve kızıma çok teşekkür ediyorum" diyerek duygularını ifade etti. Tokat’ta yaşanan bu anlamlı olay, Babalar Günü’ne farklı bir renk kattı ve sosyal medyada da büyük ilgi gördü.