GENEL - 26 Eylül 2017 Salı 13:52

Azerbaycan, Türk yatırımcıları ve turistleri bekliyor

A
A
A
Azerbaycan, Türk yatırımcıları ve turistleri bekliyor

Azerbaycan, turizm sektöründe atağa kalktı.

Azerbaycan, turizm sektöründe atağa kalktı. Lüks otellerinin yanı sıra 3 ve 4 yıldızlı otel yatırımlarıyla her kesimden turisti çekmeyi hedefleyen Azerbaycan, özellikle Türk turizm yatırımcıları için cazip fırsatlar barındırıyor.


Yıllık petrol rezervi 8 milyar varilin üzerinde olan Azerbaycan, turizm atağına geçti. “İki devlet tek millet” anlayışıyla Türkiye ile güçlü bağları bulunan Azerbaycan, tarım, gıda imalatı, inşaat, kimya sanayi, tekstil ve turizm gibi sektörlerde Türk yatırımcılar için önemli fırsatlar sunuyor. Özellikle turizm konusunda ülkede büyük bir değişim yaşandığını belirten Azerbaycan Turizm Temsilciliği Yönetici Direktörü Nurlana Çakmak, yatırımcılar kadar Türk turistleri de ülkesine davet ediyor.


Azerbaycan’ı sadece petrol ve gaz kaynaklarıyla değil, aynı zamanda tarihi, kültürü, doğal güzellikleri ve zengin gastronomisiyle de tanıtmak istediklerini söyleyen Nurlana Çakmak, 2016 yılında başlatılan turizm atağının ülke genelinde artarak devam ettiğini belirtiyor. 13 ülkeye vize kolaylığı sağlandığını ifade eden Çakmak, “Türk vatandaşlarına uygulandığı gibi kapıda vize avantajı getirildi. İstanbul, Rusya ve Dubai’de turizm ofisleri açıldı. Ülkemizi tanıtmak için çeşitli faaliyetler yapıyoruz. Türkiye’nin bu alandaki tecrübesini önemsiyoruz ve örnek alıyoruz” dedi.


Türk ve Azerbaycan halkları arasında pek çok ortak yan olduğunu belirten Çakmak, “Sen de Azerbaycan’ı gör” diyerek Türkler’e çağrı yapıyor. Nurlana Çakmak, “Azerbaycan, dünya genelinde yaptığı tanıtımlarla ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmasıyla turizmde önemli bir hareketlilik yarattı. Yıllık turist sayısı iki milyonu geçti. Önümüzdeki beş yıl içinde bu rakamın 3,5 milyona ulaşmasını hedefliyoruz. Azerbaycan’da Türk turizmcilerin yatırımları önemli bir hacme sahip. Her alandaki yakınlığımız bu süreçte Türkler için önemli bir avantaj. Burada sizleri çok seven ve ağırlamaktan mutluluk duyacak kardeşleriniz var” dedi.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir