Yerel Haberler
Zonguldak
Evlatlarının saçına kına yakıp Çanakkale’ye gönderdiler 22 Nisan 2024 Pazartesi - 00:24:14 Zonguldak’ta izciler “Dedeciğim Ben Geldim" sloganıyla Çanakkale Milli Bilinç Kampı etkinlikleri çerçevesinde Çanakkale’ye hareket etti. Aileler, yolculuk öncesi evlatlarının saçına kına yaktı. 10-18 yaş arası izcilere yönelik olarak; savaş dönemi Çanakkale’de yaşananlar, milli kültürün temel değerlerini öğrenmeye yönelik maddi ve manevi bilinç kazanmaları için etkinlik düzenlendi. Şehitleri anmak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye İzcilik Federasyonu’nun katkılarıyla 21-26 Nisan 2024 tarihleri arasında izciler ‘Dedeciğim Ben Geldim’ sloganıyla Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda yer alacaklar. Uluslararası katılımcıların da yer alacağı kampa Zonguldak’tan Cıva Gençlik İzcilik Kulübü izcilerinden ve liderlerinden oluşan, 42 izci ve lider hazırlıklarını tamamlayarak Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Kocadere Köyü yakınındaki kışla mevkiine hareket etti. Valilik önünde gerçekleştirilen uğurlama programına Gençlik Spor İl Müdürü Hakan Yüksel, İl Müftü Vekili Tahir Erçin, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Adem Gülşen, okul müdürleri, izciler ve aileler katıldı. Burada konuşan Erçin, “Sizler bu yolculuğa çıkıyorsunuz. Orada düşman askerlerinin; ülkemiz topraklarını işgale kalkışanlara karşı Çanakkale’de askerlerimiz dur diyerek bu vatan topraklarını canlarıyla müdafaa ettiler. Sizler de onların hatırasını yad etmek, onların o topraklarda verdiği mücadeleye şahitlik etmek üzere oraya gidiyorsunuz” dedi. Yapılan duaların ardından izcilerin saçına kına yakıldı. Çanakkale’ye yolcu ettiği iki evladının saçına kına yakan matematik öğretmeni Azize Yılmaz Koca, “İki çocuğum var. Oğlum ve kızımı Çanakkale’ye yolcu ediyorum. Çok mutluyum ve gururluyum. Türkiye’nin şanlı tarihini evlatlarımın da yerinde görmesi gurur verici. İnşallah o maneviyatla gider o maneviyatla dönerler. Bizim tarihimizde kına yakmanın bir anlamı var. Bu dünyaya geliş amacımıza uygun evlatlarımı yetiştiriyorum. Ama inşallah vatana millete hayırlı evlatlar olarak yetişirler. Bu vatan kolay kazanılmadı. Bunun farkına varırlar. Kınayı yakarken o duyguları yaşadım” şeklinde konuştu. Veliler vedalaştıkları çocuklarını otobüse bindirdi. Otobüs, Çanakkale’ye gitmek üzere şehir merkezinden ayrıldı.
Evlatlarının saçına kına yakıp Çanakkale’ye gönderdiler
22 Nisan 2024 Pazartesi - 00:24 Evlatlarının saçına kına yakıp Çanakkale’ye gönderdiler Zonguldak’ta izciler “Dedeciğim Ben Geldim" sloganıyla Çanakkale Milli Bilinç Kampı etkinlikleri çerçevesinde Çanakkale’ye hareket etti. Aileler, yolculuk öncesi evlatlarının saçına kına yaktı. 10-18 yaş arası izcilere yönelik olarak; savaş dönemi Çanakkale’de yaşananlar, milli kültürün temel değerlerini öğrenmeye yönelik maddi ve manevi bilinç kazanmaları için etkinlik düzenlendi. Şehitleri anmak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye İzcilik Federasyonu’nun katkılarıyla 21-26 Nisan 2024 tarihleri arasında izciler ‘Dedeciğim Ben Geldim’ sloganıyla Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda yer alacaklar. Uluslararası katılımcıların da yer alacağı kampa Zonguldak’tan Cıva Gençlik İzcilik Kulübü izcilerinden ve liderlerinden oluşan, 42 izci ve lider hazırlıklarını tamamlayarak Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Kocadere Köyü yakınındaki kışla mevkiine hareket etti. Valilik önünde gerçekleştirilen uğurlama programına Gençlik Spor İl Müdürü Hakan Yüksel, İl Müftü Vekili Tahir Erçin, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Adem Gülşen, okul müdürleri, izciler ve aileler katıldı. Burada konuşan Erçin, “Sizler bu yolculuğa çıkıyorsunuz. Orada düşman askerlerinin; ülkemiz topraklarını işgale kalkışanlara karşı Çanakkale’de askerlerimiz dur diyerek bu vatan topraklarını canlarıyla müdafaa ettiler. Sizler de onların hatırasını yad etmek, onların o topraklarda verdiği mücadeleye şahitlik etmek üzere oraya gidiyorsunuz” dedi. Yapılan duaların ardından izcilerin saçına kına yakıldı. Çanakkale’ye yolcu ettiği iki evladının saçına kına yakan matematik öğretmeni Azize Yılmaz Koca, “İki çocuğum var. Oğlum ve kızımı Çanakkale’ye yolcu ediyorum. Çok mutluyum ve gururluyum. Türkiye’nin şanlı tarihini evlatlarımın da yerinde görmesi gurur verici. İnşallah o maneviyatla gider o maneviyatla dönerler. Bizim tarihimizde kına yakmanın bir anlamı var. Bu dünyaya geliş amacımıza uygun evlatlarımı yetiştiriyorum. Ama inşallah vatana millete hayırlı evlatlar olarak yetişirler. Bu vatan kolay kazanılmadı. Bunun farkına varırlar. Kınayı yakarken o duyguları yaşadım” şeklinde konuştu. Veliler vedalaştıkları çocuklarını otobüse bindirdi. Otobüs, Çanakkale’ye gitmek üzere şehir merkezinden ayrıldı.
Hamile köpeği silahla vurdular, acı içinde yavrularını doğurdu
21 Nisan 2024 Pazar - 11:43 Hamile köpeği silahla vurdular, acı içinde yavrularını doğurdu Zonguldak’ta hamileyken silahla vurulan ve yaralı halde doğum yaptığı tespit edilen köpek, tedavi altına alındı. Bartın merkez ilçeye bağlı Mugada sahilinde bir sokak köpeği ve 5 yavrusu olduğunu fark eden hayırseverler, köpeği ve yavrularını alarak Zonguldak Özel Veteriner Kliniği’ne getirdi. Hayırsever Seda Mercan ve veteriner hekim Ömer Faruk Alkan, ilk muayenede köpeğin hamileyken silahla vurulduğunu; acı içerisinde doğum yaptığını tespit etti. Omuriliğinde ve ayaklarında çok sayıda saçma olduğu tespit edilen köpeğe üç saat süren tedavi gerçekleştirildi, omurilik içerisindeki saçmalar başarılı bir şekilde çıkartıldı. Ancak fizik tedavi uygulanmasına rağmen köpeğin bir ayağı ve kuyruğu ampüte edildi. Beş yavrusundan birini kaybeden köpeğin lazer ile yürütme egzersizlerinin sürdüğünü ifade eden veteriner hekim Ömer Faruk Alkan, “Röntgenleri çektikten ve muayeneleri yaptıktan sonra yakın mesafeden kurşunlanmış olduğunu gördük. Kurşunların omuriliği içine saplandığını ve belli başlı yerlere saplandığını gördük. Omuriliğindekini çıkartmamızın sebebi oradaki sinire baskı yaptığı sürece arka ayakları felç bir şekilde kalacaktı. Acil operasyona aldık. Omuriliğindeki yaklaşık 2-3 süren operasyonda omuriliğindeki kurşunu bulduk, oradan çıkarttık. Etrafındaki kemik dokuyu serbestleştirerek sinirin üzerindeki baskısından kurtardık. Ayakla birlikte kuyruğun ampütesini yaptık. Fizik tedavide lazerle yürütme egzersizleri yapıyoruz. Uzun bir süre tedavi görmesi gerekecek. Yavruların sağlığı çok iyi, sadece bir tanesini kaybettik. O da muhtemelen aldığı kurşunun etkisinden kaynaklanabilir. Yavrular yeni doğmuş bir şekilde geldi” dedi.
Böyle vicdansızlık görülmedi: Hamile köpeği silahla vurdular, acı içinde yavrularını doğurdu
21 Nisan 2024 Pazar - 11:29 Böyle vicdansızlık görülmedi: Hamile köpeği silahla vurdular, acı içinde yavrularını doğurdu Zonguldak’ta hayırseverlerin hamileyken silahla vurulduğunu, yaralı halde doğum yaptığını gördükleri köpek tedavi altına alındı. Bartın merkez ilçeye bağlı Mugada sahilinde bir sokak köpeği ve 5 yavrusu olduğunu fark eden hayırseverler, köpeği ve yavrularını alarak Zonguldak Özel Veteriner Kliniği’ne getirdi. Hayırsever Seda Mercan ve veteriner hekim Ömer Faruk Alkan, ilk muayenede köpeğin hamileyken silahla vurulduğunu; acı içerisinde doğum yaptığını tespit etti. Omuriliğinde ve ayaklarında çok sayıda saçma olduğu tespit edilen köpeğe üç saat süren gerçekleştirildi. Omurilik içerisindeki saçmalar başarılı bir şekilde çıkartıldı. Ancak fizik tedavi uygulanmasına rağmen köpeğin bir ayağı ve kuyruğu ampüte edildi. Beş yavrusundan birini kaybeden köpeğin lazer ile yürütme egzersizlerinin sürdüğünü ifade eden veteriner hekim Ömer Faruk Alkan, “Röntgenleri çektikten ve muayeneleri yaptıktan sonra yakın mesafeden kurşunlanmış olduğunu gördük. Kurşunların omuriliği içine saplandığını ve belli başlı yerlere saplandığını gördük. Omuriliğindekini çıkartmamızın sebebi oradaki sinire baskı yaptığı sürece arka ayakları felç bir şekilde kalacaktı. Acil operasyona aldık. Omuriliğindeki yaklaşık 2-3 süren operasyonda omuriliğindeki kurşunu bulduk. Oradan çıkarttık. Etrafındaki kemik dokuyu serbestleştirerek sinirin üzerindeki baskısından kurtardık. Ayakla birlikte kuyruğun ampütesini yaptık. Fizik tedavide lazerle yürütme egzersizleri yapıyoruz. Uzun bir süre tedavi görmesi gerekecek. Yavruların sağlığı çok iyi sadece bir tanesini kaybettik. O da muhtemelen aldığı kurşunun etkisinden kaynaklanabilir. Yavrular yeni doğmuş bir şekilde geldi” dedi.
Hakim, savcı ve avukatlar futbol turnuvasında ter döktü
21 Nisan 2024 Pazar - 11:28 Hakim, savcı ve avukatlar futbol turnuvasında ter döktü Adalet Bakanlığı’na bağlı kurumlar arası Zonguldak futbol turnuvası Fener Sentetik Saha’da Zonguldak Hakimler ve Savcılar ile Kdz. Ereğli Avukatlar arasında oynanan karşılaşma ile başladı. Bu yıl ilki düzenlenen futbol turnuvasının açılış maçına Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, İdare Mahkemesi Başkanı Halil Onur, Baro Başkanı Türker Kapkaç, Gençlik ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel ile çok sayıda Hakim, Cumhuriyet Savcısı, Avukat ve adliye personeli ilgiyle izledi. Oldukça çekişmeli geçen karşılaşmalar nefes kesen görüntülere sahne oldu. Turnuvanın açılış maçında Zonguldak Hakimler Savcılar takımın rakibi Kdz. Ereğli Avukatlar takımı oldu. Turnuvanın ikinci karşılaşmasında ise Alaplı Adliyesi takımı Zonguldak Avukatları ile karşılaştı. Yanı sıra fair play örneği hareketlerin de yer aldığı karşılaşmalarda heyecan bir an olsun düşmezken hukukçu sporcular rakip ağları havalandırmak için ter döktü. Turnuvanın açılış maçında etkili olan yağmur yağışı heyecanı engelleyemezken Zonguldak Hakimler ve Savcılar Takımı rakibi Kdz. Ereğli Avukatları 6-4 yenerek turnuvanın ilk galibiyet alan takımı oldu. Turnuvanın ikinci karşılaşmasında ise Zonguldak Merkez Avukatları Alaplı Adliyesi ile karşılaştı. Temponun hiç düşmediği karşılaşmada Zonguldak Merkez Avukatları rakibi Alaplı Adliyesini 4-0 yenerek önemli bir galibiyet elde etti. Adalet Bakanlığı Kurumlar Arası Zonguldak Futbol Turnuvasının ikinci gününde ise Zonguldak Adliyespor ile Beycumaspor karşılaşması ile başlayacak ve Zonguldak Cezaevispor ile Devrek Açık Cezaevispor maçı ile tamamlanacak.
Zonguldak’ta 4. Bahar Sempozyumu başladı
20 Nisan 2024 Cumartesi - 14:11 Zonguldak’ta 4. Bahar Sempozyumu başladı Zonguldak’ta 4. Bahar Sempozyumu açılış konuşmaları ile başladı. ZBEÜ Sezai Karakoç Konferans Salonu’nda 4. Bahar Sempozyumu “Ortopedik Cerrahilerde Anestezi ve Hasta Güvenliği” konusuyla başladı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunduğu programın açılış konuşmasını ZBEÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Hilal Ayoğlu yaptı. Ardından Türkiye Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği İç Anadolu Şube Başkanı Atilla Erol konuşma gerçekleştirdi. Türkiye Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Başkanı Ali Fuat Erdem, “Biz dernek olarak özellikle Anadolu’da farklı illerde sempozyum, kurs ve kongrelere büyük önem veriyoruz. Özellikle hasta güvenliği konusuna temas etmek istiyorum. Hilal Ayoğlu hocam konuda Türkiye’de önemli bir isim. Böyle bir konuyu seçmesinden dolayı da son derece mutlu olduk. Kendisi Dünya Anestezi Dernekleri Federasyonu’nda Hasta Güvenliği Komitesi’nin bir üyesi. Bu konuda sadece Türkiye değil dünyada çalışmalar yapıyor. Ayrıca kendisi Dünya Anestezi Federasyonu’nun Avrupa temsilcisi. Böyle bir değerli hocamızın burada emekleri çok fazla. Avrupa Anestezi Derneği ile hasta güvenliğiyle ilgili bir protokol yaptık. Bu protokol ile sertifikasyonları artık Türkiye’de yapacağımız kurslardan sonra vermeye devam edeceğiz. Çünkü bütün dünya hasta güvenliğini çok önemsiyor” dedi. ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer ise “Sağlık alanındaki modern yenilikler ve çığır açıcı buluşlarla geçmişten günümüze insanlığın karşı karşıya kaldığı, nice hastalığın tedavisinde gerek tıp camiasındaki çalışmalara ışık olup gerek hastaların yaşam kalitesini artırarak umut olduğu aşikardır. İşte bu hususta tıbbın ve teknolojin birlikteliğinde; yakın zamanda tüm insanlığın maruz kaldığı Covid-19 pandemisinde dahil cerrahi tedavilerin titizlikle uygulandığı ve hasta güvenliğin sağlandığı konusunda hemfikiriz. Nitekim bulaşıcı hastalıkların ortadan kaldırılması, tüm tıbbi tedavi yöntemlerinin ve hasta güvenliğinin sağlanmasında ülkemizin bütün sağlık kuruluşlarında yapılan çalışmaların değerinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır. Ortopedi tedavilerindeki anestezi uygulamalarında da büyük başarılar elde edilmektedir. Bunun yanında anestezi ve sağlık hizmetlerinin temel taşlarından olan hasta güvenliğinin de her yönüyle ele alınarak geliştirilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi. Sempozyum, açılış konuşmalarının ardından “Ortopedik cerrahilerin intraoperatif yönetiminde hasta güvenliği” oturumuyla başladı.